bij die plaals een grool geschreeuw en geraas te verwek ken. De prefect van Sjao-hing-foè heeft, ten einde dit legen- tegaaneen besluit genomen van den navolgenden inhoud: De leer van den Heer des Hemels" (dat is de Chris telijke religie) is heldie bij uilsluiting door alle buiten landers in eere wordt gehouden. Zij' behoort in haren oor sprong tot de ware leer, en is geenszins valsche verleiding of dwaalleer. Zij is gelijk te stellen met [onze] oude klas sieke boeken. De Gouverneur-generaal der beide provinciën Kwan- tong en Kwang-si, president van het gereglshof, heeft op zijn berigt aan den Keizer, verlof ontvangen, dat er ver gunning verleend wordt, om voortaan in elke provincie op die plaatsen, welke voorden (buitenlandschen) handel open slaan, die leer to verspreiden. i) Dal hel volk dit op voornoemde plaals niet verhindere. Uit een naauwkeurig onderzoek dezer leer blijkt, dat er niets in is, wat niet de menschen aanspoort, om het goede te doen. Stellig misleidt zij 's menschen harte niet! Hoe kan nu hel onverstandig gemeen, onder eenig voor wendsel, botsing veroorzaken en do rust verstoren? Dit is immers de onbeschoftheid ten top gedreven. Behalve het bevel dal wij geven, om met gestrengheid het groot geschreeuw legentegaan vaardigen wij daarmede in overeenstemming handelende, deze afkondiging uil. Het is bevolen, en de lieden ter dezer stede, allen zon der uilzondering, moeten hel wel verslaan en begrijpen. Hel is uw verschuldigde pligtdat een ieder zich aan zijne hantering houde, en zich niet onderwinde, sloornis te veroorzaken ter plaatse, waar gepreekt wordt. Ook do leeraars zullen (van hunne zijde) in rust en vreedodo wetten moeten houden, en er naar streven dal er geene stoornis ontsla. »Mogt echter iemand baldadig zich hiertegen verzetten, zoo is aan den gegradueerden meester benoemdalsmede aan do leeraars, vergunning verleendom zich tot de Man darijnen te wenden, ten einde men de overlroders vatte, en streng, zonder toegevendheid, bestraffe. Elkeen is gehouden, zonder tegenspraak te gehoorzamen, en zich niet te verzetten tegen dit speciaal edict. Gehoorzaamt.'" Naar luid der bcriglen uit Hongarije heorschl daar te- lande voortdurend onder alle standen eenc groole gisting weiks uitbarsting alleen wordt verhoed door den staat van beleg, waarin dit koningrijk nog altijd wordt gehouden. Deze staat van zaken moet aan het Oostenrijksche bewind niet zonder reden ernstige bekommering inboezemen, uithoofde ccnc zeer groote legermagl geenszins op den duur op de been gehouden kan worden, en hel, zoo als hel zich thans laat aanzien, te verwachten is, dat, bij liet opheffen van den slaat van beleg, daar op nieuw onlusten zullen uitbre ken. In Russische bcriglen wordt hel aantal der Russi sche troepen, welke Oostenrijk in den Hongaarschen opstand bijstand hebben verleend, gesteld op 270,000 man, met 93,000 paarden, in Hongarije, en 37,000 man in Zeven bergen. Bij bel comité voor dc groote Lond. tentoonst, in 1851 zijn ingekomen 245 plans voor het gebouw der tentoonstel ling. Een groot aantal dezer ontwerpen is merkwaardig eenige zijn hoogschalbare kunststukken. Geen echter ver- eenigt in zich de vereischten en genoegzamen grond om aan genomen te worden. Naar aanleiding van al de plannen echter heeft de commissie eene leekening doen vervaardigen waarvan zij de uilvoering zal aanbesteden. Het comité ein digt zijn verslag aan de besturende commissie met eene tweeledige lijst van de Engelsche en vreemde bouwkundi gen wier ontwerpen eene bijzondere vermelding verdienen. De eerste dezer lijsten bevat 70 namen van personen die aanspraak hebben op eene gunstige en eervolle vermelding de tweede lijst bevat slechts 18 namen, welke aanspraak hebben op eene nog grootere onderscheiding. Hierop kwa men slechts 3 Engelsche bouwkundigen voor13 Fransehe 1 Amslerdamsche en 1 van Wecnen. In de poolsche grensstad Suwaikizijn onlangs weder gelijk dit jaarlijks geschiedt 25,000 ponden thee voortko mende uiL aanhalingen door de op de Pruisische grenzen gelegen douanen bewerkstelligd verbrand. Men weeldat de invoer van thee uit Pruisseri verboden is en op de aan halingen eene premie van 20 silbcrgresschen per pond is ge steld en ter voorkoming van het bedrog hetwelk door de Russische ambtenaren zeiven daarmede gepleegd werd te voorkomen, is bevolen geworden, dat alle aangehaalde thee in hel openbaar verbrand moet worden. Naar men verneemt is te Hanover een man «carrés- O leerd die in half waanzinnigen toestand verkeert en met een verbolgen dolk gewapend op reis naar Berlijn was. Hij heeft zich vroeger in de omstreken van Keulen opge houden en er met de hevigste democraten omgegaan thans komt hij van Londen waar hij met een der staatkundige uitgewekenen, die-daar zeer ijverig werkzaam is in de ge heime genootschappen, in naauwe verbinding stond. Uit Stokholm verneemt men dat de op 12 Junij al daar uit 's Dage verwachte vorstelijke Bruid door een geheel eskader onder bevel van den admiraal Gyllenr/ranatuit Travcmundo zal worden afgehaald. IScrger'ifke Stand van 1 Jnnii IS50. GEHUWD: J. It. Frensel cn 51. F. G. Schweilzer. 31. Hillenius en G. Jonker. P. A. Ohri>tofFeJs en T. Vos. BEVALLEN J. van der Siruijs geb. Bi.is I). A. Kousebnnd geh. IIin Z. FtJ. Zeeuw geb. Vink 1). C. de Vaan geb. Tromp I). J. Noordeloos geb. Edeienboscb 2 I). A. van Geel geb. Kramer D. M. de Kok geb. van der Sluis D. OVEKLEDEN L. van Stijn 77 j. J. Hemelrijk 12 in. Jï. Ed- ci(is 20 in. 11. Aiies 3 m. J. Edeienboscb 30 j. ©cnmtgbc SScingtcn. Hel transportschip Prins Willem Frederik Hendrik heelt den lOden Mei van Teneriffe do reis naar Oost-Indie voort gezet. Te Londen is een vaartuig met 432S vaten loter uil Hariingen aangekomen. De stand van het Haarlem mermeer was den Sisten Mei 2, 34 el beneden A. P. zijn de het water sedert den laatstee. April 16 duimen gedaald. In Frankrijk is de nieuwo kieswet met 433 iegen 241 stemmen aangenomen. Bij I.oman te Amst. is een nmi-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3