WEEKBLAD van DEN mm tt«tA>l6E£_8«r s 1850. m HET BE VERKIEZINGEN. ACHTSTE JAAKCAfta. 3. 33, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. Dt» 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A ÜV 19 A AD VERTEN TIEN gelieve men ongezegeld aau den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is GO centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke [laalsing. 12 A l' C l' S T E S. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEETOOGEN enz. In ons nummer van de vorige week, komt eene advertentie voor, waarbij de Heeren Mr. P. A. de Lange, Jhr. de Lieu Fontein Verschuir en J. C. Vonk de Kiezers uitnoodigentot eene vergadering te Alkmaar, op Maandag den 12den dezer. Indien de Kiezers niet in den blinde, naar het ingeven van persoonlijke voorliefdeof afkeer zullen stemmendan wordt het dringend tijd dat de Kiezers zich omtrent de kandidaten, verstaan. De laatste Dingsdag in deze maand, zal er in het Hoofd-Kiesdistrikt Alkmaar, een lid voor de Staten Generaal, acht dagen later, zullen er aclit leden voor de Provinciale Staten verkozen moeten worden. Dit Hoofd-Kiesdistrict, is echter bij beide verkiezingen niet uit dezelf de Gemeenten zamengesteld. Voor de verkiezing der leden van de Provinciale Staten, bestaat het district uit de Gemeenten, volgens het voorloopig kiesreglement in 1848 door Gedeputeerde Staten aangewezen, voor die der leden der Staten Generaal, zijn de Ge meenten BarsingerhornBroek op LangendijkNoordscharicoude\ Zuidschaneoude en Sint Pancras overgegaan tot het Hoofd-Kies- district Hoornterwijl daarentegen aan het district Alkmaar zijn toegevoegd: Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Wormer- veer, W'estzaan, HeiloEgmnd aan Zee, Egmond binnen, Wim- menim, Uitgeest, Akersloot, LimmenCastricum, ürommenie Assendelft, BeverwijkWijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Velzen. Dit verschil tusschen de beide Kiesdistricten, brengt van zelf de noodzakelijkheid mede, dat er afzonderlijke bijeenkomsten over de eene en de andere verkiezing worden gehouden en zonder eeni- germate op de eerst te houden vergadering te willen vooruitloopcn meenen wij den wensch niet tc mogen onderdrukken, dat daarbij de verschillende bijeenkomsten binnen een kort tijdsbestek worden bepaald, ten einde tijdig van den algemeenen geest moge blijken. Do verkiezing voor het lid der Staten Generaal schijnt ons toe weinig moeijelijkheid te zullen baren. Even als in het jaar 1848, moet de keuze zich beperken tusschen den Heer de Moraaz en den Heer v. Leeuwen. Zij vertegenwoordigen de beginselen, waar Een telqgraphisch berigt meldt, dat de Kamers ontbonden worden, dien ten gevolge moeten er in het district Alkmaar, twee leden gekozen worden. Die taak is gemakkelijk, omdat de beide uitvallende ledende llecrcn S. A. de Moraaz en Mr. II. J. Smit zich de herkiezing hebben waardig gemaakt, Bed. tusschen de Kiezers uitspraak moeten doen. Voor deze personen andere namen te stellen, zoude tot niets strekken, dan om de partij, die het beproefde, te verzwakken. Wij wenschen dit niet voor den lieer de Moraaz, wiens kandi datuur wij in 1848 ondersteunden, en wiens herkiezing ons wen- schelijk voorkomt; maar wij wenschen evenmin, dat de Heer v. Leeuwen voor de kanditatuur bedankte, of een ander tegen hem werd overgesteld. Het zou tot eene verbrokkeling van stemmen leiden, allen strijd doen ophouden, en daardoor het oog van de al- gemeene beginselenop persoonlijke ingenomenheid doen afdalen de belangstelling der kiezers, voor het vervolg doven en ligtelijk eene noodlottige onverschilligheid opwekken. De vereeniging met liet aanzienlijk getal gemeenten, die vroeger of tot het district Haarlem, of tot het district 'Laandam behoor den kan hierindien de Kiezers een helder inzigt hebben van hun belang, gcene verandering te weeg brengen; omdat al ware het, dat de partij, die de vrijzinnige beginselen is toegedaan, of de partij, die de terugkeer tot liet oude, zoo veel de grondwet zulks toelaat, mogt verlangen, andere*.meer bekwame, meer uitste kende mannen wist aantewijzen dan de Heeren de Moraaz en rav Leeuwen, het zoude bij het korte tijdsbestek, dat ons nog voor de verkiezingen rest, onmogelijk zijn, alle Kiezers voortebereidenom den een voor den ander te laten varen. Ieder partijdie het be proefde zou schipbreuk lijdeudoor de eenparige zamenwerking tc verlammen. Groot zal daarentegen de moeijelijkheid zijnom Zich te verstaan, over het achttal leden, dat door het oude kiesdistrict Alkmaarter Provinciale Staten zal moeten worden afgevaardigd. Vroeger werd die keuze met zeer veel onverschilligheid gadege slagen. In de steden door den raad, op het platte land door zeer beperkte kiezerscollegies verkozen, was het hier een Burgemeester, daar een vermogend landeigenaar, elders bijzondere persoonlijke relaticn, die de aandacht der kiezenden trok. De benoeming ge schiedde; de verkozene vertrok naar de Provinciale Staten; bleef achter de gesloten deuren der Staten verborgenmen hoorde van hem noch goeds, noch kwaads, en hij werd dus telkens herkozen, tot dat eene persoonlijke intrigue, hem door een ander deed ver vangen. De Staten wekten niets geen belangstelling, men wist, of men vermoedde, dat Gedeputeerde Staten in den regel alles be- knutselden, en wat door dezen werd voorgesteld, zonder veel te- genzeggen werd aangenomen. Men zag hen naar Haarlem op trekken en weinige dagen daarna terugkeeren. Men hoorde zelden veel van hen, dan dat zij soms aan een diner bij den Gouverneur hadden deelgenomen; cn was er niet van tijd tot tijd een provin ciaal reglement voor den dag gekomenen had men niet regelmatig pro-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1