onregtvaardig. De belasting van het gemaal is schreeuwend onregtvaardig, als men haar op zichzelve beschouwt; eene be lasting, waaraan de handwerksman met een groot huishouden, bij na evenveel betaalt, als zijn rijkste medeburger, die geene kinde ren heeft; maar die onregtvaardigheid wordt verminderd door het aanzienlijk personeel, dat hij voor zijne dienstboden, zijne paar den, zijne meubelen, enz. betaalt, zijn accijns op wijn en suiker enz. Daar ieder mensch slechts ééue maag heeft, de rijke zoowel als de arme, heeft de accijnswet, die treft wat naar die maag ver trekt, de strekking, om gelijk den arme en den rijke te treffen; met de eenige uitzondering van die met accijns belaste goederen, die de arme niet kan bekomen. Daar nu het ideaal van een be lasting-stelsel wil, dat iedereen, naar evenredigheid van zijn ver mogen, en niet hoofdelijk betale, moeten er allerhande directe be lastingen tusschenbeide komen.Deze moeten op zichzelve ook weer onregtvaardig zijn, en de gegoeden meer dan de behoeftigen belasten, opdat zij verecnigd met de accijnswettenzoo na moge lijk ons aan dat ideaal van een belasting-stelsel brenge. Indien wij dus de voorgestelde belastingen zamen in haar ver band beschouwen, dan schijnt het ons toe, dat het voorstel bij de gemeentewet gedaan, niet verwerpelijk is. Behalve van hunne ingezetenen, zullen de gemeentebesturen dan ook nog belastingen trekken van hendie vaste goederen bin nen de gemeente hebben, daar de opcenten der grondbelastingen', en van hen, die zich tijdelijk binnen de gemeente ophouden, door de accijnsen op de voorwerpen van verbruik, die, men ver- gete het niet, toch altijd met 100 pet. op den rijks-accijns be zwaard kunnen worden. Aan de stedelijke accijnsen moet een perk gesteld worden. Zij zijn voor vele gemeenten het verderf harer fïnantien geworden. Men stapt zoo ligt over eene extra uitgaaf henen, men laat zich zoo ligt tot schulden maken verleidenindien men op de vraag hoe zal het te kort gedekt, hoe zullen derenten betaald en hoofd som afgelost wordenkan antwoordendat met een tiental opcenten op den accijns alles weer wordt gevonden. Maar zuinigheid wordt dringend behoefte, al is er ook een gemeenteraad, die de toegeef lijkheid zelve is, als men in hoofdelijke omslagen, die ieder ziet ea voelt, zijne toevlugt moet nemen. Wat men ook zegge, indien de wil er is, het zal ook voor Amsterdam mogelijk zijn. Indien Londen, het klaart zonder accijnsen of opeenten op rijks belastingen, indien in Noord-Amerika Baltimore met een budget van bijna zes tonnen gouds, Boston met een budget van een mil- lioen zevenmaal honderd duizend gulden, New-yorh met een bud get van ruim vijf millioen, bijna insluitend hare inkomsten vin den in directe belastingen, waarom zou het dan in Amsterdam onmogelijk zijn? S T ik T B 21 - H 3J 21 21A A Li Dcc. 9. Ingekomen bij de Tweede Kamer eene missive van den Minister van Oorlog, ten geleide van 3 exemplaren van 's Konings besluit van 21 hTov. j.1., met bijlagen om trent de reorganisatie van hét wapen der infanterie. Aan de orde van den dag is de beraadslaging over de ontwerpen der begrootingswetten voor 1851. n 11. Ingekomen een ontwerp van wet betreffende de heffing van opcenten in Friesland, 12. De discussien over de begrooting worden voortgezet* g l 3 V TT 3 '1 33 1D I B S 3 a» HELDER en NIEUWEDIEP, 14 December 1850, DiDgsdag, den 17den dezer, wacht den beminnaars van muziek een genotrijke avond. Mej. Leich is als liefelijke Over plaatselijke belasting door Mr, W, B- Boer en Jhr, E. fF, J, Six tot Qterleek, zangeres hier reeds Lekend en wij zijn overtuigd, dat die geene aanbeveling behoeft. Vooral echter maken wij op merkzaam op den heer II. J. Dahmendie als solo-violist hoog staat aangeichroven en de sieraad uitmaakt der Slicht-» scho hoofdstad, alwaar hij reeds 25 jaren als concertmeester, steeds den groolsten bijval heeft verworven, door zijn over heerlijk spel. Ter verdere uitvoering van de dienst der nieuwe poit- vretis vastgestelddat aan de brievenbestellers do verplig- ting wordt opgelegd, om gedurende den lijd der bestelling eene lederen brieventas, door middel van een bandelier, over den regter schouder to dragenten einde de brieven daarin te bergen, of die logen verlies of beschadiging yoor regen als anderzins te bewaren. Voorts dat zij eeno uniforméj kleeding zullen dragen, welke zal beslaan uit een jas van donkerblaauw laken met rood uitgemonsterd en met bor-^ duursel aan de kraag, benevens met eene rij koperen knoo- pen. Een ronde hoed van zwart verlakt leder, voorzien van ceno oranje kokarde en van voren mot koperen schild, be vattende het rijks wapen in eene krans met een posthoorn en het onderschrift »Brievcnposterij" en verder voor den win ter of bij slecht weder, een overjas van blaauw duffel met kraag van katoen fluweel. (Z.B.) In een berigt uit Nevv-York van 20 Nov. leest menDal men ook somwijlen in onze groole republiek met de verkie zingen den spot drijft, ziet men daaruitdat Jenny Lind, de Zwecdsche zaugeros, als eenige kandidaat van Rensselaer- County uitgeroepen werdterwijl zij verscheiden stemmen voor den post van luitenant-gouverneur van den staat Mas- sachusetss bekwamen zelfs ook eenige voor do betrekking yan Lord-Mayor dezer stad." Men wil weten, dat het Fransche gouvernement het plan heeft, om den dubbelen geldstandaard af te schaf fen en zilver tot den eenigen watlelijken standaard te verkla ren, vermoedelijk met oogmerk ora de groole hooveelheidi die bij de bank van Frankrijk ligt, te vrijwaren tegen de preciatie, want, ofschoon het goudgeld, wegens het gemak, anderzins gaarne a pari wordt genomen» zoude men uit vrees voor het uit Califomie loestroomendo goudtoch ein delijk tot dezen maatregel, en dan welligt met groot verlies, moeten komen, - Dozer dagen wilde een Hollandsch schip niet rogge geladen de haven van Kiel binnenloopendoch werd door het blokkerende eskader afgewezen; de kapitein gaf echter niet toe, vermits de bepalingen der blokkade, zoo hij zeide, de vreemde schepen niet verboden die haven binnen te ko men, en hij maakte den kommandant aansprakelijk voor do gevolgen zijner weigering. Door de vaste houding van den Hollander enthulst, liet de Deenschc gezagvoerder hem do haven binnen zeilen. Een Engelsch schip had zich kort to voren werkelijk laten afwgzen. Burgerlijke Stand van 7 14 December 1S50. GEHUWD: M. P. Boll en N. Coster. P. J. Kramer en J. van der Ham. J. Bruin en E. Duinker. ÜEYALLENJ> Boon geb. Hen. Z. H. Vrieslander geb. van

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 2