stemmen goedgekeurdhet wets-ontwerp tot verdaging der gewone jaarlijksche vergadering der provinciale Sta ten. Ook de Eerste Kamer heeft dit ontwerp van wet goedgekeurd. 27. De algemeene beraadslagingen over de Scheepwaartwet- ten worden in de Tweede Kamer aangevangen. HELDER en NIEUWEDIEP29 Junij 1850. In den afgeloopen nachl is er aan denBurgop Texel, ee- ne zware onweersbui losgebroken. Omstreeks 2 ure sloeg de bliksem in den lorei) en wel zoo hevig, dat er een gal in den muur brak van wel, 1 N. el diameter; de sleeiien wer den over de kramen van do Vischmarkt heen geworpen, zelfs lot aan hel oude Raadhuis. Ook de Kerk is op verschei dene plaatsen beschadigd. Bij menschen geheugen heelt men het onweer daar nooit zoo hevig en van nabij waargenomen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn de volgende 13 schepen bevracht Voor Amsterdam: Jan Hendrik, H. do Jong; Elisabcth Anlonia, J. Vcenslra; Wassenaar, A. Hofstede; Goede Ver wachting, Zeylslra Adm. de Ruytcr, G. M. Titsing; Cor- neliaC. Ebrenspergcr jr.Dorolhea, H. Visser; Aart van Nes, J. NobachNijverheid, E. v. d. Valk; Prins Hendrik, H. Smit; Peking, v. d. Meulon; Jan yan Brakel, A. van der Bent en Gelderland, H. do Wijn. Burgerlijke Stand van 22 39 Junij 1830. GEHUWD: J. Bijlstri en G. Tuijninan. J. Rosloot en N. J. Yis- •er. T. Fluiter en Si. Guller. BEVALLEN: A. Visser geb. Spijkman. Z. A. Kroon geb. Lnikin- ga. 'Ij. T. Amesfoorl geb. Bakker. Z. J, Meijer geb. Smiils. Z. OVERLEDEN: W. Kruilhoff. 4 m. J. C. O. M. den Beer Poorlu- gnel. 30 j. J Blom. 22 j. (Öcmcugöc £crtgtcu- In Oostenrijk is do Punch" verboden. Keizer Nico- laas heelt zich met 4 adjudanten te Petersburg ingescheept koers zettende naar Londen. Prinses Louisa is den 19dcn dezer te Slokholm met den Kroonprins van Zweden ge trouwd. In Rusland is eene boerin van 5 kinderen beval len. Gevraagd eene Dame met contanten voor een Wo- duwnaar met een ordelijk levensgedrag. (Opr. 150). Zr. Ms. stoomschip Suriname, gekommandeerd door den luit. 1q kl. Fabius, is den 25sten dezer te Vlaardingen gearriveerd, aan boord hebbende 93 ton Nieuwe Maring. 100 leden van het Lagerhuis hebben mevr. Palmerston bel portret van haren man aangeboden. Do Frarisehe schilder do Serres is van wego zijne regering naar ons land gezonden om de schilderijen van Rembrand! Ie copieren. De Spaansche Min. van financiën is fel gebeten op de smokkelaars. Generaal Lopez is, niet permissie van den pres. der Ver. Stalen, te Ncw-Orleans gearresteerd. Verwacht een duel te Zierikzee, lusschrn de beeren de Looze en CrafTorduit gevers van den Zierikzceschcn Nieuwsbode en van de Ek ster. De Bulgaren zijn in opstand legen den Grooten Heer. De Monarch van Bcijcien is naar Aken vertrokken om de baden Ie gebruiken. De Haarlemsche Vereeriieiner o o lol uitbreiding van 't Christendom in 't Ilcmrlsche Bijk beefi hare eerste vergadering gehouden met de helft der leden. In Spanje is een steenregen gevallen die veel schade heeft uangerigl eenigo dier sleenen wogen 6 a 8 ons. Mor gen zal te Parijs eene luchtreis worden ondernomen door een ridder te paard. (HB. 5792.) Do Harlinger Groon- landsvaardcr Dirkje Adama is met 9000 robben binnengeko men. Lodewijk Bonaparte heeft den gevraagden opslag met 384 tegen 108 stemmen verkregen. Mr. G. W. Cremer ontv. der succ. regten te Amst. is gepensioneerd met ƒ4000. Van 1 Maart lot 1 Junij zijn 3600 landverhui zers door