W A A R S li W N G. Het doel van liet adres is alleen een proefneming om op een of andere wijze nog eene verhooging der subsidie te erlangen en de eerzucht des Konings, om niet als een minachter van kunsten en wetenschappelijke worden bekend gemaakt, in het spel te brengen, door zijn beschermheerschap tegenover een kommervollen en bekrom pen toestand te stellen en te dreigen met eene bekendmaking der ontbinding aan bnitenlandsche academiën en geleerde genoot- f schappen en aan de geassocieerden en buitenlandsclie eorres- pondeutendie over de beschaafde wereld verspreid zijn." Wij vertrouwen, dat de regering zich door zulke middelen niet zal laten verlokken, om meer te geven, dan zij oordeelt noodigte zijn en wij durven voorspellen, dat zij bij volharding niet behoeft te vreezen, dat de natie het treurig oogenblik zal beleven, waarop m Nederland geen lid van het Instituut meer zal te vinden zijn. Mogt de regering hier gehoor geven aan klagten en bedreiging, zij zal die bij elke volgende bezuiniging telkens met vermeerderde kracht hooren aanheffen en de gewenschte hervorming zou nooit tot stand komen. De BURGEMEESTER der gemeente Helderherinnert bij deze bij herhaling de ingezetenenaan hel bepaalde bij artikel 7 der Wet van den 24sten April 1843 (Staats blad No. 14,) inhoudende dat de belanghebbenden zullen verpiigl zijn van allo stichtingenvernieuwingen en aan- of bij houwingen van huizen en andere getimmerten, aan de Zetters der gemeente, waar de gebouwen gelegen zijn, aan gifte te doen, binnen zes maanden na de in gebruik stel ling der perceelcnof nadat dezelve voor het eerst geheel of teu dceie worden betrokken, welke Zetters daarvoor een schriftelijk bewijs aan den Aangever zullen afgeven; terwijl van alle voornoemde gebouwen, met betrekking tot welke binnen gezegden termijngeene aangifte gedaan is, de aan spraak op vrijdom van grondbelasting zal vervallen. Voorts waarschuwt de Burgemeester de belanghebbenden uitdrukkelijk, dat wanneer de Lij de "Wet voorgeschrevene en hiervoor vermelde aangifte niet tijdig heeft plaats gehad, er geen middel aanwezig is om het verzuim te herstellen en dat degenen, die het verzuim begaan hebben, zich zelf alzoo do schade, «elke daaruit voortvloeit, hebben te wij ten. Helder, S Februarij 1850. De Burgemeester voornoemd, J. is 't VELT. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER der gemeente Heldermaakt bij deze bekend, dat de Alphabetische lijst, betreflende do lig— trog der Nationale Militie van 1850, op het Raadhuis der gemeente ter visie van de belanghebbenden is ge- legd. Helder, 8 Februarij 1850. De Burgemeester voornoemd J. is 't VELT. o ID ui m m HELDER en NIEÜWEÜÏEP, 9 Februarij 1850. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de huiten- gewone tooneel-voorstellingwelke aanstaanden Donderdag in Tivoii, ter benefice van Mejufvrouw de Beste Oosterhojf zal plaats hebben. Wij doen dit vooreerst uit achting voor het talent van do beneficiante en houden ons overtuigd, dat do bijval, dio zij zich steeds wist te verwerven, haar deze keer niet minder zal le beurt vallen en vele Bezoekers naai den schouwburg zal doen gaan, om mede de bclangeioozo pogingen van den directeur te schragen. Eu ten andere omdat het stuk, dat ten tooneelo zal gevoerd worden, om zijne nieuwheid en belangrijkheid, de aandacht dubbel waar dig is. In Amsterdam werd het niet geestdrift ontvangen roet do belangstelling bijgewoond en herhaaldelijk gespeeld. (Zie hier achter de advertentie.) Uit Ilelvoelsluis dato 7 dezer schrijft men ons het vol gende »In den avond van den 4 Febr. hebben twee bemande sloepen van deze plaats, het in nood verkeerende schip Ter- nate Kapt. Karsvan Batavia komende, met levensgevaar, van het Scheelhoek van den grond alhier in bet kanaal gebragt. Dezelfde sloepen vertrokken in den morgen van den 5 dezer naar gemelde plaats om de aldaar staande ankers le visschcn, doch konden hierin niet slagen door den harden wind en hoogo zee, zoodat zij in dc haven van Goereede binnen liepen, cn aldaar dien dag vertoefden ten einde te zien of er ook nog schepen uit zee arriveerden, dio hunne diensten noodig hadden; dit vond echter geen plaats en vertrokken alzoo van daar ten vijf ure in den avond naar hier. Yoor de haven komende ruim zes ure, zijn dezelve door donkerheid har den wind en dikke regen overvallen en vonden veel afkomend ijsbeiden zetleden het er in doch eeno slechts had hel geluk; do haven le hereiken toen er in eens noodkreten opgingen die alhier met ontzetting werden gehoord onmiddelijk trachtte zich de eerst in do haven gekomeno sloep, met twee ande- ro hooien, de ongelukkigcn lo redden, doch konden door de donkertestorm cn het vsio ijser niet in slagen en von den alzoo zeven rappe cn knappe personen, welke met do sloep waren omgeslagen, jammerlijk hunnen dood in de gol ven. Do omgekomene zijn genaamd, Jacob Spek, Herma- nus LesenhergJ. Klingen, W. de 'GastB. Klop Kz., C. Klop Cz, en J. van Rees Jz. allen in den bloei hun ner leeftijd, zijnde de oudste 36 jaren, nalatende vier we duwen en acht wezen. Do ondergeteekende belust zich volgaarne met de ont vangst van lieldegavcn voor bovengemelde ongelukkige huis gezinnen. G. WE1TS. Helder, 9 Februarij 1850. De agenten van poficie te Parijs hebben het volgende zonderlinge middel uitgevonden, waardoor zij meer arresta- lien kunnen doen dan tot nog toe mogelijk was. Zij wrij ven hunne handen met krijt in, en hegeven zich dus ge wapend onder een volkshoop, dio weigert uit een te gaan; dan slaan zij links en regls in het rond. Degenen die men aldus heeft aangeraakt loopen wel wegzoo als men dit ge makkelijk kan begrijpen, maar worden lot hunne groole ver wondering door andere agenten, die hel bepaalde toeken her kennen, later gevat en opgcbragl. Op deze wijze zgn reeds vele personen gearresteerd.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2