Dcu kiezer, die zijn stembriefje verloren liecft, wordt gelegenheid gegeven, ter secretarie der gemeente een ander te verkrijgen. Het stembriefje schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon, ter bestemde plaatse, in do bus gestoken. De kiezers, die geen krijgslieden zijn, komen ongewapend, en mogen zich met geen ander onderwerp bezig houden, dan met het stemmen over de te kiezen personen. De inlevering vangt des morgens ten negen uren aan en eindigt des namiddags teil vijf ure, wanneer de ver kiezing tussclien den eersten Mei en den laatsten September in valt. In de overige maanden des jaars eindigt zij des namiddags ten vier uren. De Voorzitter van den raad der gemeente, waar de inlevering plaats heeft, of die hem vervangt, is voorzitter van het bureau van stemopneming. Waar de gemeente in onderdistricten is ver deeld, wordt het hoofdbureau door den voorzitter, de overige door leden van den raad, door den raad te kiezen, gepresideerd. Het bureau bestaat verder uit twee leden van den raad, door dezen te verkiezen. Het kan zich door den secretaris en andere beambten der secretarie doen bijstaan. Op dc tafel, voor het bureau van stemopneming staande, ligt een exemplaar der wet, en de laatst gesloten kiezerslijst. De tafel moet zoodanig geplaatst zijn, dat de kiezers de verrigtingen van het bureau kunnen gadeslaan. Nevens, of op de tafel, staat de stembusdie naar een vasttestellen model ingerigtmet twee ver schillende sleutels is gesloten, waarvan de ecne onder den voor zitter do andere onder den oudsten stemopnemer berust. Nie mand wordt tot de stembus toegelaten, die niet tot kiezen gereg- tigd is. De twee leden van den raad teekenen de namen op van eiken kiezer, die een briefje in dc stembus komt doen. Indien cenigc wanorde in de zaal het inleveren der briefjes onmo gelijk maakt, wordt dit door den voorzitter verklaard, en de inle vering dan tot den volgenden dag uitgesteld. Zoodra de tijd ver streken iswordt het alleen aan dc dan reeds in de zaal aanwezi ge kiezers nog veroorloofd, hunne bricljes inteleveren en daarna dc stembus verzegeld. De bussen van de onder-districten, worden door den jongsten stemopnemer naar den voorzitter van het hoofd bureau overgebragt, met de, in een papier behoorlijk verzegelde, sleutels. De opening geschiedt bij het Hoofdbureau, zoo mogelijk den dag na de inlevering der bussenen in geen geval later dan op den derden dag. Dc opening der briefjes, vangt des morgens ten negen uur aan cn geschiedt in het openbaar. In gemeentenwaar de opening niet in één dag zoude kunnen afloopenkan dc raad door den koning worden gemagtigdom een hulpbureau te benoemen. Geschiedt dc stemopneming niet naar behooren, dan mag ieder kiezer daartegen bezwaren inbrengen, die in het verbaal worden opgenomendc briefjes der verschillende bussen worden ongeopend door elkander vermengd. Elk briefje wordt door den voorzitter overluid opgelezen cn door den oudsten stemopnemer nagezien. Beide stemopnemers teekenen de stemmen op. Van onwaarde zijn briefjes, die onderteekend zijngeen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijn; andere stembriefjes bevat ten of daaraan opzettelijk zijn vastgemaakt. De naam van iemand die reeds lid der vergadering, waarvoor gestemd wordt cn welks beurt van aftreding nog niet is gekomen, wordt als niet geschre ven beschouwd. Het bureau van stemopneming beslist over de waarde van het briefje, welks geldigheid wordt betwijfeld. Dc briefjes, die meer of minder namen inhouden, dan er per sonen gekozen moeten wordengelden. Indien er te veel zijn worden dc laatsten niet medegerekend. Indien er een verschil be staat, tussclien het aantal stembriefjes en het getal kiezers, dat deel genomen heeft aan de stemming, dan geldt dc verkregen meerderheid niet, wanneer dat verschil ecnigen invloed op de meer derheid zou kunnen gehad hebben. Het bureau van stemopne ming neemt dienaangaande ecne beslissing. Van den uitslag der stemming wordt een procesverbaal opgemaakt, dat binnen 24 uren aan