vallen verklaard. Zij genieten eene jaarwedde, waarvan de lielft als vast inkomen wordt uitgekeerd en de wederhelft naar gelang der vergaderingen door ieder bijgewoond, wrordt verdeeld. De wet bepaalt de plaatswaar de Staten vergaderen(3) in buitengewone omstandigheden kan de Koning echter eene andere plaats aanwijzen. Jaarlijks worden twee vergaderingen gehouden, in Julij en No vember; die ook zonder voorafgaande oproeping op den eersten Dingsdag dier maanden bijeenkomen. Zij duren ten minste veer tien dagen, tenzij de Staten tot het tegendeel besluiten. De Koning roept de buitengewone vergaderingen, zoo dikwijls zulks gevorderd wordt, bijeen. De vergaderingen worden in naam des lvonings, door den commissaris geopend en gesloten. Zij worden in het openbaar gehouden; ten zij een tiende gedeelte der ledeu de raad pleging met gesloten deuren vordert, of de voorzitter het noodig keurt. Elke vergadering onderzoekt de geloofsbrieven harer nieuwr inkomende leden. De leden stemmen zonder ruggespraak met hen, diebe- noemen. Zij zijn niet vervolgbaar wegens hunne stem of meening in de vergadering uitgebragt. De vergadering mag niet beraad slagen of besluiten, zoo niet meer, dan de helft der leden tegen woordig is. Alle besluiten worden bij volstrekte meerderheid op gemaakt. Er wordt mondeling gestemddoch bij het verkiezen van personen met gesloten briefjes. Het reglement van orde wordt door de Staten vastgesteld, en aan de goedkeuring des Konings onderworpen. De leden van Gedeputeerde Staten, ter vergadering komende, teekenen hunnen naam op eene lijst, die bij het eindigen der vergade ring door den voorzitter en griffier wordt gesloten en onderteekend. In de gewone vergadering der Staten worden die lijsten overgelegd. De Gedcp. Staten besluiten bij volstrekte meerderheidis deze niet te verkrijgen, cn is een bepaald besluit noodig, dan wordt een lid der Staten, telkens in de zomervergadering te benoemen, in de vergadering geroepen. Indien bij het doen van keuzen de stem men staken, beslist het lot. Het reglement van orde van hunne vergaderingenwordt aan de goedkeuring der Provinciale Staten onderworpen. STA Julij 19. In de vereenigde zitting der beide Kamers wordt het wets-ontwerp nopens de Voogdij van den. minderjarigen Koning, bijna zonder beraadslaging, met 59 tegen 21 stemmen verworpen. 22. De lieer LigJUenvelt interpellcert den Minister van Binncnlandsche Zaken in de Eerste Kamer over de uitvoering van art. 2 der addit. artik. van de grond wet, met opzigl tot de vorige Eerste Kamer. De Mi nister geeft te kennen, «dat dit punt reeds, sedert ge- ruimen tijd een punt van opzettelijke overweging bij liet Gouvernement heeft uitgemaakt; doch dat bij de drin gende werkzaamheden van publiek belang,, men met dit onderwerp, als zijnde van bijzonder belang, ecnig- zins heeft moeten wachten." Julij 25. Het wets-ontwerp tot regeling van de kosten van liet Regentschap wordt in dc Eerste Kamer, zonder cenigc discussie, met algemcenc stemmen aangenomen. Oïï W 3 Ij II 3 3 HELDER en RIEUWEDIEP, 27 Juüj 1850. Den 20rien Julij is een request, door vele Ingezetenen de zer gemeente gcleekcmlaan Z. M. den Koning gezonden, om te verzoeken ontslagen te worden van de boeijenwaarin (3) A oor Noord-JIolland is Haarlem aangewezen. tleze gemeente geklemd is, opheffing van hel onvrijo territoir en te worden aangewezen lol eene lading- en lossingplaats. Van dit request is een afschrift gezonden aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan L. E.1 den lieero Minister van Finantien. Gisteren werd alhierin het lokaal Tivolide jaarlijksche Algemeeno Vergadering van de onderwijzers-gezelschappen uit het 9de district dezer provincie onder voorzitting van den WelEdelen Heer Schoolopziener, gehouden. De belangrijkste werkzaamheden van deze Vergadering, voorgeschreven door do Wel in het belang-van de Opvoeding en het Onderwijs der Jeugdbestonden in het houden eener redevoering over de rigting, welke het lager of volksonder wijs in dezen lijd behoort te kenschetsendoor don onder wijzer T. A. Tauher Sr., van Oude Niedorp,in het be antwoorden der vraag: Wal verstaal men door debetrek king tusschen de schooi en het leven? Waardoor kan deze betrekking verbroken worden? Wanneer kan men zeggen dal do school in betrekking tot het leven slaat?" door het gezelschap Wieringen, bij monde van den onderwijzer Sas burg in het reciteren van een dichtstuk door de onder wijzers J. Keuken en J. Quant, en in het beoorileelcn van 17 ingekomen schoonschriften waarvan aan dat van P. Ifurbanushulponderwijzer alhier, de prijs werd toegekend, terwijl aan het schrift van Heemskerk, waarnemend onderwijzer to Veenhuizen, het aceessit werd toegewezen. Een cn ander werd afgewisseld door liet zingen van drie- en vierstemmige liederen. Als naar gewoonte werd deze bijeenkomst die zich ken merkte door welwillendheidbroederzin en belangstelling in hel Onderwijs, door eenen maaltijd besloten, waaraan SS Onderwijzers deel namen, benevens 4 Gasten, welke de Ver gadering rnet hunne tegenwoordigheid vereerden. Wij vernemen dat hel naburig Dept. Zijpe c. der Maatsch. tot Nut van't Algemeen, bel feest van des- zelfs Vijfentwintig-jarig bestaan, op den 24 Julij 11. te Schu- gerbrug plegtig heeft gevierd. Het aantal der Leden cn Ge- noodigden (onder welke zich ook dc Afgevaardigden van liet Dept. Helder bevonden) was betrekkelijk zeer groot, de Feestvreugde algemeen cn do verwachting der aanwezi gen werd gcwïsselijk voldaan, zoo niet overtroffen. Hel bevestigt zich volkomendal het Sleeswijk-Hol- sleinscho leger in het hertogdom Sieeswijk langs verscheidene wegen is binnengerukt. Nadat eene afdeeling over Cropp naar de stad Sieeswijk opgerukteene andere meer westwaarts op Husum gemarsehcerd was, cn eene derde zich inecr oos telijk naar Angeln begeven en Eckcrnfördc bezet bad, is de generaal v. l'Villisen met zijnen slsf, en vergezeld van den kolonel v. cl. Tann, naar Sieeswijk vertrokken, in welke stad bij zijn hoofdkwartier opgrslagen heeft. De Decnschc voorposten zijn tot Christiaansfeld voorl'geruklen, zoo men verzekert, zijn allo beschikbare troepen uit Kopenhagen naar het Deeusche leger gezonden, zoodal daar te naauwernood een genoegzaam aantal soldaten is achtergebleven, om dc gewone wachtposten Ie bezetten. Er moet, naar men zegt eer.c langdurige vergadering van den Staatsraad in Donemar- kf n Zlji gehouden waarin is overwogen, of hel raadzaam

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2