(Semeogbc iSceigfeu. Prins Albert en de groole Europe- sche Tentoonstelling in 1851. W. Kaars Sijpesleijn, van Krommenie; C. Avis Cz.van WcstzaanC. Harlog en I. Bouman, van de Beemster en M. de Witvan de Rijp. Do heer P. de Bleeker is met zijn huisgezin en nog ecnigo andere famiiicn van Texel, den 24sten dezor met de Gatharine van Nevv-York, kapt. Edward, alhier uitge zeild, om zich naar Noord-Amorika te begeven. Voor tien jaar op Texel gekomenen met weinig begonnenis hij door vlijt, oppassendheid en voorspoed in zijne oudernemin gen in het bezit geraakt van een aanzienlijk vermogen, waartoe zijne grondige kennis van den landbouw ook niet weinig zal hebben bijgedragen. Zijne landerijen met de te veld staande gewassenzijn verkocht voor p. m. ƒ50,000 en zijn vermogen wordt op het dubbele van die som geschat. Burgerlijke Stand van 2-4 81 Augustus 1S5Ö. GEHUWD: P. J. Kikkert eo T. G. C. Otten.H. F. Fortuin en T. da Yroome. BEVALLEN: N. Pronk geb. Vos. D. J. vnn den Bogaard, geb. Terluin. D. BI. K. Ran geb. Dijker. Z. BI. BI. Nabal geb. de Hart. D. OVERLEDEN A. de Boer. 45 j. BI. BI. de Hart. 35 j. C. W. H. Sehlutow. 3 w. Eenige industrie-ridders hebben den ontvanger te Medemblik eene visite gemaakt en zijn, na hunne zakken met contanten te hebben gevuld, zonder complimenten ver trokken. De nieuwe cellulaire gevangenis te Amsterdam, zal met 1 Sept. betrokken worden. De beriglen uit de mijndislricle» in Californie luiden hoogst verblijdend. De Prins van Joinvillo is te Londen afgestapt. Een Amsler- datnsch Jong Mensch met eene Fabriekzaak, vraagt een Meisje tusschen de 20 en 30 jarendat vurig, opgeruimd en huiselijk is. (Opr. 196.) Harddraverij te Ilpendam, 5 Sept. Prins Frederik is gerepatrieerd. De Hertog van Genua heeft den Mont-blanc willen beklimmen, doch is door harden storm naar beneden gejaagd. In de rivier Piave nabij Padua, is een Krokodil gevangen van 6 voet lengte en 500 pond gevvigt, komende uil den Nijl. Aan de lersche kust is een zeeslang gezien van 100 voet lang, die zich bewoog met de snelheid van 20 mijlen in het uur. 1 W E3 Z «9 BS D 23 X. De waarheid van het medegedeelde, iu het yorige weekblad, omtieut hel uit eene stoomboot alhier geloste, soo levend als gestorven slagtvee, waarvan een eene verpestende lucht verspreidde en of men het publiek al of niet wat beeft toeken wijs te maken, daar gelaten, is het teker eo kan tot geruststelling van den beiorgden schrijver dienen, dat de verkoop van het vleesch van die gestorven en geslngte beestenniet dan na on derzoek en goedkeuring van keurmeesteren is toegelaten. Het overige van het berigt, omtrent de door leeiiekte en gebrek voor al aan drinkwater, ontstane razernij en daardoor te weeg gebragie dood, liet sl.igten van eene nog levende koe, met gestold bloed en het nadeelige voor de gezondheid gelegen in bet eten van zulk vleesch, vereischt,om als bewezen te woiden aangenomen, iets meerdan het stellige, ik gt' loof van een' onbekende. Wanneer de Kiezers in het district Alkmaar, prijs stellen op wezentlijke bekwaamheden, op zuivere vaderlandslievende bedoelingen en op vasten wil om hel goede voortestaan dan wordt hun bij deze herinnerd (met verzoek om daarbij op de eind-stemming te letten) dat tot kandidaat voor de Provinciale Staten Tan Noord - Holland in eene kiezersvergadering aan den Helder is voorgesteld BIr F. L. WILLEKES MACDONALD, advocaat te Haarlem. Het is onnoodig hier iets verder bij te voegen tot aanbeveling van dezen fikschen kandidaat, wiens meer dan gewone kennis en schitte rende welsprekendheid hem aanspraak geven op de achting zijner land- genoolen. F JE U X Ij Ij f T O ,v. Uet is bekend dat nog niet lang geleden door den lord-mayor van Londen, een groot feestmaal aan prins Albert werd aangeboden naar aan leiding van het gevormde plan tol het houden der groole Europesche ten toonstelling in 1851. Dit feest was een der prachtigste, dat ooit op Man sion House gegeven is. Het corps diplomatique de leden van het kabi net, de groot-officieren der kroon, de mayors