De Leesbibliotheek voor het Volk Veiling van Domein-goederen. GROOTE LUCHTBALLON. moei het verbazend toegaan want de steeds alhier doortrekkende trans- J porten landverhuizers dier natie, wekken dagelijks mijne verwonderingom 1 uit te roepen: Ik geloof dat Duitschland uitloopt, of wel anders Moet het 2 Duitschers regenen! Ook hebben wij eenige Zierikzeesche landverhui- 0 zers mogen ontmoeten, als van Ouwerkerk Nieuwerkerk Bommenede, jj Zounemaire en elders, allen hunne reis r.aar dl plaats hunner bestemming voortzettende, met uitzondering vaa eenige, welke zioh te BuiTalo of in j den omtrek dezer streken hebben gevestigd, welke alle (zoo verre mij be kend is) zich in eene veel belovende welvaart mogen verblijden. Nimmer als thans heb ik geweten, wat volksvrijheid isin Noord-Ame rika ondervindt men haren weldadigen invloed. Kon ik een vergelijkend tafereel schetsen van staatsregeling in Nederland en die in de Vereenigde Staten van N.-Amerika, dan zoude de schaal of balans van volksbeheer, in het laatstgenoemde rijk, met een veel voordeelgevend overwigt spoedig doorslaan en overtuigend in ulieder oog vallen; en om toch iels te mel den; hier in N.-Araerika behoeft men geen vier maanden van het jaar voor land en vorst te werken, noch te heven bij het einde van elke maand, zoo als in Nederland, alwaar het niet zeldzaam is te zien, hoe de hon gerige ambtenaren de wijken der bewoonde sraten doorkruisen met vlam mende blikken staroogen op de nommers der gebouwen, met een bun del dwangbevelen in de hand, om (NB.) in naam des konings aan ee nige onvermogenden tegen 15 cents, een schrik op het lijf te jagen. Van dit alles weet men hier niets- geheel vrij van alle belasting, vioeit ons werkloon onverkort in de handen ter bestrijding der uitgaven voor le vensmiddelen die allen zeer goedkoop en in overvloed te bekomen zijn. Geen admissie, patenten of linie-controleurs en wie weet wat al, belem meren de uitoefening van beroep; waar men des morgens aan denktkan men, desverkiezendenog denzelfden dag vrijelijk uitoefenen: geen won der dan, dat de volksverhuizing in Nederland steeds meer en meer veld wint, want wie zoude verkiezen daar langer te blijven: ik althans kon het daar niet meer slikken; hier ben ik reeds meer dan drie jaren iu mijn waar element; vrijheid en gelijkheid zonder begunstiging Yau bijzondere standen. Verder zij mijne ongekunstelde verklaring voor UEd. eene bevredigende voldoening, te weten, dat de degen van Washington en de pen van den in uw oog zoo hoog geachten Franklineene staatsregeling hebben ont worpen die N.-Amerika een der bloeijendste en zegenrijkste Janden der wereld doen zijn, niet alleen, maar, even daardoor, een der geduchtste tegenstanders van Engelands wereldheerschappij maken; en wat Olden- barncveld en de de Witten eenmaal voor het ontluikende NederJand wa ren zijn nog heden ten dage de zoo hoog geëerde namen van Washing ton en Franklin. voor de Vereeuigde Stalen van Nooid-Amerika en wat de Franschea in den jare 1790, bij hen wilden beproeven, is hier eer lijk tot stand gebragt, zoodat ieder onderdaan [liever elk vrij burger] nog gelukkig schuilt in de schaduw van den steeds bloeijenden en bestendig veel vruchtdragenden Vrijheidsboom. En hiermede enz. (get.) D. C. van de LINDE, Jr. Qbtictricnticu Getrouwd J. GROOT Helder en 20 September 1849. A. M. SELDERBEEK. Op heden den 20 September 1849, verloste van eencn ZOON A. SLINKER gewezen Huishoudster bij J. van den BURG, Baas Zeilmaker op 's Rijks-Werf te Willemsoord. In welko betrekking zij van 20 Septem ber 1848 tol den 3 Maart 1849 is dienstbaar geweest. zal weldra weder geopend worden. Elk die nog eenig geschikt Boekwerk voor die inrigling zou willen of kun nen afslaan, wordt vriendelijk daartoe uilgenoodigd door P. DOUWES DEKKER. Adv. Lid der Directie. IIelder, 19 September 1849. Door den Ontvanger der Domeinen te Alkmaar, zal, al of niet onder voorzitting van een Hoofd-amblenaar dei- Registratie en Domeinen en ten overslaan van den aldaar residerenden Notaris A. P. de LANGE, in de zaal Har monica in do Lombardsteeg te Alkmaarworden over gegaan tot de veiling en toeslag van DOMEIN-GOEDEREN, en wel in twee zittingen, als de eeno voor de provisione le veiling bij opbod op Maandag den 22 Oclober 1849, cn zoo noodig den volgenden dag des voormiddags ten 10 ure, en du andere voor do finale toewijzing bij afslag op Dingsdag den 6 November daarna en zoo noodig den vol genden dag, mede des voormiddags ten 10 ure. Do goederen, waaronder begrepen is de polder het KOEGRAS, liggende in de gemeenten Gallantsoog en Hel der, groot ruim 3875 bundersgeheel aan het Rijk behoorende, zijn in het breede omschreven in den cata logus die daarvan gedrukt en voor den prijs yan 80 cents te bekomen is bij de ontvangers der Domeinen te Alk maar, 's iierlogenbosch 's Gravenhage en Arnhem, als- medo bij do ontvangers der Registratie en Domeinen te Haarlem, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Purmorend Zaandam, Helder, SchagenTexel, Amsterdam, Rotter dam Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwol le Groningen, Assen en Maastricht. Do voorwaarden van verkoop liggen ter lezing ten Raad- huizo der gemeenten Alkmaar, Schoor!, Heider en Cul- lanlsoog, ten kantore van de ontvangers der Domeinen lo Alkmaar en's Gravenhage bij de ontvangers der Registratie en Domeinen te Hoorn HeldorSchagen Zaandam Haar lem Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht; ter Griffie van elk Provinciaal Gouvernement en voorts ten kantore van bövengenoemdcn Notaris. Do kaart van verpachting van het Koegras dd. 16 De cember 1839, alsmede die van de nieuwe verkaveling van dezen Polder, liggen ter inzage van de gegadigden ten kantore van den ontvanger der Domeinen te Alkmaar. Do Ontvanger der Domeinen BENTEL) N. Op Zondag den 23 Sept. 1849, des namiddags ten 5 ure, zal in Tivoli hij den Heer PRINS, in den tuin een buitengewoon groole en fraaijo LUCHTBALLON opstijgen. Prijs der Entree 29| cents. Kinderen half geld. Zegt het voort. Een Fatsoenlijk Jong Mensch vraagt ten spoe- digste een KOSTHUIS. Brieven franco bij den Boekh. C. BAKKER Bz.onder letter. Z. Uitgegeven bij C BAKKER Bz. te Nicuwediep Gedrukt bij S. GILTJES G. K00TER t® IIelder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 4