SfA^mT-C-mfBHAAEa. HJiBirwsttiNriDttacuBEr» Julij 12. De wet betrekkelijk de naturalisatie enz. wordt in de Tweede Kamer met 46 tegen 12, w 12 dat tot regeling van liet regt van enquête met 38 te gen 9 15 en liet ontwerp tot regeling van de kosten van liet re gentschap, zonder discussie, met algemeenc stemmen aangenomen. De lieer van Hoëvell intcrpclleert den Minister van Koloniën over de regeling van het muntwezen in In- die. De Minister antwoordt hoofdzakelijk: //dat bin nen korten tijd eene wets-voordragt zal gereed zijn, welke tot herstel van het muntwezen in Indie moet strekken." Vervolgens wordt gediscussieerd over 't wets-ontwerp tot verleening van tijdelijken onderstand aan werklie den van het maritiem etablissement te Rotterdam: aangenomen met algemeenc (51) stemmen. HELDER en NIEÜWEDIEP, 20 Julij 1850. Volgens bij het departement van Marine ingekomen berigt van den kommandanl van Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje, is dio bodem, na St. Gruz (Teneriffe), St. Geor- ge d'Eimina en Fernando Po, in de maanden Maart en April jl. te hebben aangedaan, op den 22sten Mei daaraan volgende in eenen zeer goeden staat te Ascension aangeko men, met het voornemen om weder dadelijk zeo te kiezen. Alle* was wel aan boord. Het Prov. Gereglsh. te Maastricht heeft uitspraak ge daan in de zaak van Johanna Maria Severinshuisvrouw van Gerard Schuil. Aan de misdaad van manslag op hare wettige moeder en alzoo van vadermoordwelke haar bij de acte van beschuldiging was ten laste gelegd, schuldig verklaard, is zij veroordeeld lol de straf des doods. Het hof heelt bevolen, dat zij ter strafplaats op de Groole Markt gebragt zal worden, in het hemd, barrevoets en met eenen zwarten sluijer over het hoofd; dat zij te pronk zal slaan op het schavot, terwijl een deurwaarder hel strafvon nis den volko zal voorlezen, dat vervolgens haar de regler- hand zal worden afgekapt en zij onmiddelijk daarop door middel van de guillotine ter dood zal gebragt worden. I)e veroordeelde heeft dez.e verschrikkelijke uitspraak met schijn bare onverschilligheid aangehoord. De voorzitter was daar- O O enlegen bij de voorlezing van hel arrest diep geroerdwaar door zijne treffende toespraak aan do veroordeelde nog des te meer indruk maakte op de aanwezigen. Aangaande den vreeselijken brand van hel Stoomschip Griffilh op het meer Erië verneemt men nog hartverscheu rende bijzonderheden. Volgens de laatste beriglen waren reeds 96 personen aan het strand begraven, de overige had men nog niet gevonden; van de 356 passagiers zijn niet meer dan 40 a 50 gereddiegenen welke zich met zwemmen wilden reddenwerden meerendeels door anderendie in hunne radeloosheid zich aan hen vastklampten, in den al- grond getrokken en vonden daar den dood. Hel vaartuig was slechts eene halve mijl van den wal verwijderd, toen de brand uitbarstte; de beschrijving van liet ongeluk gaat alle denkbeeld te boven van 31 Engelsche emigranten uit Cambridgeshire hebben niet meer dan 3 het leven er welen af te brengen; een hunner verloor zijne vrouwtwee zonen twee dochters, twee broeders en twee zusters; men zag man nen hunne vrouwen en kinderen over boord werpen en dan zeiven hen naspringenom niet weder te voorschijn te ko men. De oorzaak der ramp is nog niet juist geblekendoch hoogst waarschijnlijk is zij aan de voorbeeldclooze ligtzinnig- heid der Amerikanen te wijlen. De handelsstand in Stockholm moetnaar luid van beriglen van den lOden dezer uit die stad, zeer voldaan zijn over het sluiten van den vrede tusschen Denemarken en Pruisenvermits het hervatten der vijandelijkheden tus schen die beide Staten den handel en de scheepvaart weder zeer zou bemoeijeiijkt hebben. Een oorlog tusschen Dene marken en de Hertogdommen zal op die beide takken van nijverheid weinig of geen invloed hebben, en wekt bij den handelsstand daarom ook zeer weinig belangstelling op. Prins Frederik der Nederlanden is den 6den dezer aan boord gegaan van de Russische stoomboot, welke hem naar Peters burg zal overbrengen. Er zijn in het begin der vorige week te Londen met sloomboolen van Antwerpen, Doulogne Duinkerken, Ha vre Dordrecht en Rotterdam aangekomen, ruim 5000 mudden nieuwe aardappelen, 4500 manden kersen, 400 manden bessen, 3400 manden diverse fruit, 60 manden komkom mers, 15 manden meloenen en 24 manden noten. Een Fransche loods, die, toen hij 14 jaren oud was, nu 15 jaren geleden, eene jonge Engelsche Dame, die van eene stoomboot te Rouaan in het water viel, gered had, heeft thans van de Engelsche Miss een jaargeld Yan 10,000 francs ontvangen. Een Engelscli dagblad verhaalt, dat dc hertog van Wellington eenigen tijd geleden door een predikant werd aangezocht den opbouw eener nieuwo kerk te ondersteunen. Zijn lordschap antwoordde schriftelijk: dal er gcene kerk, geene kapel, ja zelfs gecne pagode beslaat, van dc Noord- lot de Zuidpool en tot in de uiterste hoeken der aarde, tot ondersteuning van welker opbouw men hem niet heeft aan gezocht, en dat hij niet begreep waarom de Iceraar, met wien hij nooit iels uit te staan had en dio reeds 75 p. st. voor zijne kerk had bijeenverzameld hem met deze zaak lastig is komen vallen." Oomiddelijk na do ontvangst van het handschrift verkocht de Iceraar dat voor vijf guinjes (60 gl.)en plaatste deze som als gift van den veldmaar schalk op de inleekenlijst. Uit Bordeaux schrijft men het volgende Den 3 Julij arriveerde alhier van Parijs de spoortrein. Nadat de passagiers uitgestapt waren, zag men boven op een der diligences, te midden uit do bagaadje en koffers, allengs iets oprijzen cn lot eene bijna onafzienbare hoogte stijgen: het was de beroemde reus Milhousendie om zij ne hooge gestalte in den wagen geen plaats had kunnen vinden, en daarom er boven over do volle lengte was gaan ncderliggen om van zijne hooge ligplaats af te komen, verwaardigde hij zich thans ook niet gebruik van de trede

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3