mm mm mmm sosmai&im Ëmbden. X. en D. T. HaanS geb. de Wolff. Z. H. E. Euurman geb. van den Berg. D. S. de Keus geb. Postnia Z. G. Bakker geb. Vormer. D. OVERLEDEN: P. Frankfort 67 j. (Stemetu$bc 35et*t0ïcn. Op St. Nicolaas heerschto 18 Londen zulk een dikken mist, dat men den gëheelcn voormiddag in alle kantoren en werk plaatsen het gaslicht moest ontsteken. Guizot heeft op het Elysée gedineerd. To zien, te Alkmaar in hot Wapen van Haarlem, by P. A. Walraven, 2 zoefemelksche kazen ran 220 Ned. ponden. In Oostenrijk zal een rijksraad tot stand komen, die de kroon en de wetgevende magl ter zijde zal staan. Keizer Nicolaas heeft den 2 December zijn 25jarig jubiló gevierd. De Gcfion is voor Bremerhaven ten anker gekomen. In Parijs is htft buitengewoon stil iti de politieke wereld. Koning Leopold is aldaar incognito geweest. De Prins van Capua is voor de tweedo maal ge gijzeld. Gedurende de 6 eerste maanden van dit jaar zijn ruim 500 Engclsche koopvaardijschepen vergaan. Hel aan tal pracliserende Vroedvrouwen in ons vaderland bedraagt 842. Do grooto jagt is met 31 Dec. gesloten. De of- ticieren van Zr. Ms. brik Sperwer zijn in het begin van Aug. Lij Zijne Zwarte Majesteit, Keizer Faustinu» I, te Port au Prince, ten eten geweest. - Men wil, dat de Sultan den generaal Cavaignac het opperbevel over zijn leger en vloot zou hebben aangeboden. Rosas is op het punt om den oorlog to verklaren aan Brazilië. Do Duitsche strijdmag- ten zullen van lieverlede naar hunne haardsteden terug kee- reD. Van Londen zullen eerstdaags 50 trouwlustige wees meisjes naar de Kaap vertrekken. Bij de Brilsche Rege ring wordt een ontwerp van wet op de echtscheiding in ge reedheid gebragt. Radelzky zal tot generalissimus van het Oostenrijksche leger benoemd worden. Prins Hendrik is op het Loo gearriveerd, komende van Luxemburg. De heer E. P. de Monchij is tot president der Ned. Handelmaat schappij benoemd. FE U I Ia E E T O *V. Een rijk koopman in den omtrek van Munchen die met handelszaken een aanzienlijk vermogen had verworven, bezat drie dochters, aan welke hij een goeden bruidschat had toegezegd en die derhalve geene moeite hadden om echtgenooten te vinden. Drie broeders eener rijke familie te Hamburg deden zich als vrijers op en vonden een gereed oor. Daar de schoonvader Toor zich zeiven een behoorlijk kapitaal had afgezonderd lie ten de schoonzonen het aan voorkomendheden en vleijende woordjes niet ontbrekenom hem te bewegenhet geld dat hij bezat aan hen af te 6taan. Wij zullen,'' zeiden zij, »uw kapitaal vruchten doen dragen, wij zullen het verdubbelen en gij zult geene zorg voor uw levensonderhoud behoeven te hebbenvermits ons huis het uwe zal wezen en gij onder uwe kinderen zult-leven." De oude man liét zich overhalen en stond alles af wat hij bezat; maar weldra traden onverschilligheid en koelheid in de plaats van de hartelijk heid en' zorg waarmede men had beloofd hein le zullen behandelen. De rader was wanhopend over die liefdeloosheid toen op zekeren dag eene zijner dochters, de jongste, hem kwam bezoeken en met hem weende orer de hebzucht en de ondankbaarheid zijner schoonzonen. Vader," zeide tij »gij hebt nog één middel, om uwe dagen bij ons te slijten en het genot van een aangenaam leven, hetwelk wij u verschuldigd zijn terug te vinden; dit middel bestaat daarin, dat gij onze echtgenooten de over tuiging verschaft, dat u nog een aanzienlijk fortuin is overgebleven, ik weet echter niet door welk middel het plan ten uitvoer te brengen." Dit gezegde was een lichtstraal voor den ongelukkigen ouden man. Hij begeeft zich onverwijld naar den bankier, een zijner vrienden, en deelt hem een opgevatten kunstgreep mede. Den volgenden dag noodigt hij zijne schoonzonen op een middagmaal deze nemen de uitnoodiging aan ofschoon zij van hunne verbazing niet konden bekomen, want zij dachten, dat de schoonvader geheel van eigen gelden was verstoken. Deze verbazing verdubbelde, toen zij een voor