cie-agent aan den directeur der bankdie van verbazing geen woord spreken kondo beide portefeuilles lerugbragt. Een der personen, welke in het vertrek waren gekomen, onder het voorgeven van den commissaris van policie te moeten spreken, hadden den diefstal, met eene onbegrijpe lijke behendigheidgepleegd. Bij gelegenheid van de terugkomst van het 7de en 13de liataillon infanterie, had op Batavia de volgende militaire strafoefening plaats. De Bankeur Swas veroordeeld tot do straf des doods met den kogel, wegens feitelijke insubordinatie zonder ec- nise verhelende omstandigheid. CO 12 Zijn verzoek om gratie was afgewezen geworden. Do troepen stonden geschaard, en dc veroordeelde, met neergebogen hoofd, vergezeld van eenen prolcstantschen gees telijke, trad, onder gebruikelijke militaire plegtigheden op het terrein. Ter plaatse, alwaar hij dacht te zullen sterven, verzocht bij nog eenmaal zijn gebed tot God te mogen rigtendit werd hem toegestaan. Hij keerde zich nu met het gelaat naar de schanskorven plegtig altaar in dit Godgewijde oogenblik en diep ge roerd bad hij zijn hoofd beurtelings ter aarde en naar den Hemel rigtende. De geestelijke, op een wenk yan den militairen chef, riep hem nu op, om den dood te ondergaan. Een laatste handdruk wisselde hij met kameradendio hem op dc strafplaats gevolgd waren, hij stamelde een woord van dank aan den geestelijke, en geknield werd hem dc blind doek voorgebonden. Het detachement, dat het vonnis zou volvoeren, naderde en hel spannen van den haan trof het gehoor. Dc veroordeelde ontblootte zichzelven do borst om het doodende lood te ontvangen. Het vonnis werd voorgelezen. Diepe stilte kenmerkte deze indrukwekkende plegtigheid. Het oogenblik was daar dat do schuldige sterven zou,... Doch nu reikte een adjudant van den gouverneur-generaal een pakel aan den ter strafplaatsc aanwezigen generaai-ma- joor, chef van den gcneralen staf, die het ontzegelde, inzag, en daarop met luider stemme de woorden uitsprak: Aan den veroordeelde is geschonken genade van de straf des doods. Het was een besluit van den oppersten landvoogd in deze gewesten. De auditeur-militair las het voor. Be begenadigde, ge knield er. nog geblinddoekthoorde het aan terwijl de woorden: Willende den dag van heden, op welke van Balie al hier zijn teruggekeerd het 1de en het \Zde bataillon in fanterie, tot welk laatste Sheeft behoord, ken merken door eene daad van genade, ten einde aan de aroo roemrijk teruggekomen troepen het onaangename te besparen, om op den dag van hunne terugkomst een doodvonnis te zien voltrekken aan een voor maligen wa penbroederwerden begroet, door de troepen, met een in dc gelederen weergalmend leve de koning.' De blinddoek viel al en de racnsch verrees als uit hel graf, ondersteund door zijne kameraden. Hu naderde de generaal-majoor den diep geroerde sprak hem aan in bewoordingen, die niet teruggegeven kunnen worden, doch dio indruk maakten op een iegelijk dio ze hoorden. De begenadigde beloofde een beter mensch te zullen zijn; de troepen defileerden voor den generaal-majoor, en hier mede nam deze zeldzame militaire plegtigheid een einde die te meer treffend was, omdat men tot dezelve niet was voorbereid. Algemeen wordt deze daad van goedertierenheid des gou verneurs-generaals toegejuicht, beschouwd uit het oogpunt van raenschlievendheid en in verband met de omstandighe- den vaif den dag. Haar vernomen wordt is men niet vreemd van het voornemen, om eene wjziging te brengen in het model der epauletten voor de officieren van hel legerdaarin beslaande, dat de tong en het bovenste plat van mindere afmetingen, dc rand meer bewerkt en do lorsades langer zpllen zijn dan do thans in gebruik zijnde. A Onlangs vervolgde een gendarme te paard te Lier een jager, dien hij op schending de^ jaglwetten betrapt had. Misleid door do omwegen die de vlugleling maakte, kwam de ruiter weldra voor een afgronddie 20 ellen diep is. Hel was te laat om het paard in te houden, dal in vollen galop was; het paard springt de gapende opening in, de gendarme kon niet anders doen dan zich door de drukking zijner knie aan het paard te klemmen cn zich met do eene hand aan deszelfs manen vast te houden. In deze houding bereiken beide ligchamen den bodem des afgronds. Het paard werd letterlijk verbrijzeld, doch de gendarme, of schoon bedwelmd door den val, kon zich later weer oprigten en had alleen eene ligte kneuzing aan den voet bekomen. Het is bekend dat lo Parijs in do kerkencn bij an dere gelegenheden, de gewoonte bestaal, dal aanzienlijke vrouwen dikwerf do laak van het inzamelen der liefdegiften op zich nemendit heeft ook hij de jongste tentoonstelling der voorwerpen van nijverheid plaats gehad. Vele dames hadden bewilligdals zoogenaamde quêteuses aan den ingang der galerijen post te vattenen ofschoon er hiertoe niet min der clan achttien harer eiken dag vereischt warendc tijd van staan niet minder dan vier uren was, en de tenloonslel- ling Tier geheelo maanden geduurd heeft, was er nog eene menigte dames ingeschreven die geenc beurt hadden kunnen krijgen. Het op deze wijs ten behoeve der Parijscho liefdewerken door haren ijver verzameldebedraagt 40,000 fr. Volgens berigten uit Napcis moet Pius IX zeer ver anderd zijn in de drie jaren, gedurende welke hij den pau selijken zetel bekleedt. De rimpels op zijn gelaat zijn zoo vele sporen door de zorgen gegroefd en zijne haren zijn bij na allen vergrijsd. Overigens heeft hij zijne hoogst beschaaf de manieren ten volio behouden en nooit is de R.-K. kerk waardiger vertegenwoordigd geweest dan door hem, die te gelijk priester en edelman is. Zijn gewoon kostuum is zeer eenvoudig; beslaat in een soort van overrok soutanevan dik wit mousseline, die tol op dc voelen hangteen wil kapje

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2