m im'u w m m n h x h». BERE N 1) M A li S N G. Wij zouden in zoo weinige woorden niet krachtiger de noodza kelijkheid, om de Helder tot los- en lading-plaats aantcwijzen kunnen betoogen, dan de minister als hij hier aanwijst, hoe bij de onderlinge concurrentie der Natiën, de eerste pligt eener rege ring isom alle onredelijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alle voordcelen, die de ligging van het land aanbiedt, beschik baar te stellen. Hoe! de minister, die de Khijn- en IJsseltollen, waarvan de heffing op billijke gronden verdedigt kan wordenteregt wil af schaffenom onzen doorvoerhandel naar Duitseliland, in den wed strijd tegen België te steunen, zou in den strijd van den algemee- nen wereldhandel, aan de Natie de grootste, de schoonste haven willen ontnemen? Hij zou een der heerlijkste gelegenheden voor den handel, die de natuur ons land geschonken heeft, onvrucht baar willen houden! Neen dat is bijna niet mogelijk. Er moeten redenen bestaandie den minister als tegen zijn wil er van terug houden en welligt wacht hij slechts naar eenen meer bepaalden aandrang van de zijde der volksvertegenwoordigers, om aan zijne eigene beginselen, ook in zijne handelingen omtrent de Helder, getrouw te blijven. "Wanneer weldra de scheepvaartwetten bij de Tweede Kamer in overweging worden genomendan za! weder een geschikt oogenblik geboren worden om de belangen van de Hel der te doen gelden. Onzekerheid moge er bestaan, of onze scheeps bouw en scheepsvaart de concurrentie der vreemden zal kunnen verdragen. Moeijelijk moge de beslissing zijn tusschen het verlies der schatkist bij het opheffen of verminderen van tollen en regten aan de ecne zijde, en den drang, om onzen waterweg- tegen den Belgischen spoorweg te beschermen aan den anderen kant maar noch vreemde concurrentie, noch verlies van de schatkist is er te vreezen, ah de Helder tot los- en lading-plaats wordt aangewe zen. Het is cene nieuwe krachtige machinedie ter beschikking van den handel gesteld wordt. Het is een dood kapitaal, dat vruchtdragend wordt gemaakt, en waarvan en schatkist en hande laar gelijkelijk de vruchten zal plukken. Ieder oogenblik van dra len is een verlies! Do BURGEMEESTER der Gemeenlo Heldermaakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de derde zitting van den Militieraad bestemd tot bet keuren van Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, voor deze Gemeente zal worden gehouden te Alkmaar op het Raadhuisop Woensdag den 10 April 1850, des voormiddags ten 11 ure. Helder 6 April 1850. De Burgemeester voornoemd J. in 't VELT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Helder, maken bij deze, tengevolge eener daarloe bckomeue kennis geving van den Heero Directeur en Kommandant der Mari no alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dal alle binnenkomende schepen welke onderhevig zijn aan quaran tainc, van den 16 April, tot en met den 15 Oclober aanstaande, op de Reedo van Texel, in de bogt van den /.uidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar bet ontslag uit de quarantaine aftewacblen. Burgemeester en Assessoren voornoemd herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwend sel ook, geoorloofd is, zich naar boord van quarantaine-schepen, ter adsislcnlie of om andere redenen Ie begeven, alvorens daartoe de noodige permissie tuu den Heer Kommandant van Z,. M. Wachtschip, of wel zoo noodig, een quarantaine- wachter van het genoemde wachtschip lot opzigt te hebben bekomen, en waarschuwt dientengevolge, elk en een iege lijk om zich bij voorkomende gelegenheden dien overeen komstig te gedragen, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename gevolgen welke uit eene tegenstrijdige handel wijs noodzakelijk zouden voortvloeijente vrijwaren. Helder 6 April 1850. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. in 't VELT. Ter ordonnantie van HunEdelAchtbaren, J. SCHOONSecret. HELDER en NIEUWEDI-EP6 April 1850. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 Maart is benoemd tot ad ministrateur bij het Hospitaal der Marino alhier, de 1ste luit. administrateur van kleeding en wapening bij het corps mariniers S. I. Boos, met behoud van den rang van lslen luitenant, en bepaling dat hij voor memorie a la suite van genoemd corps za! worden gevoerd, Voorts is voor het corps mariniers ecne nieuwe orga nisatie vastgesteld, en zijn gelijktijdig eenige wijzigingen in de administratie van hetzelve gebragt, ten gevolge van welk een cn ander met den lslen Mei aanstaande, de grooto stal' van het corps, en de depót-compagnie te Rotterdam wor den opgeheven, en slechls twee divisien, levens depóts, res- pcclivelijk te Vlissiiigen en Willemsoord zullen blijven be slaan, door welke bepaling, en de gebragle wijziging in de administratie, voor het vervolg eeneniet onbelangrijke ver eenvoudiging en bezuiniging zal verkregen worden. Ongeveer drie weken geleden bad te Rome een zon- o o derling voorval plaats, dat tot bewijs kan strekken hoe de aanhangers van Mazzini steeds Irachlen van de hartslogten der lichtzinnige Italianen partij to trekken. Een persoon, die reeds meermalen gevat was, werd naar de strafplaats gebragt om gelusileerd Ie worden, daar men bij hem een dolk had gevonden. De troepen waren reeds op de Piazza del Popo io gerangschikt en do misdadiger was bereids in het carré gebragt. Eensklaps trad er uil het volk een man te voor schijn, in het zwart gekleed en met een langen baard, die zich naar den chef van bet bataillon begaf, vei klarende dat de veroordeelde onschuldig was en dat, wanneer de generaal volstrekt een slagtoffer voor zijn bloeddorst hebben moest, hij zich dan voor zijn landgenoot zou luien fusileren. Aan vankelijk scheen de looze volksleider volkomen Ie zijn geslaagd, want de volksmenigte deed luid hare bewondering over zoo veel menschlievendheid hooien. Maar de schrandere officier begreep spoedig dat men het volk en hem wilde bedriegen en antwoordde met de meest mogelijke bedaardheid: Het spijt mij inderdaad mijnheer, dat ik in uw verzoek niet kan treden maar zijne straf is bij vonnis bepaald. Indien gij Franschman waart, zoudl gij weten dat wij gewoon zijn aan onze wetten te gehoorzamen. Maar wanneer gij zoo begee- rig zijt om gefusileerd te worden, dan wil ik u met genoe gen liet middel daartoe aan de hand doen. Ga eenvoudig

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2