Hoe drie dieven elkander naar het Bureau van Policie bragten. WIL V00HL00PIGE AAMONDiGiNG. BESTE PATENT "OLIE, OPMERKING. Tan eeredienst is door een sluipmoordenaar doodgeschoten. Do Koningin van Spanje wordt in Parijs verwacht. De Heer van Hall is herkozen. Pas op je ZakkenOpSt. Martin hoeft een orkaan gewoed, waardoor het water in de regen- hakken brak werd. Lamarline draagt thans de kleeding van een landman. Slaags geweest alhier, twee perso nen, ter zake eener peren-quaestiemet dat gevolg dat bei den met bebloede aangezigtenbenevens een geseheurden broek en vest, huiswaarts keerden. JF JE V X Ij Li E T O .1*. De Heer C een magazijnhouder in quincaillerien te Parijs had se dert eenigen tijd de overtuiging gekregen, dat hij voor een aanmerkelijk bedrag bestolen werd. Bijna dagelijks ontving hij brieven, dat de pakjes en kisten, die hij naar de winkeliers in de departementen zonden welke des avonds werden gereed gemaakt, om den volgenden morgen met de eerste spoortreinen verzonden te worden, minder bevatleden, dan de ne vensgaande factuur aanwees. Een aantal nachten liet hij waken en waakte ook zelf in het magazijn, en alsdan bespeurde men niets; het bleek ech ter daarna dat er bijna eiken nacht gestolen werd, juist wanneer er niet was gewaakt. C. meende daaruit te moeten opmaken, dat hij met plaat selijke bekende dieven te doen had; hij liet daarom schijnbaar alle waak zaamheid vaien en besloot voor het vervolg, zonder iemands weten, zelf in persoon de wacht te houden, tot dat hij den dief of de dieven 'zou hebben uitgevonden. Tot dat einde liet hij in zijue slaapkamer, welke slechts door een muur van het magazijn gescheiden was, door een vreem den werkman een trechtervormig gat boren hetwelk in zijne slaapkamer wijd, in den binnenmuur van T magazijn op een klein gaatje uitliep, hetgeen op zich zelf onmerkbaar, door de schuinsche rigting der boriog hem nogtans toeliet, duidelijk te onderscheiden water in zijn magazijn voorviel, liet duurde nu ook niet lang meer of hij verkreeg eene goede uitkomst van zijne list. Reeds een paar avonden daarna zag hij dat een der bedienden van het magazijn na zonder geraas met een valschen sleu tel de deur te hebben geopend, zich meester maakte van 6 meerschuimen pijpen met zilveren beslag, en even behendig het magazijn weder verliet en sloot. Den volgenden nacht gebeurde er niets, doch een paar avonden later, bespeurde hij wederom onraad, en nu was het, lot zijne niet geringe ver bazing, zijn vrome knecht Jan, die zich van een dozijn zwaar vergulden oorhangers meester maakte. Reeds meende hij nu de policie van zijne bevinding kennis te geven toen hem inviel om ook eens een geheelen Zondag op de loer te blijven liggen hetgeen hij tot dusverre nog niet gedaan had. Het was dien Zondag, na ettelijke dagen onstuimig wedereen heerlij ke lentedag, zoodat het grootste deel der Parijzer bevolking zich buiten de Barrières was gaan verlustigen. Ook de portier van den huize had ge- z ,'gdzich derwaarts te begeven, en men had hem ook werkelijk zien uitgaan. Ondeitusscheo was dit slechts in schijn geweest, want na ver loop van een uur, toen het in de gansche wijk doodstil was, zag de Heer C. onzen portier in het magazijn binnensluipen cn zich van een doos je zilveren knipjes meester maken Thans meende C dieven genoeg ontdekt te hebbenook vreesde hij, *0) hij zijn onderzoek nog langer voortzette dat zij gelegenheid zouden vinden