(Bcmcuicjbe itgtat HET COMMUNISMUS Do Zaken d.:r Hervormde en andere Eerediensten zijn voor- loopig opgedragen aan den Minister van Justitie en die van de Roomsch-Calholyko Eeredienst aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Volgens den Anlwerpschen Précurseur zou er sprake zijn, dal Nederland aan Frankrijk het Hollandsch gedeelte van het eiland St. Martin, tegen eene schadeloosstelling zou afslaan. Gelijk men weet, behoort dezo bezitting gedeelte lijk aan Frankrijk, gedeeltelijk aan Nederland. Aanleiding tot dezen afstand zou zijn, dat hot Nederlandsch bestuur, sedert do afschaffing der slavernij in de Fransche koloniën, moeite heelt om de talrijke slavenbevolking op zijn grond gebied in bedwang te houden. Den 30slen October heeft de inwijding van de nieuwe Stcenkolenbeurs to Londen plaats gehad. De koningin kon- de dezo plogligheid, daar zij nog altijd ongesteld is, niet bijwonen. Zij werd vertegenwoordigd door prins Alhevtver gezeld van den prins van Wallis en de oudste prinses. De prins verliet Wiudsor des ochtends ten 10 ure en kwam ten 11 ure aan het Buckingham paleis aan, vanwaar do vor stelijke personen zich naar White Hall en voorts aan boord der koninklijke sloep begaven, die hen, de Theems afzak kende naar de kade van het tolkantoor brengen moest. De optogt op de Theems was zamengesteld uit de sloe pen van don lord-mayor, der chefs van do verschillende ma ritieme stations, van do Theems, der gilden uit de stad en uit verscheidene andere sloepen, waarin do ministers, dele den van den geheimen raad, de aan het koninklijk huis verbonden officieren en een aantal voorname personen plaats genomen hadden. Het was een prachtig schouwspel al die met vlaggen en winpels getooide booten, statig de rivier te zien afzakken, tusschen twee, driedubbele rijen schepen van alle grootte, welke tot boven in de masten met nieuwsgie rigen als het ware bedekt waren. De kaden en bruggen zagen eveneens zwart van de toeschouwers, die den trein met een levendig gejuich begroetten. Prins sllbert en do prins en prinses werden op de kade van het tolkantoor ontvangen door den lord-mayor, omringd van zijno beambten. Na eene korte aanspraak van den lord- mayor, welke even kort door prins Alhert beantwoord werd begaf de laatste zich, met de kinderen aan de hand, naar het nieuwe gebouw. Onmiddclijk had de inwijdingsplegtig- lieid plaats, welke besloten werd door een banquet, dut op eene luisterrijke wijze in eeno der hoofdzalen van het beurs gebouw was aangerigt. o O o Burgerlijke Stand va sa 27 S Sfovemfocr GehuwdP. de Wit en V. Moo(j G. van Yliet en E. Nieuw- buurtK, Kramer en M. Buijs. Bevallen: J. Lastdrager geb. Valk, Z. M. Pot geb. de Held, Z. A. M. T. G. Gunther geb. Jansen, D. J. YVeits geb. BruchD. T. Buijs, Z, Overleden: C. I. Bruin, 7 ra. B. Zingg, 60 j. R. Veen, 11 j. S. Flens, 10 m. A. Ilceren 49 j. Ambtshalve ingeschreven: 1. Pruisen wil Hollandsche Zee-officieren en Machinisten in dienst nemen. Parijs wordt legen den Winter met troe pen versterkt. Stal te Enkhuizen: B. ter Haar Romenij J. C. van de Velde en E. Gats Wor; Koemarkt aldaar 9 November. De uitgewekene Hongaarsche generaals, die tot do Mahomedaansche Godsdienst zijn overgegaan, hebben ieder een dozijn Turksche Meisjes present gekregen, om de geboden van den grooten Propheet le betrachten. Victo ria sukkelt aan de waterpokken. Tc Olsl zijn onlangs Va der, zoon en dochter uil één huisgezin le gelijk gehuwd: do Vader met de jongste dochter uit een ander huisgezin, de zoon met hare oudste zuster en de dochter met haren broeder. - Eene deftige Weduwe presenteert waro moeder lijke verzorging aan een Jong Kindje van geheime geboorte, tegen genot van contanten. (IIB. 5593). De kunstschil der Arie Schoffer heeft aan 't hof gedineerd. De Twee de Kamer zal den 13den dezer hare werkzaamheden hervallen. De Koningin van Madagascar heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Do Chinezen hebben den Portuge- schen Gouverneur van Macao op eeno barbaarsche wijze ver moord. In het Verkoophuis to Amsterdam zijn Mechani sche Bloedzuigers. Floris is gelukkig niet aan 't laadje gekomen. In Parjjs zijn thans 105,000 fatsoenlijke ar men; in Nederland is het aantal dier personen sedert 1813 ook schrikbarend toegenomen. Garibaldi bevindt zich te Avignon. Klapka is to Londen aangekomen. De En- gelsche Regering heeft den maatregel, om do Kaap tot ee ns kolonie van misdadigers le maken, ingetrokken. De Boekhandelaars in Weeneu zijn gehouden, alles wat zij in druk uitgeven, le onderwerpen aan de censuur der mili taire autoriteiten 1 Do haringvangst is dit jaar aan de En- gelsche kust zeer overvloedig geweest. Een JongMensch, die eene betrekking bekleedt van ƒ1400 's jaars, vraagt een Meisje met een zacht humeur. (NR. Ct. 260). Zilveren Bruiloft van Pieter Hoog en Guurtje Psd. Groot, Wor- merveer 31 October. FE U E h h JE 'JT O HS. is schier zoo oud als de wereld zoo oud als de eigendom. In de Hei— densche Oudheid, in de middeneeuwen, in de Fransche Revolutie ziet men het gepredikt, beurtelings in naam der wijsbegeerte en der staatkun de, in naam des Evangeliums en der Christelijke broederschap, in naam des maatschappelijken vooruitgangs en der democratische gelijkheid. De Grieksche wijsgeer Plato kan aanspraak maken op het vaderschap des Communismus. Men weet dat hij twee politische geschriften heeft nagelaten de Verhandeling over de Republiek en liet boek der Wetten De gemeenschap van goederen, de gemeenschap van vrouwen de gemeen schap van kinderen, ziedaar het ideaal, dat men in de Republiek ontwik keld vindt. Het boek der Wetten is eene transactie tusschen de volstrek te denkbeelden van zijnen tijd; hier zijn de vrouwen niet meer gemeen, en de gemeenschap van goederen wordt vervangen door de gelijke ver deeling van den grond onder al de leden van den slaat. In den nieuweren tijd was het vooral de monnik Campanella, die eene radicale gemeenschap aanprees in zijn werk, getiteld de Stad der Zonwaarin het huwelijk als het ondragelijkste misbruik verboden is. Maar het Communismus heeft niet bloolelijk bestaan in de denkbeeldige republiek van Plato, in liet eiland Utopia en in de Stad der Zon; het heeft bij wijlen eene nclive rol in de wereld gespeeld zelfs vóór P 1 a - to; het heeft geheerscht in de Constitutie van het eiland Creta; het heeft geheerscht in de wetten, welke Lycurgus aan Sp.irta gaf. Zelden maakte men zich een waar begrip van de Spartaansche Maatschappij, ge lijk Lycurgus haar gevormd had, met hare krijgshaftige en half bar baarsche aristocratie, met die soort van menscheu-fokkerij die de fami lie had vervangen. Men zou ook nog de secte der Carprocatiers kunnen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2