PUBLIEKE VERKOOPING TEXEL. hun eigen leden mede in den regel, bij uitzondering geschiedt dit door eenige weinige gccommiteerden der dorpen, maar de landei genaar quatalis blijft ongeroepen, ofschoon het de belangen van zijnen grond die hij bebouwt, waarvan hij honderden doet leven, waarvan hij lands en poldcrlasten betaalt, geldt. Twijfelt iemand over de kostbaarheid der Noord-Hollandsche polderbesturen, welaan, raadpleeg slechts de beschouwingen der kadastralo inkomsten in Noord-Holland, uitgegeven door Jonkheer J. D. Hoeufftop last van H. H. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en gedrukt in 1841 bij Joh. Enschedé en Zonen. Dit werk dus heeft volledige authoriteit. Daarin vinden wij op pagina 52, onder anderen als administratie-kosten, onder no. 2 van het Hoogheemraadschap van de uitwatcrende sluizen in Kennemerland en West-Friesland uitgetrokken tot een bedrag van 27 percent; No. 3, Geestmerambacht 15 percent; No. 10, Vier Noorder Coggen 22 percent; No. 13, Niedorper Coggen 60 percent; Wij onthouden ons van verdere opgaven, maar bemerken alleen dat de spreker hierboven gemeldis dijkgraaf der Niedorjier cog gen, en dus met dat bestuur wel bekend, en verwijzen verder de lezers naar het werkje zelve, hierboven geciteerd, alwaar zij onder meer zullen vinden, dat de administratiekosten van de Zijpe en Hazepolder 35 percent beloopen en die bij het bestuur van den Hoogendam tot 90 percent genoteerd staan, terwijl dient opgemerkt dat volgens den schrijver die percentsgewijze berekening van admi nistratie genomen is in verhouding tot het bedrag der uitgaven. Yerder verwijs ik den lezer naar eenige artikelen in deze cou rant onder den titel polderbesturen vermeld. Bij een der artikelen in den afgeloopen zomer werd geciteerd, hoe hier p. m. ien buizend guldens 'sjaars bij het bestuur der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland wordt uit gegeven voor twee dinés: een bij het doen der rekening en een bij gelegenheid van de komst van den Heere Staatsraad Gouver neur der provincie te Edam, voor deszelfs gewone jaarlijksche in spectiereis. Die en soortgelijke uitgaven zijn verkwistend te noemen, de in gelanden keuren die af! Zij ergeren zich in gemelijke langmoe- digheid! En hunne eenige hoop is in de wensch, dat art. 191 dei- grondwet bij de wet worde geregeld. F E UIZjXJETOX. EEN ZATURDAG-AVOND IN EENIGE WIJKEN VAN LONDEN. October 1849. Het begint reeds duister te worden en daar de duisternis in Londen Teel op de Egyptische gelijkt, haasten de winkeliers zich overal de gaz- lichten te ontsteken. Uit de verschillende eethuizen en restauratien ko men gebaarde en ongebaarde personen te voorschijn: het gelaat van som migen is met eene hoog roode kleur overtogenwaarschijnlijk door de ijverige offerhanden aan Bocchus ontstaanallen zien er evenwel verge noegd uit, want allen hebben een goed middagmaal verbruikt en niets maakt den mensch in het algemeen toch vriendelijker jegens zijn even- mensch gezind dan het gebruik van een goed diner. Hongerige Ieren in eenige lompen gehuld, want de term gekleed zou hier. zeer onjuist zijn; arme vreemdelingen met bleeke gezigten lange haren en een ver wilderd voorkomen, in één woord, bijna allen die zich niet schamen te bekennen, dat zij arm zijn, kan men meestal in de nabijheid dier eethui zen Dining roornz] aantreffen waar zij het gunstige oogenblik afwach- om de wel gevoede philantropen aantespreken en hun medelijden interoe- pen. Sommigen dier menschenvrienden echter beantwoorden ter naau- wernood het verzoek dier ongelukkigen want zij zijn welgevoed en kun nen dus niet begrijpen hoe andere personen honger kunnen hebben,' an deren daarentegen dragen van hunnen overvloed iets bij om de ellende te verzachten die zij voor zich zien. Langzamerhand begintde i ei der kaau- wende en herkaauwende vrijgezellen want het spreekt van zelf dat in den a'gemeeuen regel hij, die in eene restauratie middagmaalt, onge huwd is te verminderen. De omnibussen of bussen, zoo als zij hier korheidshalrc genoemd worden rijden nu volgeladen naar I'eckham Clapham, Kcnsington BrixtonCamberivellliackney in één \ioordj naar al de Toorsteden. Boven op de omnibussen zitten doorgaans 8 a 10 personen, gepensioneerde