van de voornaamste steden Yan het Vereeoigde Koningrijk en vele andere aanzienlijke personen uit de staatkundige kringen, de geestelijkheid, den handelsstand, de geleer den enz. waren er bij tegenwoordig. Er werd onder vele andere heil dronken ook een toast uitgebragt op prins Albert, die in antwoord daar op, de volgende merkwaardige toespraak hield: »Mylord mayor! Ik ben opregt erkentelijk voor de vriendelijkheid waar mede gij een dronk op mijne gezondheid hebt ingesteld, en ook umijne Heeien J voor de hartelijkheid waarmede gij dat voorstel beaamdet. liet streelt mij inderdaad innig, te mogen zien dat een denkbeeld, hetwelk ik te voorschijn bragtomdat het mij van een uitgestrekt belang voor kwam, zoo algemeene goedkeuring en medewerking ontmoet heeft, want deze omstandigheid heeft mij bewezen dat de meening die ik heb op gevat van den bijzonderen aard en de eigenaardige behoeften van onzen leeftijd overeenstemt met de overtuiging en de gevoelens des lands. Jk houd het, mijne heeren voor den pligt van ieder die opvoeding genoten heeft met naauwgezetheid den aard van het tijdperk waarin hij leeft na te gaan en te bestuderen, en zooveel mogelijk het zedige offer van zijn persoonlijk streven te brengen tot vervulling van wat hij als den wil deF Voorzienigheid beschouwt. Wie eenige aandacht gewijd heeft aan de bij zondere kenmerken van het tegenwoordige tijdvak kan er geen oogen- blik aan twijfelen, dat wij in een buitengewoon overgangs-tijdperk leven, hetwelk snel voortgaat naar het groote doel, dat de geheele geschiedenis ons in het oog doet vallen, namelijk de bereiking der eenheid van het meoschelijk geslacht, levendige toejuichingen)wel te verstaan niet die eenheid die de grenspalen omverwerpt en de karakteristieke trekken van de onderscheidene volkeren der wereld wegwischt maar veeleer die een heid die het resultaat is van de volksverscheidenheden en van de tegen elkander overstaande hoedanigheden. De afstanden die de natiën en de onderscheidene deelen der wereld tot nog toe van elkander afgescheiden hielden krimpen allengs weg voor de zegepraal der nieuwere uitvindingen en wij kunnen die afstanden met eene ongelooflijke snelheid overvliegen. De talen aller volken zijn bekend en hunne werken onder ieders bereik gebragt. De gedachte wordt niet alleen met de snelheid maar zelfs met de kracht van den bliksem overgebragt. Van den anderen kant strekt het groole beginsel der verdeeiing van den arbeiddat men de groote beweeg kracht der beschaving kan noemen, zich uit tot alle takken van weten schap, nijverheid en kunst. Terwijl vroeger het verstand gespitst werd op de universele keunis, die slechts het erfdeel was van een luttel aan tal geesten, wordt het thans op de bijzonderhedenen wel in hare kleinste afdeelingen gerigt. Maar de verkregene kundigheden worden het eigendom van allen, terwijl vroeger de uitvindingen in den sluijer des geheims gehuld bleven. Uit de tegenwoordig in zwang zijnde openbaar heid vloeit yoort, dat eene ontdekking of uitvinding, zoodra zij gedaan is ook volmaakt en door de krachtsinspanning der concurrentie voorbij gestreefd wordt. De voortbrengselen van alle werelddeelen zijn ter onzer beschikking gesteld, en wij hebben maar te kiezen, welke markt ons het beste voegt. De concurrentie en het kapitaal vermeerderen om strijd de voortbrengende kracht. Zoo streeft de mensch naar de vervulling dier groote en edele zending, die hij op de wereld te volbrengen heeft. Zijn geest naar Gods beeld zijnde moet hij er zich vnn bedienen om de wet ten ie ontdekken, waardoor de Voorzienigheid hare schepselen regeert, cn door die wetten tot zijn regel te nemen doel hij zelf een Goddelijk werk tuig de natuur tol haar doeleinden dienen. De wetenschap ontdekt die wetten van mngtbeweging en herschepping; de nijverheid past die toe op de ruwe stof welke de aarde ons in overvloed verschaftmaar die slechts aan de wetenschap waarde ontleent. De kunst 'leert ons de onveranderlijk!

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3