(Scmcugbc tóctugtctiz Beurt- of Veerschepen. 185 millioenvan tle aardappelen op 114 millioen van de roggo op 33 millioen; van do boekweit op 12,500,000; van do garst op 6,220,000 schepels; van het hooi op 15,735,000 ton; van de hennep op 20,330 ton; van hel katoen op 1,066,000,000 ponden; van den tabak op 219,000,000; van do rijst op 119 millioen, en van do suiker, in Louisiana, op 200 millioen ponden. lïargcriijke Stand van SA Sorciabcr 1 22e- cemfocr 1815». Gehuwd J. ran der Burgh en J. F. Sleendcrink. II. AYamnar en AV. Buter. J. Goet en A. boon. I'. 1' Jansen J. Hogendoorn. If. blikkenhorst en J. iloedclmans. bevallen A. Schutter geb. bikker Z. C. Bias geb. Oosterling Z. M. Nienhuis gtb. (Jarpentier Z. E. Koorn geb. Sluijterinan Z. A. J. Krijnen geb. bruin I). A. de Wit geb. Kams I). C. blom geb. IVeef Z. C. A. Bakker geb Kramer Z. 31. alensch geb. Visser Z. G. Keijzer geb. de Haan D. b. Ctoeneveld geb. Krul Z. T. Kroonenburg geb. balmeijer D. 31. j. Sebokker geb. Schmitz Z.P. 3 oet geb. Neefkens Z. A de wit geb. Vollen Z. Overleden J. Rademaker 14 d. I. lloek 49 j. f. Visser 46 j. 31. B. Bosch 41 j. Generaal Gort Heiligers is tien weg gegaan van alle generaals. In Mexico zijn Mumien gevonden in ecne zitlendc houding met de zelfde versierselen als do Egyp tische. Do waarde der juvveelen van den voormaligen kroon van Frankrijk wordt op Ir. 20,900,000 getaxeerd. De Koning van Spanje heeft voor zijne wederhelft te Parijs eeue Kales doen koopen voor fr. 55,000. Te Derby (Engeland) is dezer dagen eene vrouw verlost van 41ingen2 jongens en 2 meisjes; alles wel. -in Amst. is een middel te koop om alle imperfecties van do huid" vveglenemcn. DB. 5611). Dc ex-minister van Ko loniën van den Boschis op nieuw benoemd lot Inspec teur tier Marino en Kommandant van de Zeemagl in Oost- Imlie. In Londen is een paard verkocht voor ƒ12,120. Beroepen te Knollendam Do. W. Zwart. Een Fransch- tnan heeft een werk geschreven over do Talen, welke door de Europesche Gaauvvdieven gesproken worden; dc academie te Parijs heeft hem daarvoor eene medaille vereerd. Van de 3 duels van Piet Bonaparte zijn 2 bloedeloos afgeloopen. De Turksche kwestio is in een misverstand opgelost. Te 's Herlogenhoscli beeft een 2Jo Luitenant eene Dienst maagd levend ui! het water op hel drooge gehaald. De Koningin van Portugal is onpasselijk. Naar do Algemee- ue Tentoonstelling te Londen is een Exemplaar van de In- schrijvingsbiüelteii voor de volkstelling gezonden, met het volgende opschrift Ncdcrlandscho Nijverheid. Kunststuk van de Landsdrukkerij. Redactie van De Kempenuer. In Amsterdam was jl. Zondag cie Schoone Slaapster tc zien. lu Bolivia zijn Goudmijnen ontdekt, 7 dag reizen van La Paz. 2 G s: Z A X K Til. Aiiimaar 30 November 1849. Cisterrn !*-.*? !cn wij h«.t genoepen het eerste Win f er-Concert v.tn tien li'jjp \V. Cos-er bij fe wonen. Onze geachte muziek-meesler verraste ons op het aangenaamst, door ons eene meesterlijke Troxnboue te doe» hoorendie alltr verwachting merkbaar overtrof. Beminnaren van toonkunst vleijen zich alzoo weder met een genoege- lijken winter. Te bejammeren echter is het dat er steeds lieden gevonden worden die zelve ongevoelig voor de schoonste muziek er zich een feest van m*keu anderen hun genoegen te benemen. Dit vond dan ook wederom gisteren plaats. De dochters van een onzer ingezetenen vergaten zelfs gedurende de heerlijkste passages de eonyenances zóó zeer dat het