kourigo en tijdige invulling der inschrijvingsbilleltenvoor de algemeene tienjarige volkstelling, welke thans aan do hui zen der Ingezetenen zijn bezorgd, en noodigt de hoofden der huisgozinnenwelke voor de naauwkeurige invulling der billelten aansprakelijk zijn, dringend uit, to willen zorgen, dat de Commissarissen of Agenten, die van wege het Ge meente-Bestuur, na den 19den November aansiaaude, de billelten weder zullen afhalen dezelve vinden gereed lig genopdat noodeloos oponthoud worde voorgekomen; kun- nendo degenen, welke ter zake der invulling, inlichting of hulp behoeven, zulks verkrijgen aan het secretarie der Ge meente en bij alle Hoofdonderwijzers der openbare scholen, welke in de Gemeente aanwezig zijn. Helder, 17 Noyembcr 1849. De Burgemeester voornoemd, J. m 't VELT. RHaiffWSÏÏOIDttH©®®» HELDER en NIEUWED1EP, 17 November 1849. Do Minister van Biuncnlandsche Zaken heelt in de zitting der Tweede Kamer, van den 13den dezer, aangaande do taak van het Gouvernement met betrekking lol de eerst volgende werkzaamheden der Kamer, het volgende ge zegd Wat aangaat de ontwerpen van wetten, die van eene vorige zitting zijn overgebleven, is het ministerie van oor deel, dat de sluiting der zitting de verdere behandeling o o o dier ontwerpen heeft gestuit; dat zij een nieuw onderzoek van den kant van het gouvernement vorderen en dat dit, naar bevind van zaken, tot nieuwe voordragten aanleiding kan geven. Mogt de Kamer van een ar der gevoelen zijn; dan zou de regering tot eene intrekking dier ontwerpen overgaan. Wal betreft de ontwerpender Slaatsbegrooting voor 1850, het gouvernement heeft de ontwerpen aan een nieuw on derzoek onderworpen en de uitslag van dat onderzoek is thans aan den Koning onderworpen. Zoodra dit door Z. M. zal zijn goedgekeurd, zal het aan de Kamer worden medege deeld. Wat reeds verandering had of kan ondergaan, se dert de aanbieding der begrooting, is uit den aard der zaak gewijzigd. Maar vele deelen der openbare dienst behoeven verandering. Die veranderingen en reorganisatiën kunnen niet tegen 1 Januarij worden volbragt. In deze begrooting kunnen bij het betrekkelijk kort tijdbestek vóór 1 Januarij, geene grcolo veranderingen worden gemaakt. Doch dit neemt niet weg, dat al do uitgaven die op de begrooting mogten voorkomen, in het volgende jaar niet zullen wor den gedaan. Tot den gerogchien loop van zaken rekent het ministerie ook in dezen bij do besloando bijzondere om standighedenop de medewerking der Kamer. Men zegt dat do nieuwe Ministers in plaats van ƒ12,000 slechts f8,000 tractement begeeren. De partij des zoogenaamden behouds die ons dierbaar Vaderland aan den rand des verderfs en tienduizenden tol den bedelstaf heeft gebragtstelt zich reeds in postuur om hel Ministerie Thorbecke te bestrijden. Nu het licht zal dagen, zitten die uilen in doodsangst cn zullen met bek en klaauwen van zich afslaanzoolang zij nog eenïge hoop hebben om 't getrouwe, uitgeputte volk weder in hare magt te krijgen. Doch de mato der ongeregligheid was overvol gemeten, en thans, nu Oranje geloond heelt het hatelijk juk der vraatzuchtige arislokraten moede te zijn, nu zal Neer- lands burgerschaar als een eenig man zich onder 't vaan del der ware vrijheid scharen en de laatste stuiptrekkingen van 't monster der verdrukking met verachting en levens met fierheid bejegenen. Een ieder doe nu den burgcreed in zijn binnenste om met God en pligt voor oogenvoor altijd te breken met het godloos huichelend ras 't welk nu zes-en-dertig jaren lang als een verterend vuur aan 's volks hartader heeft geknaagd, en nu nog hunkert op den laul- sten bloed penning. Aangaande den nieuwen Keizer van HaïtiFaustinus 1 vernemen wij do volgende bijzonderheden Zijne tegenwoordige majesteit is iemand van onge veer 55 jarendie wel eene zekere waardigheid in zijne houding heeft. Onder Dessalines en Christophe was hij een weinig bekend officier, in welke hoedanigheid hij zich niet bijzonder onderscheidde; maar hij verstond in den hoog- slen graad de kunst van veinzen, en leefde in het paleis van den president bij de verschillende personen welke ach- tervolgens dien rang bekleedden, tol dat de dood van Ri- cher en zijne schijnbare zwakte hem zelf tol dit ambt de den verkiezen. Toen echter achtte hij hel noodwendig, eene andere en schitterender leefwijze aantenemenaan het hoofd van den staat voegde een indrukwekkend cosluum. Hij bestelde derhalve te Parijs een gewaad dat 30,000 francs kostte; alleen de rood fiuweelen met goud gebor duurde laarzen kostten 4000 francs. Maar, al is men pre sident, zoo is men toch genoodzaakt zijne kleederen te be talen; de schatkist was leeg, maar Souloitque werd uit den nood gered door eene nieuwe belasting, die hij op de koffij legde en die eene voorbode was van het tegenwoordige mo nopolie. Toen deze zaak van gewigt geregeld was, moest de pre sident wat anders voor zijnen roem te doen. Als goed zwarte en om zich populair ie maken moest hij toch wat mulatten vermoorden; maar daar hij een man van een on- dernemeridcn geest was, besloot hij, zulks op eene groole schaal te doen. Vele mulatten bekleedden aanzienlijke amb ten in het staatsbestuur en in het leger; deze moesten uit den weg. Het kiezen eener plaats daartoe kostte hem wei nig moeite: hij bepaalde dat zij steeds, wanneer zij een alarmschot hoorden, zich naar het paleis van den president moesten begeven. Nu vervoegde zich op zekeren dag in Apiil 1848, een hoofd-officier bij den consul-generaal van Frankrijk, om hem kennis lo geven dal te Porl-au-princc zekere kleine binnenlandsche aangelegenheid zou geregeld worden, waarover de Fransche onderdanen op hel eiland zich maar niet moesten verontrusten. Eenige minuten later hoorde men het alarmschot; de hoogo ambtenaren begaven zich naar het paleis en werden er onbarmhartig vermoord door de garde van den president, gekoramandcerd door den gene raal Similien, die een jaar later zelf een der slagtoffers werd van Souloitque. Volgens ceno officiële beschrijving van de nog altijd vermist wordende Hongaarsche kroonsieraden, zijn deze als

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2