slechts voorloopig en lot nader bevel in stand gehouden. De ordonnantie, «elke deze willekeurige bepalingen be helst, wordt alom, waar zij aangeplakt is, door gendarmen bewaakt, ten einde te verhinderen, dat zij afgescheurd wordt. De rust is lot dusverre iu de hoofdstad ongestoord gebleven. Of dit elders het geval zal zijn, hieraan heelt men reden te twijfelen; men verwacht veeleer dal het volk tot openlijke weerstand zal geprovoceerd worden, ten ein de een voorwendsel te hebben om vreemde troepen binnen te roepen. Inlusschen verklaren de regterlijke authorileilen zich reeds tegen do handelingen der regering. Zoo heeft het opperste «ercglshof te Fulda do eenparigo verklaring afgelegddal de ordonnantie des keurvorsten van den 4den dezer, betreffende de verdere heffing der belastingen, als strijdig met do constitutie, «onwettig en niet verbindend was." Volgens de laatste niededeelingen uit Kassei zijn door den Heer Ilassenpjlngdie thans mede aan het hoofd van het departement van finanlien staat, onderscheidene ambtenaren, die geweigerd hadden de belastingen te innnen van hunnen post ontzet geworden. Deze man is dermate bij het gansehe volk gehaat, dat hij zich genoodzaakt zal zien, tol de uiterste middelen van geweld de loeslugt te nemen, om zich slaande te houden, en zelfs in Kassei, houdt men liet voor niet onwaarschijnlijk dat lij Beijersche of Hano- *erscho troepen te hulp zal roepen. Daar do Keurhessische troepen de eenigo in Duilschland zijn, welke den eed van getrouwheid aan de constitutie hebben afgelegd, kan de regering, die haar thans met voeten treedt, geenszins op hen rekenen, en moet integendeel weerstand van die zijde vreezen. Deze vrees is ook zeer gegrond. Velen dezer soldalen hebben zich reeds geuit dal wel verre van de wapens Ie willen bezigen legen hunne landgenoolcn die do constitutie willen gehandhaafd zien, zij deze zullen helpen verdedigen en niet gedoogendat vreemde troepen in het land komen. Do vrome aartsbisschop van Freiburg (Baden)de Heer v. Vikitrieen grijsaard van diep in de zeventig jaren heeft te voet eene bedevaart naar Home ondernomen. De Ti mes behelst heden een bijzonder berigt uil Chcr- bourg (blijkbaar afkomstig van een Brilsch zee-officier) waarin de Franschc vloot, die thans daar vereenigd is, als voortreffelijk afgeschilderd wordt, zoowel wat de schepen en uitrusting, als wat de officieren en verdere bemanning aan gaat. De berigtgever stelt wijders de vestingwerken van de genoemde haven als ongemeen sterk voor, en maakt het Britsche publiek opmerkzaam op do gevaren, welke eene aanzienlijke Franschc viool in zulk eene, op korten afstand van de Britsche kust gelegene haven, voor Engeland zou kunnen opleveren. To Arnhem is, volgens den Nederlandergevankelijk liinncngebragl A. Wemermanoud 24 jaren, als hebbende le YVilp op twee onderscheiden plaatsen brandbrieven be zorgd, tot verkrijging van 40 en van ƒ30, welke som men irij noodig bad voor het voltrekken van zijn huwelijk. -Ecuige ingezetenen van Baambiug waren op het denk beeld gekomen gelden bijeen to brengen ten einde eene H arddraverij le doen plaats hebben van paarden lot den land bouw behoorende; en die le doen volgen door Mastklimmer? en Zakloopen. Onderscheidene prijzen waren voor een en ander uitgeloofd, en alles liep heden tot groot genoegen ee- ner aanzienlijke volksmenigte en in de beste orde afen werd door het schoonste weder begunstigd. Den lOden September is le Londen eene vergadering van democraten gehouden, waarin do mishandeling van den generaal Ilaynau ten hoogste werd goedgekeurd en het ge drag der knechts in de bierbrouwerij der HH. Barclay en Co. als eene welverdiende bestraffing werd aangemerkt. Men zcide, dat do eigenaars der brouwerij geen gevolg zouden geven aan hun eerste voornemen, om de daders le vervolgen, vermits zij zeker zijn, dat het werkvolk hen zoude verlaten en door de andere brouwers in dienst genomen wordenter wijl 'niemand voortaan eenig bier van hen zoude gebruiken. Een ondernemer van openbare vermakelijkheden heeft nabij Hydepark te Londen een stuk gronds gehuurd, waar hij voornemens is allerlei middeleeuwsche spelen te geven gedurende do tentoonstelling van 1851. Men leest in Kaleidoskoop: Een kluchtig voorval heeft, naar wij vernemen, met de stembus van Dinxperlo plaats gehad. De Heer Baldaar belast met de over brenging der stemming naar de hoofdplaats van het district leidde zijn weg hem voor een gedeelte over pruissisch grond gebied. Naauwelijks hierop aangekomen, werd hij door eeni- ge pruissische commiezen aangehouden om te onderzoeken of hij ook contrabande hij zich had. Men wilde weten wat hij vervoerde, en met zijne verklaring dal het de kiesbus met Wahlzcllel was, werd geen genoegen genomen. Of er nu reden bestonden om den Heer B. van smokkelen le verdenken, of de vrije verkiezing in do oogen der ambte naren van Friedrich Wilhelm contrabande is, welen wij niet; doch de heeren Pruissen namen de stembus in beslag en wilden die met geweld openen om den inhoud te onder zoeken. Slechts met de grootste moeite gelukte het den heer B. dit to verhinderen, en niet dan door do bus in be waring der commiezen te laten, tol hij den burgemeester en verdere authorileilen zou opgehaald hebbenom de waar heid zijner bewering le slaven en de onschuldige slembus van alle verdenking van smokkelgoederen te bevatten, te hebben gezuiverd. Er was voorts alle- inspanning noodig om de stembus nog op den bepaalden lijd ter plaatse harer be slemming te krijgen. Het leggen van den ondcrzoeschen draad voor ilcu elcclro-magnetischen telegraaf tusschcn Dover en Calais, beeft 29 Ang. met het beste gevolg plaats gehad. Do draad beeft 1.10 duim diameter. De stoomboot Goliath heeft den afstand tusschen Dover en Kaap Grincz tnet (ie snelheid van slechts 3 a 4 Engelsche mijlen per uur afgelegd. De diepte der zee verschilt van 30 tol 150 voel. Gedurende den over- logt hebben dc Ingenieurs aanhoudend langs den lelegrafi- schcn draad seinen overgemaakt aan de op den Engelschen wal gebleven personen. 11e meeste moeijelijkheid werd on dervonden tusschen twee klippen, genaamd Ruige en Varne cetic bij de zeevarenden welbekende moeijelijke engte. Niet temin beeft men den draad zonder verhindering er door ge kregen, ais ook bij hel naderen van de Franschc kust, waar

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2