het gemeentebestuur wordt ingezonden; waarbij de geopende stembriefjes, de geldende en van onwaarde verklaarde in twee af zonderlijke verzegelde paketten) worden gevoegd. Afschriften van het procesverbaal worden aangeplakt en ter secretarie ter inzage neergelegd. De leden der Eerste Kamer worden door de Provinciale Staten gekozen, uit Nederlanders, 30 jaren oud, de hoogst aangeslagene in de directe belastingenwaarvan in iedere provincie cene lijst door Gedeputeerde Staten wordt opgemaakt, zoodanig, dat voor iedere 3000 inwoners één op de lijst voorkomt. Die lijst wordt uiterlijk op den laatsten April yastgesteld; de gewone verkiezing heeft plaats op den tweeden Dingsdag der maand Julij. Ieder Ne derlander, het volle genot zijner burgerlijke en burgerschapsregte'n hebbende, is bevoegd, om bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen die lijst in te leveren. De vervulling van plaatsen, die door ontslag, of overlijden open vallen, geschiedt binnen dertig dagen; na dat openvallen, bij ont binding der Kamer, binnen veertig dagen. Leden der Tweede Kamer kunnen zijn: Nederlanders, die. het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten hebben en den ouderdom van dertig jaren hebben vervuld. Zij worden gekozen in districten, als bij eene tabel, die om de vijf jaren wordt her zien, is geregeld (2) onder kiesdistricten, worden, na gehoord ad vies van Gedeputeerde Statendoor den Minister van Binnenland- sche Zaken aangewezen. De gewone verkiezing geschiedt den tweeden Dingsdag der maand Junij. Buitengewone vacatures wor den binnen 30 dagen vervuld. Bij ontbinding der Kamer, ge schiedt de nieuwe keuze binnen 40 dagen. Bij eene eerste stemming wordt niemand benoemd, dan met volstrekte meerderheid van stemmen. Wanneer die meerderheid bij de eerste stemming niet wordt verkregenwordt door het bureau een lijst opgemaakt, bevattende twee maal zoo veel namen, als er verkozen moeten worden. Op die lijst worden gebragt, die bij de eerste stemming de meeste stemmen hadden verkregen. De herstemming heeft binnen 14 dagen plaats. Eene betrekkelijke meer derheid is dan voldoende. Aan den benoemde wordt een afschrift van de verbalen dei- stemming uitgereikt, die daarvan een bewijs van ontvang afgeeft en vcrpligt isbinnen drie 'weken kennis aan het bureau te geven of hij de benoeming aanneemt. Indien hij dit verzuimt, wordt hij geacht de benoeming niet aantencmcn. Wordt de benoeming niet aangenomen, dan geschiedt binnen 14 dagen, eene nieuwe keuze. Dc benoemde legt aan de Kamer overhet afschrift van het ver baal der stemming, dat hem strekt voor geloofsbrief, een uittrek sel uit de geboorteregisters, of eene acte van bekendheid, waaruit tijd cn plaats zijner geboorte blijken, cn eene verklaring, vermel dende alle openbare betrekkingen, die hij bekleedt. De Leden der beide Kamers kunnen ten allen tijde hun ontslag nemen. Zij zenden het in bij de Kamer, die het ter kennis brengt van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Wanneer een Lid der Eerste Kamer ophoudt onder de hoogst aangeslagencn te be hooren, of een Lid van een der Kamers het volle genot zijner burgerlijke of burgerschapsregten verliest, of een bezoldigd staats ambt aanneemt, of bevordering in den staatsdienst verwerft, houdt hij op Lid te zijn cn wordt ecne nieuwe keuze bevolen, binnen 30 dagen, nadat de Minister kennis heeft bekomen van het feit. (2) Tot het hoofd-kiesdistrict Alkmaar behoorenAlkmaar, Texel, Terschelling, Wieringerwaard, Wieringenden Helder, de Zijpe, Schagen, Callantsoog, Bergen, Schoorl, Petten, Koedijk, Oudorp, Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Wormervcer, Westzaan, Heilo, Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Wimmenum, Uitgeest, Akersloot, LimmenCastricumCrommenie, Assendelft, Bever wijk, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk, Velzen, Haringcarspel St. Maarten en Warmcnhuizcn. Het verkiest twee Leden, waar van beurtelings één aftreedt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2