land vertrokken. By de Zijlpoort le Haarlem heeft eene schermutseling plaats gehad lusschen een Minister der Fran- sclie Republiek en den Poorticr, ter zake van het poortgeld. Bodewijk Filips is den weg gegaan van alle Koningen. Do nieuwe Scheepvaartwetten zullen den 15 September in werking komen. De Heer Mr. G. J. Bruce, Commissaris des Konings in de prov. Overijssel, is benoemd tol Gouverneur-generaal van Indie. -Het Handolsblad wijst Kampen aan als de gesc'nikslo stad voor een Marine-Instituut. De Drenlsche Ct. berigl dat een varken te Peize, door een adder geslokeneerst tot barstens toe gezwollen en toen weer geslonken is. De regering van Beijeren heeft last gegeven tot het vervaardigen van 20,000 sabels en 30,000 percussions-geweren. De rijkste bankier van Hongarije is overleden, nalatende ƒ20,000. In de nabijheid van San Francisco hebben de goudzoekers eene mijn ontdekt, waar uit dagelijks 8000 ponden kwikzilver te voorschijn worden gehaald. De Engelsche volkplantingen in Australië zijn er op bedacht, om zich onafhankelijk van het moederland te maken. Een kiezer te Nymegen heeft, bij hel uitbren gen zijner keuze voor de provinciale Staten, do rekening van zijn kleermaker in de bus gesloken. Do Franscho demokraat Alton Sheo is van zijne overspelige wederhelft ge separeerd. De kunst om de Sexe getrouw te maken wordt thans a 40 ets. publiek verkocht. (Opr. 210). - De jagt op Noord-Hollandsche hazen is geopend 2 dagen in de week mits niet meer dan 5. Do keizer van Haïti is door zijn eersten Minister van kant gemaakt. De stand van het Haarlemmermeer was den 31sten Augustus 2.87 cl beneden A. P. Zaandammer Kermis, 6 Oct. FE U I E E E T J*\ mmm m m&i&iB amm®* Onder de vele buitenlandsche krijgslieden, welke Engeland gedurende zijn laatslen veeljarigen oorlog tegen Frankrijk in dienst nam, bevond zich ook het regement Frohberg, uit Grieken, Albanezen, Slavoniërs en andere bergbewoners van Europisch Turkije bestaande. In bet jaar 1807 werd dit regement met het garnizoen van bet eiland Malta reieenigd, en in bet fort Riccazzoli in bezetting gelegd, hetwelk met liet tegenoverliggende fort St. Elmo den ingang der haven verdedigt aan liet uiteinde eener smalle strook lands ligten slechts door deze met het eiland verbonden is. Ilier moest dit regement volkomen geoefend wor den waarom men hetzelve een toereikend aantal Duitsche officieren en Engelsche onderofficieren toevoegde. Men meende hel woeste, aan on- gebonrlene vrijheid gewone karakter der nieuwe recruten sleehls door ge strengheid le kunnen in loom houden, en verdubbelde dus bij de ge ringste fout de bij bet Engelsche leger bestaande lijlstraffeo. Daar gebeurde het eens, dat de soldaten, opgehitst door de tuchtiging van een hunner kameraden, die door de drift van een Engelsch sergeant misschien harder gestraft werd, dan hij verdiende, hunnen ofiicieren de gehoorzaamheid weigerden. Gestrengheid scheen den kornmandnnt het zekerste middel in een zoo gevaarlijken toestand; men wendde die aan, wilde op nieuw tuchtigen maar het gevolg daarvan was, dat de overste en 13 officieren op het gruwzaamst werden vermoord vier anderen bui ten het fort geworpen en de poorten achter hen gesloten werden. Naau- welijks hadden deze laatste het kamp der Engelsche troepen bereiktof de kanonkogelsdie om hen heen snorden getuigden van hel doei en voorne men der muiters. De generaal Vernondie gedurende de afwezigheid var: den opperbe velhebber op Malta kommandeerde, liet het fort terstond door zijne troe pen ten naauwste insluiten, vermeed eekter eenen storm, die te veel menschen zou gekost en (och niet gebaat hebben, en bepaalde zich, de belegerden van allen toevoer van levensmiddelen af te snijdcu. De muiters hadden uit voorzigtigheid eenige artillerie-officieren iri het fort terug gehouden welke zij thans door de vreeselijksle mishandelingen dwongenhet geschut te rigten om hunne vrienden en wapenbroeders le treffen. Het duurde intusschen niet lang, of er braken twisten onder de muitelingen uit, waardoor het geheele regement in onderscheidene partijen verdeeld werd, die elkander op het bitterste vijandig waren, te meer, daar de magazijnen in het fort slechts voor korten tijd van levens middelen voorsien waren, en iedere partij zich hij de uitdeeling daarvan benadeeld geloofde. Gedurige