WEEKBLAD vak des HELDER en het NIEUWEDIEP. H\ 50. ^^lGE4 G0f 1850. öc vergadering van de Provinciale Stalen van Noord-Holland. AUmE JAARGANG. Oit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep D» 1'rijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAAKBAG ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsde» middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 ceDtan behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 3 BECEHBER. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEKTOOGEN £nz. De najaarszitting van de Staten onzer Provincie is den 30sten November gesloten. Wanneer men zich herinnert, wat daar moet behandeld worden, dan moet die zitting belangrijk geweest zijn; maar, wat bet algemeen daarvan heeft vernomen, is zoo onbedui dend, dat men ter naauwernood kan gelooven, dat de zittingen open baar zijn geweest. Het is alsof wij nog in den gezegenden tijd der geslotene deuren verkeerden. De Arnhemmer courant deelt gewoonlijk mede, wie er in de Sta ten van Gelderland tegenwoordig waren, wat er behandeld werd, wie over het onderwerp sprak, waarom hij vóór of tegen een voor stel wasdikwijls ook, wie voor of tegen stemdenmaar onze open bare Provinciale Staten zijn voor Noord-Holland even gesloten ge bleven als vroeger. Wij hoorden vroeger van de bijeenkomsten, venveel als thans. Wanneer hierin geeno verandering komtdan is het doodend voor alle belangstelling. Het wenschelijke van de open baarheid berust op twee gronden, vooreerst: opdat de kiezers kun nen beoordeelen, of de verkozene aan hunne verwachting beant woordde, of hij inderdaad de man is, waarvoor men hem hield; ten andereopdat door de openbare behandeling het algemeen wor de ingelicht omtrent de noodzakelijkheid, of nuttigheid van de genomene besluiten. Aan geen dier beide oogmerken heeft de te genwoordige zitting voldaan. Er is naauwelijks een lid, wien men het minste ten laste kan leggen, over hetgeen hij gezegd of ver zwegen heeft; wien men kan aanbevelen wegens betoonde scherp zinnigheid of cordaatheid; wantwij weten naauwelijks wie er wa ren en wie er niet waren. Er was eene aanzienlijke subsidie voor bet Provinciaal krankzin nigen-gesticht aangevraagd. Zij is] geweigerd. Waarom? Wij we ten het niet. Hebben Provinciale Staten eene billijke zuinigheid betracht, of hebben zij uit karigheid een wezenlijk nuttige uitgave achterwege gelaten? Niemand kan het beoordeelen. Wie was er voor? Waarom was hij er voor? Wie was er tegen? Waarom was hij er tegen De Leden der Staten weten het onderlingmaar de ingezetenen weten er niets van. Wij verlangen niet omtrent de Provinciale Staten eene woorde lijke mededccling van wat ieder sprak, maar eene korte opgaaf van des sprekers gevoelen en in het bijzonder eene opgave van de stemming. Mogt liet voor de dagbladen als Haarlemmer courant, of Kan-1 delsblad te bezwarend zijn, om een persoon te salariëren, die der gelijke korte aanteekeningen van het verhandelde hield, het ware ligt te verhelpen, indien slechts een paar leden van-de Staten go noegzamen prijs op publiciteit stelden, om zich te verstaan en te noteren, wat er verhandeld werd. Dat het niet onmogelijk is, blijkt uit de Arnhemmer courant en uit de verslagendie zoo wij mce- nen ook in andere Provinciale bladen van de Staten-vergaderingen gegeven worden. Een bezwaar staat hier tegenhet is het hooge zegelregt voor de dagbladen. Wij houden ons overtuigd, dat meer dan één blad genegen zijn zou, verslagen der zittingen te geven, indien niet het hooge zegelregt hen spaarzaam moest maken, in het medcdeelen van berigten, die meestal van slechts provinciaal belang zijn. Wij komen dus hier, als onverwacht tot de opmerking, dat de wet.de publiciteit bevelende, inderdaad eene volkomene publici teit willende, de zegelwet zich hiernaar zal moeten wijzigen, opd3t niet de openbaarheid ons met de eene hand gegeven, ons met de an dere worde ontnomen. In deze zitting der Provinciale Staten is de gemeente-wet in over weging genomen. Hoe belangrijk ware het niet geweest te verne men, wat hierover ware besproken; en in welken geest deze en gene had gestemd. Wij blijven in het duister. Voor zoorcr wij uit de onvolledige berigten kunnen bespeuren, heeft er veel eenstemmig heid geheerscht. Dit delibereert gemakkelijk maar verraadt gewoon lijk weinig kracht of belangstelling. Zoo vinden wij medegedeeld, dat door den Heer G. de Vries Ai is voorgesteldom in het polderreglement van Schagenaan wedu wen zonder kinderen cn ongehuwde vrouwen het stemregt toe te kennen, en dat dit voorstel zonder iemands tegenzeggen is aange nomen. De Heer de Vries heeft zich, al ware het alleen, door zijn werk over de bevoegdheid der plaatselijke besturen, een gun- stigen en welverdienden naam verworven; maar juist omdat wij hoo- gen dunk van dit lid der Staten hebben, bevreemdde bet ons, door hem zoodanig voorstel te zien doendoch nog meer bevreemdde het ons, niemand daartegen te zien opkomen. Waarlijk in Frank rijk moge veel gesproken worden over de emancipatie der vrouwen, de Eransclie dames mogen hare Hollandsche zusters benijden; hier praat men minder over die emancipatie, maar geeft haar de uitoe fening van politieke regten. Bij het geheim, dat voor ons de beraadslagingen bedekt, weten wij niet, of de Heer G. de Vries Az. ook bij de gemeente-wet heeft voorgesteld, de weduwen zonder kinderen en ongetrouwde vrouwen, te laten medestemmen en of dik, ook_raet algemexne stemmen is aangenomen. Het is nog slecht» om weinige jareiW doéS" eg, dan zien vrij b§ -1 1 X M i\.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 1