treffelijk middagmaal en zilver tafelservies bij den ouden man aantroffen Men zette zich aan tafel. Kort daarna treedt een knecht Lianen en ste^t deri heer des huizes een brief ter hand. »Goed," roept hij uit, na de lezing van den brief, men zal niet zeggen, dat ik de handteekening van een geacht koopman zal laten protesteren. Hoeveel bedragen de wissels?" Tien duizend florijnen." Hij staat op, gaat in zijn kabinet, opent met veel gedruiscli eenen yzerea kist en komt met zakken geld en bonk bi! iet ten beladen terug. «Ziedaar, zeide hij, breng dit aan uwen mees ter en zeg hem dat ik betaal ter eere van de handteekeningbij geve het mij terug zoodra hem zulks mogelijk zij." De drie schoonzonen wa ren geheel onthutst. Des anderen daags begonnen de uiïaoodigingen op nieuw. Kom bij ons inwonen, vader," zeiden de drie schoonzonen. De vader nam den voorslag aan, maar maakte zijne conditiën hij verlang de een afzonderlijk gedeelte van het huis te bewonen, een eigen rijtuig, ens. De door het vooruitzigt op eene rijke erfenis medegesleepte jongelieden stemmen in alles gereedelijk toe. De welbekende ijzeren kist waaruit iK 10,000 florijnen waren voortgekomen, werd met de uiterste moeite, zov zwaar was zij, van de eene woning naar de andere vervoerd. Nu onlangs werd de oude man ernstig ziek; alle mogelijke zorgen werden in het werk gesteld de bekwaamste geneesheeren ontboden niets werd verzuimd oia dén grijsaard in het leven te behouden. De oudste der broeders laat zich het woord testament ontvallen. Mijn testament is gemaaktzeide de oudo man. Ik heb het gelegd bij al wat ik bezit, in deze ijzeren kist, die met vier sleutels is geloten. Ik zal ieder van u er een geven en dea vierdeu aan mijnen vriend G.,. dien ik tot executeur van mijnen uilersten wil heb benoemd. De geldkist zal echter eerst op den vijfden dag na mijne ter aardebastelling mogen worden geopend; mijne begrafenis race. met veel luister plaats hebben: al de armen van de plaats onzer inwo ning mogen daarbij tegenwoordig zijn en ieder hunner zal een nieuw kleeu en een gulden ontvangen. De oude man maakte nog eenige andere beschikkingen. De schoonzo nen, overtuigd dat de ijzeren kist aanzienlijke sommen en papieren van waarde bevatte, beloofden ia alles te zullen gehoorzamen en vervulden ook inderdaad den wensch huns vaders, die kort daarua den geest gaf. Be vijfde dag is eindelijk daar. De heer G. en de drie schoonzonen ko men in het grootste ongeduld bijeen. Men opent de geldkist, en vindt daarin wat? Eenige met lood en kelsteeneu gevulde zakken. Dit voorval maakt tegenwoordig in geheel Duitschland het onderwerp der gesprekken uit. EENE VROUWELIJKE ROOVER-BENDE. In hel zuidelijk gedeelte van Hongarije is onlangs eene vrouwelijke roovcr-bende ontdekt. Re«ds een groet deel van dezelve en van haren aanhang is men op het spoor gekomen, en bevindt zich reeds in de handen der heilige justitie van Oostenrijk. Het hoofd van de bende is Jcuepha Bilgyeene koene en gevaarlijke voorgangsier, jong en zeer innemend yan voorkomenen daardoor des te meer to vree- zen. Een paar malen was men op het punt haar to vatten doch haro zeldzame tegenwoordigheid van geest en haar onoverwinlgke moed hebben haar telkens gered. In een dorp, niet ver van Garisburg, had Josepha Bilgy een minnaar, Andreasde zoon van eenen bosch wachter; dikwijls gaf zij hem een rendez-vous in het woud, of wel aan des ouden boschwachters woning zelve. Spoedig bad men dit ontdekt of vermoed, en trachtte men den minnaar door goud en aanzienlijke belooningen tot het verraden zijner min nares over te halen; lang weerstond hij alle aanzoekendoch eindelijk moest hij voor do kracht van hel goud zwichten, en beloofde hij de behulpzame hand te biedenom eene zoo gevaarlgko als koene Trouw te vermeesteren. Josepha bad haren geliefde beloofd, hem op een zaturdagavondsis allen in de herbergen waren, te bezoeken. Daaryan onder-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3