<S>emc«0bc ifêerigtctt. en wille mei gouu geltoiduurdo pantoffels. Aan den derden vinger der reglerhand draagt hij een groolen ring, dien hij aan de personen, welke hem worden voorgesteld, Ie kussen geefti Wanneer er iemand hij Z,. H. wordt toegelaten, moet hij Z. II. al buigend naderen, vervolgens knielen en met do bioole hand den vinger aanraken, dien de Paus hem lot de kus toereikt. In do Yereenigde Staten heeft men een nieuw middel van vervoer bedacht binnen de steden zelven en ter vervan ging van de omnibus-diensten. Men wil namelijk sporen op evenwijdige palen leggen. De waggons zullen niet op de assen der wielen rusten, maar integendeel daaraan han gen en door paarden worden voortgetrokken. De rails sul len zoo hoog geplaatst worden, dat de circulatie van andere rijtuigen cr niet door belemmerd zal worden. To Boston is eene zaal gebouwdgrooler dan misschien tot nu toe bekend is. Zij is 500 Nca. ellen lang (5| min. gaans) en 86 el (omtrent 1 minuut) breed. Het «lak is geheel van glas en rust uitsluitend op de buitenmuren. Het bouwen der zaal heeft 115,000 dollars 287,500) gekost. Zij is bestemd tot Bazar voor de voortbrengselen der fabrie ken en manufacturen van do Vereenigde Staten voor welker verkoop Boston bet middenpunt is. llssrgcrfljlic Stand vasi 22 2© September 1§49. Gehuwd: I. Buijs en J. van.Willigen, J. Toet en P. Neefkens, L. Bouvet en J. van Biederode. Bevallen: G. van Zoonen geb. JesZ M. Planje geb. Maret, D. SI. Buijs geb. Jacobs, Z. J. E. Yerboom geb. van der Schaaf, D. C. Huurman geb. van den Berg. D. Doodgeboren3. Overleden: JV. Kooger, 10 m. J. Slepbani 43 j. H. J. Kuiper, 59 j. B. E. Cuperu»22 m. G. Kaler, 8 j. J. van Bommel 20 j. A. SI. Werneri, 19 j. J. Staaljes 62 j. Ambtshalve Ingeschreven 1. Do 19do Verjaardag der Belgische Onafhankelijkheid is met veel luister jl. Zondag gevierd. Do groole Rouw over Willem II is gepasseerde» woensdag geëindigd en de mid- delbaro rouw, die 6 weken duurtaangevangen. De Rouw dragers hebben nu een gedeelto van hun tooisel afgelegd. Den llden October a. s. zal de leverantie van de Mond behoeftenten behoeve der logeergasten van hel Jusiitie- pakhuis to Hoorn, voor het dienstjaar 1850, publiek wor den aanbesteed. Hel Ministerie is nog vacant. Men twij felt er aan of het makelaarschap der hoeren Ligchleveldt en Donker Curtius wel een goed resultaat zal opleveren; want beiden zijn besmet met de erfzonde van den Burgerlijken Zin." Aangeboden eene echte zwarte Oost-Indische Zog met 7 Biggen voor ƒ60. (HB. 5561), Gevraagd in 't Vorstelijk 's Gravenhago eene berekende Keukenprinses uil eene andere provincie, die trouw, eerlijk, altoos nuchter en niet beneden de 40 jaren is. (Id.) —-15 October Kermis to Purmerend. Eene Weduwe in Amsterdam biedt stille gelegenheid aan om kramen uitteleggen. (MB. 5564). Frederika Brcmer is op hare reis naar Amerika te Londen aangekomen. Een Engelsch oorlogschip heeft een slaven haler, die voor 1000 slaven was ingerigt, op de westkust van Afrikana een scherp gevecht bemagtigd en vervolgens vernield. De Hongaarsche kroon is nog ambulant. in Hamburg is een architect van een 50 voel boogen steiger gevallen en overleden. Een Pruis heeft eene soort van draagbare kanonnen uitgevonden, die 3 a 4 voel lang zijn, even yer dragen ais een gevvoon geweer, en 30 kogels te gelijk afschieten. Z. M. heeft Arie Scheller, kunstschil der to Pasijstol commandeur van de Eikenkroon benoemd. FEUXhStJETOX. lic vliigt van 6AEIBAiiI9I. Een Fransch officier bij het leger in Italië zegt tan het yoigende oog getuige geweest te zijn. Eet was op den dag van den inlogt van de Fransclien binnen Rome. Be generaal Oudinot en zijn leger defileerden in de eeuwige stad tus- schen de monumenten der