vechtpartijen de ruwe overmoed der bel hamels en hun geheele wettelooze toestand maakten het fort vreldra tot eene ware hel en de meer verstandigen begonnen in te zien, dat zij hun heil slechts in eene onvoorwaardelijke onderwerping konden vinden. De meerderheid der muitelingen opende dus na verloop van eenige dagen de poorten en verlieten het fortom zich aan de genade des bevelvoerenden generaals te onderwerpen, en slechts nog 153 man hieven achter. Deze waren op verre na de dappersten van het regement; men kende hunne hardnekkigheid, hunne woedende dorst naar wraak, en men beefde voor de wanhoop dezer booswichten, die reed3 daardoor zeker waren zich lan ger te kunnen houden omdat de levensmiddelen nu slechts onder een gering aantal verdeeld werden en eene hoofdoorzaak hunner twisten en vechtpartijen evenzeer opgehouden had de belhamels te verontrusten daar alle Albanezen en Slavoniërs het fort verlaten hadden en de Grie ken alleen terug gebleven waren. Dagelijks zag men hunne woeste grimmige geziglen over de muren kijken, en enkele welgemikte schoten op het kamp of de linie der schild wachtenin de nabijheid van het fort, doen, tot het eindelijk door de stoutmoedige pogingen van den kapitein Collins van de zeesoldaten in zekeren nacht gelukte, de, zoo het scheen, geheel zorgelooze muiters te overrompelen, en zich van de buitenwerken meester le maken, eer de bezetting zich verdedigen kon 134 werden gevangen genomen 12 sneuvelden hij den storm en slechts zeven der heihameis die het ge heele oproer tot dus verre geleid hadden, gelukte het, met veel moeite naar het op de uiterste spits der rots gelegene kruidmagasijn te vlugten hetwelk zekerlijk door niets dan zijne muren besehut werd maar, daar hel eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid bevatte een vreesseiijk wapen in de hand dier booswichten werd. Huune bedreiging, het kruidmagazijn in de lucht te laten springen indien men hen niet vrij en ongestraft naar Griekenland liet vertrekken, werd op bevel des generaals, die on verbiddelijk bij hunne onvoorwaardelijke onderwerping volharddemet een verachtend stilzwijgen beantwoord inmiddels werden alle toebereid selen tot de tereglstcllingen gemaakt, die ten gevolge van een even zoo kort als bloedig krijgsgeiigt thans onder de oogen der in hunne laatste wijkplaats ingeslotene misdadigers aan de gevangenen moesten voltrok ken worden. De indruk dien het vreeselijke vonnis van het kiijgsgerigt op de be woners des eilands maakte waar sedert twintig jaren geene doodstraf aan een soldaat was voltrokken, was onbeschrijflijk en het groot aantal schul digen deed allen tot het laatste oogeDblik gelooven dat de generaal met deze ongehoorde gestrengheid slechts dreigde. Het vonnis werd werkelijk ten uitvoer gebragt122 werden dooilgeschoteu 12 opgehangen. De onhandigheid der beulsknechten hij dat ongewone werk en de bouw valligheid vau den galg, die twee maal onder den last der gehangenen bezweek vermeerderden de doodskwalen der ongelukkigen zoo dat alle omstanders zich van dit gruwelijke schouwspel wegwendden. Slechts de generaal zag met een vast oog de gereglsoefening aan tot de laatste het leven kwijl was. Zijn pligt en de noodzakelijkheid om in dit geval de geheele gestrengheid der krijgstucht vrijen loop te laten, verleende hem sterkte en standvastigheid. Hes middags om twaalf uur was de straf aan allen voltrokken. Ten vijf ure kwam het antwoord der in het kruidmagazijn ingesloten muiters teiug. Daar de generaal herhaaldelijk hunne vordering verworpen en overgave op genade of ongenade verlangd had, zwoeren zij, om, wan neer zij des avonds om 9 ure, geerie vergunning lot Trijen aftogt ontvan gen hadden zich met het geheele fort in- de lucht te laten vliegen. Zij hielden woord. Maauwelijks had op de hoofdkerk de groote klok der Maltezerorde negen uur geslagen of het fort vloog in de lucht en de rampzaligen waren niet meer. HOEVEEL DOODEN? vraagdo een Geneesheer gedurende eene besmettelijke zickto aan den oppasser in hel gasthuis. Negen sluksis liet ant woord. Negen? Ik heb toch voor tien geneesmiddelen gege- O -■ O O ven? Ja, een heeft dezelve niet willen innemen. CORRESPONDENTIE. De brief \an Texel, gerigt tegen de Burgemeesteris voor dit nummer le laai ontvangen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3