Transpost 468.42i. 3035.SO^. middelen, van liet Algemeen Armbestuur ten bedrage van /5S.20-| 2S95-72L Alzoo batig Saldo 328.33a. Dit batig Saldo afgetrokken van liet restant der sub sidie ad4/7.10-j, zoude de Werk-Inrigting de som van 148-77 aan bet Gemeente-Bestuur hebben gekost. Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat on der de uitgaaf op het jaar 1848 is begrepen, die voor de inrigting der verschillende lokalen, welke uitgave op geen ander jaar terugkomt en bedraagt de som van 864.09, dan heeft de Werk-Inrigting de som van 715.26 aan voordeel afgeworpen; terwijl bovendien aan 416 mannen, vrou wen en kinderen is uitbetaald de aanmerkelijke som van 3543.12 aan arbeidsloonenongeacht de uitdeeling van 31711a portiën spij ze door het eigenlijke Armbestuur; als punt van vergelijking ver meent het tegenwoordig Algemeen Armbestuur te mogen wijzen, met betrekking tot dit gunstig resultaat, op dat, verkregen door eene vroegere Werk-Inrigting (touwpluizerij) die aan het Gemeente-Be stuur gedurende de drie jaren van haar bestaan 1843, 1844 en 1845 door eikanderen geslagen jaarlijks aanmerkelijke kosten heeft veroorzaakt, terwijl aan veel minder arbeiders werk wierdt verschaft, en die hooge kosten van weinig gunstigen invloed schij nen te zijn geweest op de bedeelingen over diezelfde jaren, alzoo dezelve gemiddeld per jaar ƒ275,48 meerder bedroegen dan in 1848. Beveelt zich de Werk-Inrigting gunstig aan door al het boven staande van de zijde van nut en onkostbaarheideven gunstig kan het vooruitzigt genoemd wordenomtrent haar voortdurend bestaan wanneer geene bijzondere ongelukkige gebeurtenissen, die thans nog niet te voorzien zijn, plaats grijpen; immers liet fabrikaat is over 1848 willig afgezet, zoo als uit het onderstaand® zal blijken: Er zijn gefabriceerd in 1848: 16379 Pd. Pluis of werk, waarvan is verkocht en afgeleverd 16329 Pd., alzoo overgehouden 50 Pd. 1046 Pd. Schiemansgaren, waarvan verkocht 483 Pd., alzoo overgehouden 563 Pd. 33l| Pd. Platting, waarvan verkocht 270|- Pd. alzoo overgehou den 61 Pd. 2-09Gi Pd. opgeslagen touw, waarvan verkocht 1392, het res tant besteld om in 1849 overgenomen te worden, en toen ook werkelijk afgeleverd. 111 stuks Vloermatten van touw, waarvan verkocht 81 stuks, blijft overig 30 stuks. 306 stuks Hoeden van gespleten bamboes, waarvan afgeleverd 18, bereids besteld 200, met het vooruitzigt om nog 200 te le veren, hetwelk dan ook bereids in het begin dezes jaars heeft plaats gehad. 651 paren Kousen en 1229 paren Sokken, waarvan afgeleverd 575 pr. kousen en 763 pr. Sokken, nog in voorraad 76 pr. Kou sen en 476 pr. Sokken, welke voorraad evenwel voor circa was gedekt door geldelijke inschrijvingen. 32 Pd. gesponnen Wol of Saaijetzijnde slechts een zeer gering gedeelte van hetgeen benoodigd was, voor de reeds bestelde leve rantie van Kousen en Sokken in 1849. De geringe hoeveelheden, overgehouden op sommige artikelen, maken geene waarde van eenig belang uit. Aangenaam is het voor het Algemeen Armbestuur te kunnen verzekeren, dat ook thans de stand der Werk-Inrigting gunstig is; dat niettegenstaande ook zijne Fabriek met- zoo vele anderen den invloed gevoelt van verminderde Scheepvaart, to wijten aan de Deensche blokkade der Duitsclie havens, waarvan het gevolg is, verminderde werkzaamheden aan de Scheepstimmerwerven, en daar door verminderde behoefte aan pluis of werk, hare balans over dit- jaar, althans zonder rampen of ongelukken, geen nadeelig slot zal aanwijzen, en dat de vooruitzigten voor het vervolg niet alleen even gunstig zijn, maar reeds nu de zekerheid verkregen is, van meerdere vestiging, van meerder werk, doordien zij aangegrepen heeft een nieuwen tak van industrie, te weten: het spinnen van touw van Wier of Zeegras, ten dienste van ijzergieterijen, waar van de aanvankelijke proef gelukt is, en zij reeds eene aanzienlij ke bestelling heeft ontvangen, die aan vele handen doorgaauden ar beid zal kunnen verschaffen, voor aanmerkelijke uitbreiding vat baar is, en daardoor in compensatie kan komen, ook clan wanneer de gelegenheid tot verkrijging van touw voor de pluizerij minder gunstig mogt worden, of het pluiswerk moeijeliiker te slijten zijn. Na al het bovenstaande vermeent het Algemeen Armbestuur met gerustheid en vertrouwen aan iedere onpartijdige beoordeeling te mogen en te kunnen overlaten, in hoeverre de Werk-InrigtÏDg doelmatig, nuttig en onkostbaar heeft gewerkt, en of er redelijken twijfel of vrees kan en mag worden gevoed, omtrent haar voortdu rend bestaan, terwijl het zich bereid verklaart op besclieidene aan vrage en geschikte tijd, alle inlichtingen onder zijn bereik en al le inzagen, in het lokaal der Werk-Inrigting te geven, aan dege nen die zulks mogt en verlangen. Hiermede zijn verslag eindigende, betuigt het Algemeen Arm bestuur zijnen welmeenenden dank aan allen, die zijne pogingen wel hebben willen ondersteunen, door geldelijke bijdragen en intec-- kening op Kousen en Sokken, ten behoeve der breijerij, waardoor het in staat gesteld werd om arme en behoeftige vrouwen, die door ouderdom of gebreken, en de zoodanigen die, als belast met jonge kinderen, hare woningen niet konden verlaten om andere werkzaamheden in de Inrigting te verrigten, door breiwerk in hare huizen cenige verdiensten te verschaffen, en arme en be hoeftige kinderen, op eene school in de Werk-Inrigting het brei- jen te doen aanleeren; het beveelt zich bij voortduring aan voor zoodanige hulp en ondersteuning, met het bescheiden ver zoek om met toegevendheid te willen nederzien op do vervaardig de kousen en Sokken, en wanneer die al te wenscken overig mog- ten laten, of de aflevering wat lang mogt duren, te willen in het oog houden, dat de vervaardigsters derzelve meestal oude of ge brekkige vrouwen en kinderen zijn, die niet allen even goed haar vak verstaan, of doorgaande vlijtig daaraan werken, vooral wan neer zij tusschentijds somwijlen meer winstgevend werk kunnen ver krijgen, en daarbij indachtig te willen zijn, dat alle andere bij dragen voor de algemeene armenals collecteninteekening voor de Spijskokerij en andere, hebben opgehouden, en dit alzoo de eenigste is, die van hen met bescheidenheid wordt gevraagd. KELDER, den 22 October 1849. Het Algemeen Armbestuurvoornoemd, J. L. CRAP HELLINGMAN, Pres. N. VROON, Secret. Uitgegeven Lij C, RAKKER Ez. le Nicuwediep, Gedrukt bij S. GILTJES G. KOOTER u ffc/dtr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3