tg W 3 «J ÜUMD it £1 'S IS 4?» Het marktveer van Schagen op Amsterdam. «schieden, dan met inachtneming der navolgende bepalin- gen." Art. 2. »Tot den doorvoer is benoodigd, de toestemming van het «hoofd des Bestuurs van de Grensgemeente, binnen welke het Rundvee van elders wordt aangevoerd." Tot den invoer wordt vereischt de toestemming van den «Gouverneur, of vari Gedeputeerde Stalen, die, des noodig «geoordeeld, daartoe do hoofden der Plaatselijke Besturen kunnen autoriseren." Geeno dezer toestemmingen wordt verleend, dan na het Vee vooraf aan do landzijde, binnen een half uur van de «grenzen, en aan do zeezijde in den eersten haven, waarin «het schip zal binnen loopen, door cenen Vee-arts is onder- zocht en gezond bevonden, on op den linker hoorn of klaauw gemerkt en gebrand, bij doorvoer met de letter D en bij invoer met de letter I." «Bij, die toestemming tol doorvoer heeft verkregen mag het Voo langs geene andere wegen drijven of uitvoeren «dan die op bet billet, deswege aan Jicm uillereikenzijn vermeld." «Eveneens mag niemand het Vee naar eene andere plaats «en langs cenen anderen weg in- en vervoeren, clan waar- toe bij de vergunning heeft verkregen." Art. 3. Dc eigenaar of vervoerder moet aan de Policie op hare «aanvrage, het consent tol in- of doorvoor vertoonenen is levens verpligt aan het hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeentewervvaarts het hem is vergundin- of le vervoerenaangifte to doen van hel door hem aangevoerde «Vee, ten einde hetzelve voortdurend, onder loezigt te kun- nen houdenof den uitvoer te constateren." Art. 4. «Op het consent van doorvoer zal duidelijk worden ver- «meld, de soort en hoeveelheid door le voeren Vee." Art. 5. Het is enz." Art. 20. «Degene die in strijd met dit Reglement, gemelde bepa- lingen omtrent den in- en doorvoer van het Rundvee over- treedt, zal gestraft worden met eene geldboete van vijf en twintig tot vijf en zeventig Gulden en hij niet be- taling,- met eene gevangenisstraf van drie tol zeven dagen." De enz." Helder den 22 December 1849. Burgemeester en Assessoren voornoemd, J. ix 't VELT. Ter ordonnantie van HunEdclAchtbaren. J. SCHOON, Secrs. HELDER en NIEÜWED1EP, 22 December 1849. To Huil woont een machinist, die, ten eindo des mor gens vroeg gewekt Ie worden, eene kleine machine heeft vervaardigd, die aldus zamengcsleld is: aan eene Friescho klok in de keuken heelt hij eene veer bevestigd en daaraan een ijzerdraaddat door de zoldering naar de slaapkamer loopt, alwaar hij zijn nieuwen toestel geplaatst heeft. De veer op het uur gezet hebbende, dat hij wenscht gewekt te worden, zoo springt deze door de klok los, wanneer het uur gekomen is. Do machinerie boven luidt le gelijkertijd eene schel, en doet alsdan een zwavelstok ontvlammen, die eeno olielamp ontsteekt. Deze lamp beweegt zich op vier raderen, en wordt levens voortgestuwd door ecnen tinnen pijp op een miniatuur-spoorweg, ongeveer vijfvoet lang, dio op kleiue ijzeren standaards ecnigo weinige duimen bo ven den vloer der slaapkamer is aangebragt. Digi hij het cindo daarvan is een ijzeren drievoet, waarop zich een klei ne theeketel bevindt en onmiddelijk daaronder wordt dc lamp door middel van eene veer gestuit, en het water iu den thee ketel wordt vervolgens door de vlam der lamp aan het ko ken gebragt in twintig minutenwaardoor do vervaardiger een kop thee of koflij kan gebruiken, alvorens hij zich aan het werk begeeft. De schel bovengenoemd, klinkt zoo luid, dat zijn buurman daarvan ontwaakt;, de geheele machine is uiterst nel, zijnde van gepolijst ijzer. Do uivinder heeft gedurende zijne ledige uren dit alles vervaardigd in den tijd van achttien maanden, en daarbij zuinigheid aan nut ver honden, kostende do werking der machine slechts een .hal ven stuiver in de week. Burgerlijke Stand van 15 22 ESeeember lg£©. Gehuwd II. Burgers en D. Berg. M. Kotder en D. F. Yisser F. Ivropveld en J. M.mheim. G. Gijsbertx. en II. Kamer. Bevallen A. Kramer geb. Corel D. J. Bouvet geb.van Brederode Z. A. Boon geb. Edelenboscb Z. M. Held geb. de NeetF D; C. J Simonides geb. van Oosten D. A. P. Daremaker geb. Feits Z. G. Pastoor geb. Blom Z. G. Krijnen geb. de Leeuw I). A Grande geb. Covers 1). E. Kwist geb. van Goudoever D. M. Trap geb. Duinkcr Z. H. Broekhuijxen geb. Kooiman Z.G J. de Ruiter geb. Keixer D. A. 21. Wijngaarde geb. Brouwer Z. J. Rippens 3 j. J. Bontes 41 j. T. van Brederode 18 j. T. A. Groetieveld 18 d. P, Yerhoeve 75 j. 21. Ostenbrug 8 j. J SmeekeDs 5 m. U. Stubbe 73 j. A. Jans 41 j. C. J. de Breuk 19 m. A. T. Smit 71 j. Ambtshalve ingeschreven 2. IjfCEZffllPEar. De dagbladen beginnen zich, meer dan vroeger, met plaatselijke en gemeentelijke aangelegenheden te bemoeijen en de publieke meening over deze onderwerpen uit te spreken, en voortelichten. Als bewijs van verhoogde belangsielliDg van het algemeen, behoort dit verschijnsel tot de heugelijkste sijmplomen gerekend te worden der ver levendiging van den publieken geest ten onzent. De toon evenwelwaar op die kritiek orer gemeentezaken zich dikwijls uit, komt mij niet zeer geschikt voor, om haar hij de gerecenseerden eene welwillende ontvangst te doen vinden. En men zal het toch wel algemeen daatovtr eens lijn, dat aan de polilieke drukpers, niets beters kau wordeu toegewenschtdan liet bovenstaande stuk van den Heer Visser plaatsen wij zeer gaarne maar ofschoon tegen een ingezonden stuk gerigt waarvan de schrijver zelf de verdediging op zich wil nemen, als hij het noodig acht, veroorlo ven wij ons een paar aanmerkingen, namelijk, dat het ingezonden stuk in het geheel niet tegen eenig gemeente-bestuur was gerigt, maar alleen tegen de instelling van de beurt- en veerschepen en ten andere dat waar de schrijver spreekt van het in geheim beknutselen van besluiten der ge meenteraden, en ook het besluit vaa den gemeenteraad van Schagen, als voorbeeld aanhaalt, dit feit door hovenstaanden brief van den Burgemees ter wordt bevestigd, daar ZEd. erkent, dat eerst het besluit is genomen en daarna hekend gemaakt, zoodat de publieke opinie zich vooraf uiel heeft kunnen doeu hooren. [iterf.]

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1849 | | pagina 3