geschiedenis en kunst, die liet ontelbare getal bommen gespaard had. Garibaldi vluglte door eene andere poort, met zijn legioen gelukzoekers uit alie landen. Eene familie Romeinsche landlieden was vereenigd in eene schamele pachthoeve, twee mijlen ongeveer van de stad, aan de tegenovergestelde zijde van die, waar de aanval had plaats gehad, verwijderd, fn het be nedenvertrek, waarin zij zich bevonden, was eene gebroken tafel, ecnlge verbrijzelde stoelen een bedbedekt met lappen een in elkander ge slagen en geplunderde koffer, een godvruchtig schilderij, doorkorven met sabelhouwen en een crusifix van ivoor, waarvan het hoofd afgebioken was. De vader en moeder, Tadco en Maria Cortonivan een uiterlijk ge zond en sterk ligchaamsgcslelzaten neerslagtig te staren cp de laatste vonken, op den haard verspreid; hunne drie kinderen, SimonePietro en Monnaoud 14 tot 20 jaren, zaten mede stil en luisterden naar het gedruisch buiten 's huis. Toen liet kanon aankondigdedal de Franschc vlag van St. Pieter woei stond Tadco op als van een swaren last bevrijd en zeide »vreem- delingen of geen vreemdelingen ik verkies hen die ons den burgeroor log verschaft, boven hen, die Pius van zijn troon gedreven en verjaagd hebben," en, knielende met zijne geheele familie voor het onthoofde crusifix, sprak hij godvruchtig liet Te Dcum uit, trok eene medalje van Pius IX uit zijnen boezem, kuste deze oDder tranen en deed dezelve deer zijne kinderen kussen. Eensklaps hielden twee ruiters voor de deur stil en traden de hoeve binnen; hun tooisel geleek veel naar eene vermomming, wapenen schit terden onder hunne mantels. Eene ongedurigheid vermengd met vrees vertoonde zich op hunne aangezigtcn. De oudste der beiden droeg een soort van zwart kapje op zijne lange htren en geheel zijn persoon ver ried een ondernemenden krijgsman. Ilij schatte met een oogopslag de landlieden, en vroeg hun een weinig wijn. Tadeo vulde drie glazen en, om zijne gasten eer aan te doen,.... Op de bevrijding van Rome!" zeide de onbekende met ccnc sterke stem. Tadeo hield peinzende op, en vroeg: »Ii08 verstaat gij dat?" Gelijk ieder Romein zulks raoet verstaan op de vernietiging van den tiran, op den ondergang der Franschen!"- s Dan" hernam de landman, drinkt gij zonder mij. De Franschen zijn onze bevrijders, en hem, dien gij een tiran noemt, is onze vader. De onbekende trok zijne lippen te zomen, voer in verwenschingen uit legen den Paus en zijne verdedigersen gelastte Tadco hem te volgen, met al de dorpelingen, cn zich te vereenigen met het legioen van Gari baldi, ten einde de Franschen binsen Rome te vermoorden en de trium- viris te herstellen. Ikde tiiumviris herstellen!" riep de boer: mij aansluiten aan de soldaten van Garibaldi Zoo gij er toe behoort, mijnheer, hoor mij dan slechts één oogenblik aan. Voor veeilicn dagen kwam hier een gekwet ste Franschman en vroeg eene schuilplaats,al ware het ook Garibaldi in persoon of welk een lasteraar ook geweest ik zoude hem ontvangen en verzorgd hebben. Des anderen daags kwamen de soldaten van Ga ribaldi, zeggende Romeinen en wrekers van Rome le zijndoch zij ver stonden odzc taal zelfs niet: het waren partijgangers, die mijn hui» plun derden. Zij wilden mij mijnen gast ontvoeren; ik deed mijn pligt, en verdedigde hem. Toenziek deze meubelen, die ik van mijn vader ontving, zij zijn het, die ze gebroken hebben Ziet dit geheiligd afbeeld sel, de eer en roem van deze arme hut, zij zijn het, die het met sa belhouwen doorkeifden! Ziet dit familie-bed met lappen, zij zijn het, die het vernietigd hebben! Kaar dit alles is nog niets; treedt deze kamer binnen," en de onbekende er in duwende, toonde hij hem een jong

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3