Hamburg naar Noord-Amerika vertrokken. Garribaldi is te Liverpool aan wal gestapt. Op de beurs van Brussel werden jl. Woensdag de 10-giilden-stukken ver handeld lol 20 fr. 97 c. De bevolking van Californie wordt thans op 140,000 zielen geschal.ln Hongarije zal het zegel op de speelkaarten worden ingevoerd. Het de mocratische feest, te Frankfort ten voordeele der Duilsche vlugtelingcn gevierd, is vreedzaam afgeloopen. IN 6 K Z Olf D E IV. In de Amsterdnmsche Courant van Vrijdag den 21slen dezer, wordt on der het niet ofTiciëel gedeelte, een stuk gevonden onder het opschrift: Amsterdam en den Helder. In dit stuk wordt eene onjuistheid gevonden, welke wij wagen te wederleggen. De questie waarover gehandeld wordt in het midden latende, willen wij alleen het punt weerspreken, waarbij men het doet voorkomen, alsof de welvaart aan het Nieuwediep ontstaan zoude rijn door Amsterdam. Deze bewering is .ten eenenmale onjuist. Het Nieuwediep is ontstaan door het maken van de haven, waardoor loc- wel oorlog-als koopvaardijschepen, eene veilige ligplaats werd verzekerd. Napoleon, wiens juiste blik de gunstige positie van dit deel van Holland niet ontgaan was, beval er eene rijkswerf aan te leggen, met het vooi nemen hier eene nieuwe stad te stichten. Deze wcif is onder de regering yan Willem I voltooid. "Van lieverlede ontstond, door die groote rijkswerk- zaan? heden behoefte aan woningen, en na de klimmende behoefte vermeer derde de aanbouw,* daarna is het Nieuwediep belangrijk vooruitgegaan in het jaar 1830 en eenige volgende jaren, door de quasie slaat van oorlog, waarin Nederland door de afscheiding van Belgie verkeerde. Ook de ver plaatsing van het Loodswezen van Texel naar het Nieuwediep, heeft er het hare aan toegebragl, om de uitbreiding te bevorderen. Het Noord-Hollandsche Kanaal heeft alleen mogelijk gemaakt de uitbrei ding te hinderen. Arnsterdamsche reeders naijverig lot in het kinderachtige, poogden altijd de welvaart tegen te houden, gezwegen van groote zaken, zelfs in kleine zag men het. Velen bevolen aan hunne kapiteins, dat men zich aan het Nieuwediep van niets dan het strikt noodzakelijke zoude mo gen voorzien. Zelfs manden met groenten worden van Amsterdam gezonden. Nieuwedieper sjouwerlui mogen aan hunne schepen geen cent verdienen; zoodra een schip binnen komt, staan Amsterdamsc,he sjouwerlui gereed, het schip in ligters ten deele te lossen, en er daarna mede op te varen naar Amsterdam, hetwelk verbittering heeft teweeg gebragt, en meermalen tot ergerlijke tooneelen aanleiding gaf. Heeft het Nieuwediep van Amsterdam voordeel getrokken, dan werd dit voordeel alleen in eigen belang gegund. Wat er derhalve waar is van de bewering, alsof Amsterdam het Nieuwediep zou hebben gekoesterd en opgekweekt, blijft aan het oordeel van deskundigen overgelaten. IS A 15 V II li Ij 1 G. Een reizend handwerksgezel te Weencn aankomende, roeg een voorbijganger, hoo hij 'l best aan 'l policiebureau kon komen. De Weener burger deed zijn best om bet hem te—beduiden maar heizij de reiziger zijne aanwijzing in den Weener longtal niet terstond, of de lange lijst van regts en links niet kon onthouden, genoeg, bij bleet' nog altijd naar den koristen weg vragen. De Weener werd ongeduldig en nut. woordde toen, «Steel iels tan de uitstalling van den eersten den besten winkel en men zal u den weg wijzen."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3