herinneren die in de eerste eeuwen der Kerk het gemeenuchnppelijk le ven tot in zijne irionsteraohtigste buitensporigheden dreven. Doch de ge schiedenis van liet Communismus heeft niets dat zich vergelijken laat bij de gioote wederdoopers-beroeringwaarvan Duitschland het tooneel was in de eerste helft der 10de eeuw. Iedereen kent den opstand der boe ren de geplunderde landstreken, de verwoesting;n en brandstichtingen, de zege des op roers en het Communismus door den fanatieken Tho mas Munzer ia de keizerlijke stad Muhlhausen ingevoerd; het weder dooperschap door de Vorsten vervolgd en in het bloed zijner aanhangers versmoord/ daarop eenige jaren later, door eenen demagogischen greep, meester geworden te Munster en bekroond in den persooa van zijnen laat- sten propheet Jan van Lejden. Het Communismns schakelt zich dusalthans door de Carpocratiers en de Wederdoopers aan de geschiedenis der ketterijen. Maar op geenen regtmatigen titel zou het de verwantschap kunnen gronden, welke het beweert te hebben met de ortodoxe kerk. Het is niet in ernst dat men die vraag meent te beslechten, door het voo. beeld der Apostelen aan te halen, en der eerste geloovigen die hunne goederen in gemeenschap had den gesteld ten einde zich ongehinderder aan het Apostolaat te kunnen wijden. Dit accidenteel en tijdelijk feit te willen doen doorgaan voor den geest der Evangelische Leer er uit te besluiten dat de Kerk de gemeen schap van goederen voorstaat, is niet gegionder, dan het zijn zou, te be weren dat het Romeinsche regt den diefstal moet begunstigen, wyi de stad Rome door eene rooversbende werd gesticht. En wat het zoo dik wijls aangehaalde voorbeeld der geestelijke gemeenschappelijke vereeni- gingen betreft, dit bewijst niets lot aanbeveling van het Communismus. Het klooster-leven heeft onthouding tot grondslag, ontzegging van de ge noegens en de goederen der wereld, liet coelihaat en de kastijding des ligchaams; de communistische vereeniging daarentegen is gegrond op de zege van het materialismusde voldoening der zinnelijke begeerten, de onbepaalde vrijheid van omgang tusschen heide geslachten en wit men onverbloemd genoemd heeft: de rehabilitatie van het vleesch. In de Fransche revolutie heeft het Communismus een voorname rol ge speeld. Onder het schrikbewind van Robesp ierre hoorde men in het comité du Salut public de volgende voorstellen doen door St. J u s t de vernietiging der collaterale successien de vernietiging der weelde en de invoering van «en gemeen domein door Rabaut-Saiut-Etien- ne de verdeeling der landerijen en de gelijkheid der bezittingen; door Hérault de Séc helles om de Constitutie van 93 op de wetten van Minos te schoeijen en door Babeuf de radicale gemeenschap. Thans vertoont het Communismus zich gewijzigd onder deu bas taard-naam van Socialismus. De Fransche volksvertegenwoordiger Proud- hon is de voornaamste Yerkondiger dier leer. Zijne stelling is: De eigendom is diefstal EENE GELEERDE LIEFDESVERKLARING. Varriis modis bene fit. Het sloeg één uur, en van top tot teen in het zwart uit gedost en stijf geboordkwam professor Lijdenhoek do kamer binnen. Ilij boog, kuchte, nam tegenover de dame plaats, vatte, na zijn bril to regt gezet te hebben, hare kleine hand cn begon: Mejufvrouwer is in dit ondermaansche geen volledig geluk denkbaar. Wij menschen zijn nietig en zwak, de pols is onze tiranzijn kloppen is het likken van den Dood op de deur onzes levens. AVij hebben elke vrolijke minuut aau de toevallige gelukkige chemischo vermenging van bet bloedkogeltjo Ie danken, dal zijn langzamen of versnelden weg van onzen teen naar hel hart neemt. Elke van onze gewaarwordingen is van eene zenuw afhankelijk, die op ge heimzinnige wijze vibreert, en onze nachten met spookgc- zigtenonze oogen met hypochondrie vervult. Er bestaat in de gansche schepping slechts ééne zekerheid dio der vernietiging." De dame voelde ccne rilling over hare leden gaan, en hare hand ontgleed aan dio van den professor. Deze greep die echter op nieuw en vervolgde: Mejufvrouw, ik heb tusschen lijken gewandeld, koel en onbewegelijkals de koe tusschen de molshoopen op hel land, als de metselaar tusschen de pninhoopen yan een om vergehaald gebouw; ik weet niets van die treurige inbeel dingen en droomen, waarmeê de helft van onze medemen- schen zich bleeke wangen en aamborstigheid op den hals haalt. Mijn geest was al vroegtijdig op het dartel rijk der insekten gerigt. Met mijn twaalfde jaar begon ik de ver zameling aan te'leggen, die Ué zeker vaak met verrukta oogen bewonderd heeft; met elke vlieg, dio ik spietstemet elke lor, wier hart ik doorboorde, met eiken ligtvoetigen sprinkhaanop wiens graf ik als een zegevlag het briefje met do Linnésche benaming plantte, doordrong een gevoel van bevrediging mijne borst. Ik had een vonkje van da eeuwig bewegelijke, eeuwig heen- en weerstroomendo le» vensmassa veroverden offerde het op het altaar der we tenschap. Kon ik maar alle leven op die wijze maglig wor den want ik wil niet ontkennen, mejufvrouw, dat het le ven, als een verschijnsel, dat ik niet verklaren kanmij ge neert." De professor haalde zijn horologie voor den dag. u Goede hemel, daar zit ik al tien minuien hier!" riep hij. Mijn tijd is kostbaar, dus wat ik u vragen wou, mejufvrouw: kunt Ué besluiten, mijne vrouw to worden?" £lbücricuiicu. Bevallen van eenen ZOON G. IIARDES. den Berger. Helder, 30 October 1849. Eenige kennisgeving. Heden beviel yan eene DOCHTER N. METZELAAR, Echtgenoote van W. J. MAALSTEED. Helder, 2 November 1849. Heden overleed ons Zoontje ENGELBERT GEORGE in den ouderdom van 10 weken. J. W. vak BISSELICK. Niküvvediep A. H. van BISSELICK. 1 November 1849. van der PLAAT. Eenige en algemeene kennisgeving. Veiling van Domein-goederen. Door den Ontvanger der Domeinen te Alkmaar, zal, al of niet onder voorzitting van een Hoofd-ambtenaar der Registratie en Domeinen en ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris A. P. de LANGE, in de zaal Har monica in do Lombardsteeg te Alkmaar, worden over gegaan tot de veiling en toeslag van DOMEIN-GOEDEREN, en wel in twee zittingen, als de eene voor de provisione- lo veiling bij opbod op Maandag den 22 October 1849, cn zoo noodig den volgenden dag des voormiddags ten 10 ure, en do andere voor de finale toewijzing bij afslag op Dingsdag den 6 Novsmber daarna en zoo noodig den vol genden dag, mede des voormiddags ten 10 ure. De goederen, waaronder begrepen is de polder het KOEGRAS, liggende in de gemeenten Callantsoog en Hel der, groot ruim 3875 bunders, geheel aan het Rijk

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3