aller aandacht tot zioh trok. Deze lieve nufje9 dan vermaakten zich alleraardigst hiermede, dat zij andere dames, die hoewel minder gedécolleteerd echter eenvoudig en niet minder smaakvol gekleed, bij aanhoudendheid Ie ridiculiseren, ja zelfs in het nangezigt uittelagchen heigeen papa zoo bijzonder bevieldat hij trouw als een schooljongen ruèe deed. Dit laatste beviel niemand en vooral zeker heer met wie die dames in gezelschap waren leze vindt zich dan ook genoodzaakt zijne stadgenooten op dien grappenmaker opmerkzaam te maken clie om zijn bijnaam van L ATIJNSCHE DANSMEESTER ligt te herkennen is, terwijl hij zich zal ven voorbehoud, hein, hij herhaling dezer ongeregeldheden, zóó ernstig te corrigeren, dat hem de lust van lagchen wel voor langen tijd zal ver gaan, a bon entendeur salut In den loop der vorige maand heeft voor de arrondissements- regtbank te Alkmaar, regt doende in correctionele zaken, een schipper teregt gestaan beschuldigd van in lading te hebben ge legen cn bestellingen te hebben aangenomen, voor de vaart tus- schen Schagen en Amsterdam, tusschen welke beide plaatsen een erkend veer bestaat. Terwijl de regtsvraag daarbij geopperd, voor bet algemeen van minder belang is, bad de zaak zelve meer dan eene zijde, die de aandacht verdiende. In bet jaar 1813 was er door de gemeente-raad te Schagen een keur omtrent het veer op Amsterdam gemaakt, waarbij twee veer schepen werden verondersteld. In dc laatste jaren bestond er ech ter feitelijk slechts een veerschipper, die, zoo het schijnt, zijne dienst niet zoo waarnam, als het algemeen wel wenschte. Dit gaf aanleiding dat de schipper J. S. het waagde, in concurrentie te treden met den veerschipper. In het voorjaar dezes jaars rigtte hij een verzoek aan het gemeen te-bestuur van Schagen, om in dc onvervulde plaats van den twee den veerschipper te worden aangesteld, maar, ofschoon dit verzoek door een request van verschillende ingezetenen werd ondersteund, liet werd van de hand gewezen, en kort daarop een proces-verbaal tegen den schipper opgerigt, dat hij door liet in lading liggen do keur overtreden had. Voor het kantongeregt te Schagen veroordeeld kwam de schip per in cassatie, met liet gevolg, dat de Hoogen Raad de keur voor nietig verklaarde en hem van alle regtsvervolging ontsloeg. Het gemeente-bestuur van Schagen schijnt dien uitslag te heb ben voorzienwant nog vóór dat de iloogc Raad uitspraak gedaan had, is er in overeenstemming met Amsterdam een nieuwe keur g-maakt cn afgekondigduit krachte van welker bestaan thans de bovengemelde vervolging voor de regtbank tc Alkmaar plaats vond. Het eerste wat wij hier opmerken is, dat men liicr ecu knap jong mensch, die in een eerlijk beroep door ijver zijn brood ver dunt, door het bloot goedvinden van een plaatscl k bestuur uit zijn bestaan gestootcn wordt. Op het oogenblik toch, toen J. S. zijn beurtvaart op Amsterdam begon, bestond cr daartegen geen wettig beletsel. Dc ingezetenen van Schagen hadden er geen be lang bij, integendeel velen begunstigden hem boven den gunste ling van den gemeente-raad. Dc keur is dus niet in het huishou delijk belang der gemeente Schagen, maar van een bijzonder per soon te Schagen gemaakt. Eene andere opmerking betreft de wijze waarop de keur ge maakt is. Niemand buiten den gemeenteraad had iets omtrent die keur vernomen, voor dat zij, goed gekeurd door Gedeputeer-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 2