om «le grstolene goederen te verkoopen en dat alzoo het corpus delicti weg zou raken. Riensvolgens besloot hij hen aan de policie over te geven doch om geen burengerucht te maken en vooral opdat geen der dieven zich uit de voeten zou maken, wanneer bij boorde, dat een der andereu gevat was, legde hij liet aan op de volgende wijze: Tegen d .L bet volk weder var» de barrières was terug gekeerd, ging de Heer C naar den vromen Jan, en zeide hem: G ij weet dat ik be stolen word?" Jan onthutste. Ontstel maar niet, sprak C..., ik ken den dief. 7t Is uw maat Piet. Gij rnoet trachten hem onder eenig voor wendsel dat ik u zeggen zaluit zijne woning en naar hel magazijn te lokkeu en dan moet gij hem met een zacht lijntje, en met behulp van den portier naar het bureau van policie brengen. Straks ging de vrome Jan mar zijn maat Pitten maakte hem diets, dat hun patroon bestolen en de portier de dief was, en dat zij, te zamen met een zacht lijntje, om geen burengerucht te maken, moesten trachten den dief naar het bu reau van policie te krijgen. Piet was terstond gereed. Inmiddels had de Heer C.. zich bij den portier begeven en hem verhaald, dat hij bestolen en de vrome Jan de dief was, terwijl hij hem verzocht zijn best te doen om den dief, die zoo aanstonds met Piet bij hem aan zou ko men zoo mogelijk met een zacht lijntje en met behulp van Pietnaar het bureau van policie te krijgen. De portier was allerbereidwilligst; ook wist hij te vertellen, dat men de fijnen nooit vertrouwen kan; dat Jan veel te groote dépenses maakte voor een knecht, en dergelijke fraaiighe den meer. Toen nu Jan eu Piet te zamen bij den portier kwamenuoo- digde deze hen uit om met hem een borrel te gaan drinken. Zij begeer den niets liever en daarop bragt hij hen in een kroeg, tegenover het bureau van policie, waar zij hartig dronken en malkander fijn misleidden, üp het laatst stond de poitier op en zeide hun, dat hij eene boodschap had aan het bureau van policie, tevens vragende of zij even medegingen. Dit was het juist wat zij verlangden, en daar gingen nu alle drie die ven gearmd naar het bureau van policie, waar de Heer Chen reeds was voorgekomen, en de gansche zaak had blootgelegd aan den Commis saris van policie, die hen straks binnenrukte, en elk in een afzonderlijk hok deed plaatsen, waarop zij nog denzelfden avond hunnen diefstal be leden. 5! b t> c r ten tic ti. Men is voornemens, om op Zondag-middag den 22slen dezer in de Oude Tuintjes, in den ZAK te laten loo- pen. Huisduinen14 September 1850. P. KINDT. Er is gevonden, door de werklieden van do Maatschappij van Landbouw, een ZILVEREN LEPELTJE. Die hetzelve verloren heeft, kan het terug bekomen, na opgave der kcnleekenen en tegen betaling van de koslen dezer advertentie, bij den Boekhandelaar C. BAKKER Bz. In de volgende maand zal liet BRAKKEVELD in per- ceelen voor vier jaren publiek verpacht worden. bij vijf kannen of meerder a 42 Cts. de kan, bij C. MetzelaarKanaalweg, ÏV. J. MaalsteedHelder en IV. C. M. van Bruggen, Nicuwcdiep, 2de Blok. Verzoeke UEd. cjunst en recommandatie. Ter vriendelijke teregtwijzing aan hen die liij do her stemming tot leden der Provinciale Staten, hunne slem op J. Blaauhoer willen uitbrengen, wordt verzocht dien naam aldus Ie stellen: J. BLAAUBOER Az. Een belangstellend Medekiezer. Uitgegeven hij C. BAKKER Bz. te Nicuwcdiep Gedrukt bij S. GILTJES t« Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 4