officieren, ambtenaren, enz. meestal deftige oude heeren in zwarte rokken, naauwsluitende broekenen gebrild; som migen hunner steeds met eene parapluie bij zich, enkelen couranten le zende, doch allen zich, zoo spoedig de bus hen afzet, nzar hunne wo ningen spoedende. De lieden, die achter op deze bussen staan, uiteu nu verschillende geluiden, alleen voor ingewijden, dat is voor degenen die langen tijd in Londen geweest zijn verstaanbaar en waaruit deze in gewijden opmaken, naar welke rigting zich de omnibus begeeft. Camb- well beteekent bij voorbeeld Cambcrwell; Hcnie, sterk door den neus uitgesproken, wil zeggen, dat de omnibus naar Hackney rijdt. Io dien tijd is het bijna geheel donker geworden. Nu vertoonen zich op de trottoirs hier pavement genaamd, andere figuren; jonge lieden met een dandy achtig voorkomen bontgekleurde vestendoorgaans met een gouden of vergulden doekspeld op de borst prijkende en met bijna onnavolgbare ge maaktheid, geene al te beste sigaren rookende; dit zijn naaldridders, of zoo als men ze hier noemt, counterjumpers. Zij slenteren heen en we der en staren met al hunne magt naar de jeugdige Schooncn die zich in de winkels der pastrycooks (banketbakkers) achter de toonbank be vinden, of naar de vrij loszinnige Dames, die men hier in bijna alle sigarenwinkels aantreft en die voor den kooper van een of meer pseudo- Havanas doorgaans een vriendelijk lonkje ten beste hebben. Nu versche nen ook die vrouwen, die men in alle groote steden aantreft, de onge lukkige slagtoffers van armoede of wellust. Vooral in het West-Einde zijn zij prachtig gekleed, en hoort men onophoudelijk het geritsel der sa tijnen kleederen of der kostbaar geborduurde zijden visites. Velen dier ongelukkigen spreken Fransch of zijn Francaises en werpen alleronbe- schaamdste blikken naar eiken welgekleeden voorbijganger. De schouw burgen worden nu geopend en het schitterende gaslicht beschijnt de met kolossale letters gedrukte affiches, voor die theaters hangende, waarop steeds bijzonder duidelijk te lezen staat Immense Success. Niettegen staande dit Success zijn de schouwburgen hier niet altijd goed bezet en ondervindt menig schouwburg-directeur op het einde van het speelsaizoen dat het Immenss Success een Immense Failure geweest is. Langzamer hand verschijnt ook de eigenlijke gentleman, die zich of naar den schouw burg, of naar de club begeeft. Van lieverlede ziet men nu ook de vrou- wan der ambachtslieden zich met mandjes aan den arm, naar verschillen de winkels begeven, om er de noodigc inkoopen toot den Zondag te doen. In het Strand vooral heerscht omtreeks dien tijd eene woelige drukte; men wordt heen en weder geduwd, gestooten geklemd, enz. Stil te blijven staan is daar onmogelijk men moet voortgaan of men wil of ni«t. De linkerzijde van het Strand is voor den flaneur minder veilig dan de regter. Daar kandelen oude heeren, wier blik alles behalve eerbied inboezemt, die voortdurend de lorgnet voor hunne oogen bren gen, en dan lagchen een gelaat dat ons het grijnzen der saters in het geheugen terugroept. Nu hoort men het Ain 't it time you was home, my dear I' m going home Sir." TVhere do you live mij child!" Only just in the ncighbourhood," en ziet men bovengemelde oude hee ren vervolgens de zijstraten van het Strand zoo als Cathcrinc strcet oi Exeter street ingaan. De bruggen, die over de Theems liggen, teregt door de Londenaren de prachtigste der wereld genoemd zijn buitenge woon goed verlicht en niet minder woelig dan het Strand. Duitende bussen trekken er onophoudelijk over heen en weder. Op de pavement ziet men nu kindermeisjes, dio zich met groote stappen huiswaarts spoe den en de aan haar toevertrouwde kinderen voorttrekken. Slbucr ten tien. OP Kapitein L. C. CHRISTENSEN, geadsislecrd mei do Heeren ZUNDERDORP en Comp. Scheepsagenten aldaar, presenteert op Woensdag den 9den Januarij 1850, des morgens ten 11 uren, door hel Ministerie van den Ie Texel residerenden Notaris JOHANNES LUDOVICUS KIK KERT, op het Strand, achter het Dorp de Koog, om contant geld te verkoopen Het HOL of CASCO, van het Dccnsche JAGTSCIHP KNUD, met tlcszclfs MAST, zoodanig als hetzelve in ge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3