noglans mogen onze manufacturen zich al zeer gelukkig re kenen als zij de Fransche patronen nabootsen, onze fabrij- kanten zich al zeer bekwaam rekenenals zij de vindingen van Lyon cn Parijs eenigzins weten te betrappenzonder dat men hen van eigenlijken roof kan beschuldigen. In den al- gemeenen regel hebben onze inlandsche fabrijkanten geene andere hulpbronnen, dan eene naar bedelarij zwecmende af hankelijkheid van vreemdelingen, eene slaafscho gehechtheid aan klassieke en andere bepaalde vormeneene loutere na volging Tan het oude en alledaagsche. Onze stelling, onze minerale rijkdommen, onze handel, en de onuitputtelijke geestkracht van onzen volkstam, doen ons wel op alle mark ten verschijnen, cn onze goederen aan de wereld opdrin gen; doch het gebrek aan eigen smaak bezwaart inlusschen onze pogingen, en brengt gevoelige vorliezen toe op eeno markt, die gestadig door de grilligheden der mode wordt bewogen. Het blad hecht dan ook veel aan den ruil van gedachten en eene overplanting van smaakgevoelals het ware, die uit de verwezenlijking van Prins AlherT s plan kan voortspruiten. Gebrek aan bevalligheid is het voorname gebrek van het Engelsch fabrikaat, in bijkans allo vakken; en dat wordt niet altijd door deugdelijkheid en goedkoopheid opgewogen; de Times meent zelfs, dat vele Engelsche fabri kanten te goedkoop zijn. Grofhout en ijzerwerkdoor En gelsche handen bearbeid, mogen soms eeuwen duren schrijn- slot-en hengselwerk mogen uitmuntend voldoen, gedurende verscheiden geslachten; en toch blijft alles botte nabootsing, blijft alles hoekig cn bij de regte lijnenzonder ronding, af wisseling, en in de eerste Fransche stad de beste van den derden rang, vindt men een dozijn handwerkslieden, ieder in hun vak, die behagelijkersmaakvoller, keuriger werk leveren; in kleinigheden speelt er geest en leven inis de verbeelding werkzaam geweest. Misplaatste volkshoogmoed alleen kan dit ontkennen. Burgerlijke Stand van 8# 27 Betolber 1§49. Gehuwd: B. Tobei en G. de Wijn, J. Tan Slralen en C. M. Ver- gragtP. J. Lindemans en R. Weising, W. de Graaf en J. Tan der Horst, II. de Bot en A. C. de Vries. Bevallen J. BI. Tan Engelen geb. Jansen Z. F. Steggerda geb. Wiebes, Z. L. Delcharubre geb. Gag. D. Doodgeboren1. Overleden: R. Stern, 22 j. B. C. H. Langkemper7 j. A. Bangering 83 j. H. Karseboom, 26 j. T. Bakker, 44 j. D. Gorter, 75 j. N. Baas, 50 j. K. Ruigentuin. 2. j. ©cweugbc 'iScvigtcu Tusscben Thitrs en Malhieu, twee Fransche Volks-verlc- gonwoordigersheeft een bloedeloos duel plaats gehad. Gevraagd in Zulphen een Dansmeester, tevens berekend om onderwijs te geven in de Schermkunst en Gymnastic. (Opr. 250). Een Jong Mensch vraagt een Meisje of Weduwe, niet boven do 25 jaren, om zijne geheelo huishouding op zich lo nemen. (Id. 251). Aangeboden do Wonderen der Symphalio en van het Magnetismus voor 70 ct. (HB. 55S6). De Commissie der Tienmannen, die belast is ge weest met hel maken van een nieuw recept voor hel Hoo- ger Onderwijs, heeft voorgesteld 3 Academiën te behouden. In Amsterdam zijn Papegaaiim te koop, dio zeer goed praton en bijzonder mak zijn. (HB. 5587). Aldaar be vindt zich een Duitscher, die de kunst verslaat Stamelaars en üooven, zonder operatie, te repareren. Aan de En gelsche kust is een Haai gevangen van 9 voet lang. Do adjunct-redacteur der Staatscourant, de heer Tidemanis uit zijne betrekking ontslagen, wegens hel schrijven eener bro chure, getiteld: De openbaarmaking van do Handelingen der Staten-Generaal." De schrijver toont aan dat 10 a ƒ12,000 voldoende is om daarin op eene hetero wijze te voorzien, terwijl onze Binnenlandsche Excellentie roijaal ge noeg geweest is de kosten daarvan op ƒ24,000 te begroo- len! Deze executie is eene copie van do handelwijze des Ministers van Oorlog ten opziglo van den luitenant Stieltjes. Het Russische rijk is tegenwoordig 400,000 vierkante mylen groot en bevat 62 millioen inwoners. De sterkte der Oostenrijksche armee bedraagt 650,000 man. Do Sultan hoeft aan Lamartine eene uitgestrektheid land gev schonken in een vruchtbaar dal, nabij Smirna. Het prachtigste kippenhok dat misschien ooit gebouwd werd, is dat van Lord Perrhynste Winnigton, Cheschi- ro. Het beslaat uit een' schoonen regelmatig gebouwdeu voorgevel, 140 voet breed, aan welks uiteinden een sierlijk pavillioenmet een ruim venster is aangebragt. Deze pavil- lioenen zijn met het hoofdgebouw verbonden door eencn zuilengang van kleine gegoten ijzeren pilaren, die wit ge- verwd zijn en eene kroonlijst en een leijen dak schragen hetwelk eene geplaveide wandellaan en de bergplaats van verschillende benoodigdheden voor het getogelle, alsmede do eijerrekken en koren-voorraad overdekt. De deuren zijn allen van traliewerk, eveneens wit gererwd cn de lijsten zijn groen. In het midden van den gevel staan vier sierlij ke kolommen en vier pilasters, die eveneens eene kroon lijst cn een leijen dak dragenwaaronder en tusschen do kolommen'eene fraaijeals mosaic gewerkte poort is aangebragt aan de eene zijde binnen deze poortbevindt zich een sierlijke spreekkamer, fraai behangen en gemeubeleerden aan het andere einde van den zuilengang eene netto keukenzoo zindelijk en goed ingerigt, dat het een genot is die te bezigligen. Do voorgevel maakt de doorsneden uil van ee ne ruime half cirkelvormige plaats, die zich daarachter be vindt en welke door ecnen dcrgelijken zuilengang omringd is. Deze plaats is sierlijk bevloerd en in het midden daar van is een ronde vijver en eeno pomp. Het geheel loopt uit op een klein park, waarin de gevleugelde bewoners in groole vrijheid kunnen wandelen. Ten één uur wordt er een klok geluid en de fraaije poort geopend. Het gevogelte, dal dan groolendeels in het park wandelt verneemt door bot luiden dezer klok, dat zijn maaltijd aangerigt is, en hel vliegt en ijlt van alle kanten toe, de poort binnen, terwijl elk zich beijvert om het eerst aan tafel te zijn. Er zijn ongeveer 600 hoenders en ander gevogclle in dit palcis, en, ofschoon dit getal aanzienlijk raag heeleuis de plaats zoo zindelijk en zuiver gehouden, dat men niet do minste onreinheid gewaar wordt. Dit gebouw is geheel van gebakken steen opgetrokken, uilge*nn<'prd de pilaren, d

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3