(Scmcnijbc ijcvigUti. HET GEBED VOOR DEN LANDVERHUIZER. iingcn Mexicanen cn Indianen, bekommeren wij ons inhei geheel niet. Hier wordt hel goud op velerlei wijze gewon nen. Menig speculant heeft hier goud verworvendoor troe pen Indianen to huren, die goud voor hem graven, en zoo dra zij genoeg goud opgegraven hebben zoodal het de moei te waardig is, dan worden do arme Indianen doodgeschoten. Een aantal zendelingen zijn ook tot ons overgekomen en doe len hunne bijbels ronden menigeen van deze lieden ver staat zich goed op het gouden kalf. Zaturdag kwam een zendeling lot ons en zeide met tranen in de oogenwq kun nen God en den Mammon niet te gelijk dienen; doch den volgenden dag vonden wij hem reeds op de goudplck, voor zien van een schop en eeno spade, en alvorens met graven te beginnendeed hij een gebed voor eeno goede vondst." Gedurende de thans aanwezige ministeriele crisis, mag niet uit het oog worden verloren, dat Z. K. H. Prins Fre- derik zich bijzonder aan den tegenwoordigen stand van za ken laat gelegen liggen. Z. K. H. werkt ijverig in zijn ka binet, en houdt drukke "conferentien met hoog geplaatste personen. Reeds voor drie weken had Z. H. naar Berlijn moeten verlrkken; maar om het gewigt der tegenwoordige gebeurtenissen, is die reis tot nader uitgesteld. Burgerlijke Stand van 29 September G öctober 1849. GehuwdC. W. Musquetier en A. "YV. C. TindalS. J. AVillems en M. M. itumer, A. van Dalen en A. K. Offee. Bevallen: P. de Haan geb. Selijn, D. C. E. de Roos geb. Veldt, Z. J. H. Gorter geb. Rijkers, D. H. de Vries geb. Beneker, Z. H. van Meerbeeck geb. van SleursZ. en D. M. J. Roem geb. ColomZ. P. de Reus. Z. Overleden: M. P. Rijk, G4 j. J. 51. Kindt, 20 w. C. Visser, 19 j. P. Kok, 35 j. D. A. Scmidt10 j. A. Riemens, 40 j. R. Lobe16 j. H. Belie39 j. W. Olmer, 50 j. H. Pfrunder, 46 j. Ambtshalve ingeschreven. 1. In Londen was onlangs een der grootste klompen goud te zien, die tot nog toe in Californie gevonden zijn: het stuk woog 6§ pond en werd op ƒ4200 waarde geschat. Op de tentoonstelling lo Leijdcn was een os van jaar, we gende 3500 pond. Boichol heeft te Geneve geduelleerd met een Spaanschen kolonel, de laatste was gebelgd over de woorden van den eersle: Ik hoop dat de Spanjaarden eenmaal de knie voor Lola-Montez zullen buigen, door haar lot koningin te kiezen." Het opperhoofd der Turken beeft de uitlevering van Kossulh cn do overige Ilongaarsche en Poolscho Uitgewekenen aan Rusland en Oostenrijk finaal geweigerd, opdat de Christelijke wereld geeno nieuwe gru welen tegen deze vluglclingen zoude aanschouwen. Leve do Sultan! Op bet eiland Samos is een opstand uitge broken tegen de regering, die meer geld van de Ingezetenen afperste dan billijk was. Rotschild beeft Sardinië 75 milli- oen voorgeschotenwelko som aan Oostenrijk moet uitge keerd worden als schadeloosstelling voor oorlogskosten, De koning van Napels zal zijn gewoon budget met 30 mil- lioen vermeerderen: hel bezuinigen geldt alleen voor den burgerstand. In Sleeswijk weigert de bevolking belasting te betalen; in Nederland zijn zulke kniesooren niet. Prin ses Belgiojoso heeft zich met liaro familie op eene Franschu stoomboot van Maltha naar Griekenland begeven. In Pa rijs zijn 53,625 Weduwen. Onsleo is benoemd lot pro fessor in de Nederduilscho Taal aan do Hoogescbool te Leij» den. (HB. 5567). Aangeboden ƒ25 of meer voor eeno plaats als 2do of 3de Stuurman. (Id.) Lodewrjk Napo leon heeft alweer gebrek aan contanten. Piet Bonaparte gaat naar Algiers om het vreemden-legioen te commanderen. Een Franschman, de heer Du Couret, heeft in Midden- Afrika zwarte Heeren en Dames ontdekt, die een staart heb ben van een palm lengte. Hun getal bedraagt 30 a 40,000; het zijn Canibalendie zon, maan, sterren, slangen enz. vereeren. Men verwacht eerstdaags te Parijs een paar exem plaren. In Noord-Amerika en Engeland heeft men eeno verbetering aangubragt in de eleclrischc lelegraphen, beslaan de in een daaraan verbonden druktoesleldie de geseind wordende dépêches drukt met cene snelheid van 200 letters in de minuut. Het verlies der aardappelen in Ierland, uithoofde van de ziekte, wordt op begroot. De ver raderlijke Görgey is, naar men zegt, doodgeschoten. Do wetgevende vergadering der Franscho; Republiek is] den lsten dezer heropend met cene aanvraag om een crediet van 9 millioen ten behoeve der expeditie naar Rome. De vesting Komorn heeft zich aan de Oostenrijkers overgege ven. I W G E Z N 19 E aT. den HELDER 3 October 1849. De Heer C. HarderwijkPastoor der Bisschoppelijke Cleresy alhier, verliet heden eene plaats waar hij sints twintig jaren zijne dienst aan de geestelijke belangen, der aan hem toevertrouwde ge meente had gewijd. Hij verliet deze plaats gelukkig voor hem, met de bewustheid voor zichdat hij zooveel mogelijk zijne pligt als menseh en Chris ten heeft betracht, maar ook zij die bekennen, niet tot dat gods dienstig stelsel te behooren, betreuren zijn vertrek en zullen in dachtig zijn, den waarachtigen christelijken man, de gulle vriend schap en in het algemeen de verdraagzaamheid, die zijne hande lingen kenmerkten. Die geestelijke zal ook bij velen, zelfs belijders der Protestant- sche godsdienst, in vereerend aandenken gehouden worden. EEUEEEETOJX. Onder delen tilel is een merkwaardig staaltje van kansel-ai beid ver schenen, van den Heer Mensinga. Het is een opzettelijke preek over de Landverhuizing en wel bepaaldelijk naar Voord-Amerika. Jlen vindt er eene populaire en practische strekking in, waardoor zij veel verschilt van de duizende preekendie wekelijks gedaan en bij honderden gedrukt worden. Na de Landverhuizing in 't algemeen in bescherming genomen te heb ben onderzoekt l)s. Mensinga of niet de pligt van liefde tot het Vader land zich er tegen verzet. Onderzoeken wij eerst" zegt Ds. M.»wat verslaat men door die liefde tot het vaderland. »Ik geloof niet te dwalen als ik ze beschrijf, als hierin te bestaan, dat men het land, waar men is geboren en opgevoed, de mensclren onder welke men de jaren zijner vorming heeft gesleten, meer liefheeft, dan andere landen en dan andere menschen. »Te regt zegt een onzer dichters: nDe liefde tot zijn Land is ieder aangeboren."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3