Itlï B W 8 m 1D It H a B E» HELDER en NIEUWEDIEP, 21 December 1850. Aanstaanden Dingsilag zal alhier, in het lokaal Tivolt, eene buitengewone tooneelvoonteilirig gegeven worden, ter benefice van Mejuffrouw de Beste Oosterhojf, dio voor de eerste maal na hare herstelling zal optreden. Wij achten hot on- nooilig iets tot aanboveling van deze begaafde Actrice te melden; do Beminnaren der tooneelkunst zullenzoo wij ver trouwen, volgaarne deze voorstelling bijwonen, niet alleen uit belangstelling, maar ook om daardoor hunne hulde te brengen aan het talent, waardoor Mejufvrouw Oosterhojf Eich bijzonder onderscheidt. Het stuk dat gespeeld zal wor denis getiteld: Het gouden Kruis en ontleend uil de merkwaardige tijdvakken 1812 en 1815. (Zie veder de advertentie.) In de ayondzilling dor Tweede Kamer van den 17 de zer, heeft de Minister van Marine onderscheidene aan hem gerigle vragen, betreffende zijn departement, beantwoord en ten aanzien der zcemagt het volgende gezegd: «Omtrent hel bestuur der zeemagt wordt, zoo veel mo gelijk een vast stelsel gevolgdmaar is men dikwerf genood zaakt daarvan af te wijkon. Ook dit gebeurt in Engeland, waar men zich er steeds ep toelegt, om ten allen tijde ter zee meester to blijven. Hier te lande zoude men zich gaar ne naar dit voorbeeld rigten maar ontbreekt het aan de mid delen. Men gaat langzaam en bedaard voort mot het nemen van maatregelenwelke tot bezuiniging kunnen leiden. Het op heffen van de werf te Rotterdam heeft er reeds een bewijs van opgeleverd. Dat de aanbouw van oorlogs-bodemsnaar gelang onzer werven te gering kan worden geacht, geeft de Minister tan deel# toe. Door het overbrengen van een deel van het werkvolk van Rotterdam naar Amsterdam, meent Z. E.dal daaraan te genjoet kan worden gekomen. De versterking van de zeemagt in de O.-Indienten einde te allen tijde in de behoeften te kunnen voorzien, is steeds een punt van overweging, lntusschen zijn reeds een schooner en de stoomboot Juno derwaarts vertrokken en zal de stoom boot Ardjoenö volgen. Wat betreft het verlangde comité van Marine, heeft de Minister verwezen naar de gegevene antwoorden op het voor- loopig verslag en nogmaals verzekerd dat hijvoor elke ge- wiglige aangelegenheid, kundige officieren raadpleegt en zich door hen laat voorlichten." To Enkhuizen is men zeer tevreden over de haring- visscherij. Do zeven uit dio stad uitgeruste haringbuizen, zijn allo met ruime yangst en zonder ongelukken terug gekomen. Do Glaneur d' Eure et Loirin Frankrijk, ver haalt het volgende aandoenlijk voorval: Zekere Heer Dessomme was in den omtrek van Ba- zoche uit jagen gegaan, vergezeld van zijnen hond. Dien dag keerde do heer Dessomme niet naar huis terug co ook de beide volgende dagen wachlto zijne vrouw te vergeefs op hom. Hare ongerustheid noopt haar overal in den om trek nasporingeu te laten doen en eindelijk vindt men den ongelukkige in liet bosch dood liggen en waarschijnlijk be zweken aan een beroerte. Maar eene belangrijke bijkomen de omstandigheid was, dat men den hond, zieltogende op hol lijk van den ongelukkige vond liggen met vijf jongen, die zy in dien tusschentyd had ter wereld gebragl eu dio zij zoogde. Het disr had in geen drie dagen voedsel ge bruikt, om zijnen meester niet te verlaten. Men nam de hondjes weg, om de moeder, die uigeput was van ver- moeyenis en gebrek aan voedsel, van het lijk af te trek ken. Zij deed eenige schreden vau het lijk, maar keerde weldra terug. Do getrouwheid zegevierde OTer de liefde lot hare jongen. De Putrie deelt de volgende anecdole mede uit Lyon Voor eenige dagen was een barbier, die bekend slaat we gens zijne revolutionaire begrippenbezig oenen socialist!— schen vriend te scheren. Terwijl hij hel scheermes over diens kin streek, riep hij plotseling uit: Zoo wenschle ik het hoofd van generaal de Castellane (den kommandant van Lyon) wel eens lusschen mijne handen te hebben; dan zou hel spoedig met hem gedaan wezen." Den volgenden dag zag onze kapper tot zijne groole ont steltenis generaal de Castellane to paard voor zijne deur verschijnen, afstijgen, en in grooto uniform, van al zijne ridderorden voorzien, den winkel binnentreden. De generaal nam een stoel en zeide bedaard legenden kapper: w Ik heb gehoorddat gy den wensch koestert mijn hoofd eens lus schen uwe handen te hebben; hier ben ik, en verzoek u mij te scheren." Men kan zich den schrik des kappers bij deze koelbloe digheid van den generaal verbeelden. Hij kon geene woor den vinden om l# antwoorden en begon werktuigelijk aan het verlangen van den generaal de Castellane Ie voldoen; maar onderwijl hij dezen schoor, beefde hij zoo geweldig, dat hij meermalen op het punt stond om tegen wil en dank zijnen op den vorigen avond geuiien socialislischen wensch te ver- wezenllijken. Het werk liep echter zonder ongelukken af; de gene raal stond op, gaf den kapper 5 francs en zeide: Beste vriend, ik wilde u maar eens laten zien, dat geene bedrei gingen mij bang maken. Neem gij en uwe vrienden deze les nu ter harte!" Met deze woorden steeg de generaal we der to paard en reed weg. Burgerlijke Stand van ld 21 ISeeember 1359. GEItUWDP. Flens en 31. Hemelrijk. DE VALLENM. van Dam geb. Maoiieim. D. A. J. Nannings geb. Hoogerwerff. Z. A. Rilling geb. Witteveen. Z 51. C. Meendeiink geb. \erweij. Z. G. de Stalker geb. Verhoeve. D. C. Arls geb. Hassing. D. S. A. van Rijn geb. Sonneveldt. I). M. Planje geb. Maret. Z. J. Blikkenherst geb. Oelejmans. D. J. Groaff geb. Breet. D. G. van 't Hert geb. Kooij. Z. T. Koningslein geb. Verberne. Z. 31. Schambergen geb. Keesoom. Z. A. E. Koopmans geb. Wou- wenaar. D. Levenloos aangegeven1. OVERLEDEN A. Brandt. 30 j. (*5cmcugbc ïScrtgtcti. Do goudmijnen in Californie leveren bij voorlduring ecno goede opbrengst, De staatsschuld vau Europa is in do laatste twee jaren ƒ2,145,000,000 vermeerderd. Op do

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1850 | | pagina 3