H I B 1? V 3 IJ iD I 11 ft a H» mededinging. En hoeteer het dan nu nog misschien niet te laat is.toen is dal echter niet geschied en de wenschde hoop, de verwachting van velen, ook van mij is op nieuw weder te leur gesteld. Da redenen dier weigering lijn echter aan velen, zoo niet aan allen, onbekend en ik bou de het voor pligtmatigik acht het wenschelijk voor de Regeringsoowel nis voor de Vertegenwoordiging en al de belanghebbenden dat men wete wat er nu van de ileldersche quaestie is. Ik neem deswege op bescliei- dene wijze de vrijheid, yan de Regering de beantwoording te vragen van deze drie punten lo. Welke is de zienswijze der Regering omtrent de zaak van den Beider? 2o. Hoedanig is op dit oogenblik de stand dier zaak? 3o. Zoo die staat van zaken voor den Helder eens minder gunstig wa re dan ten verleden jare, welke zal dan nu de gedragslijn der Regering zijn in die zaak? HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Januarij 1851. Z. M. do Koning heeft, bij besluit van den lsten de zer, Z. K. H. Prins Hendrik der NederlandenSchout bij-Nacht, bevorderd tot Vice-Admiraal. Gister morgen is, bij dagorder van den Directeur en Kommandant der Marine, van dio bevordering kennis gegeven aan do equipagien van Zr. Ms. schepen yan oorlog alhier. Het collegia van Raden en Generaalmeesteron der Munt heeft bekond gemaakt, dat gedurende het jaar 1850 aan Rijks Munt de volgende speciën zijn vervaardigd: A. voor rekening van hel Rijk1,855,209 rijksdaalders 4,638,022,50; 2,208,466 stukken van 25 cents 552,116,50; 7,274,862 stukken van 10 cents 727,486,203,039,092 stukken van 5 cents ƒ151,954,60; 2,000,400 halve cents ƒ10,002. 1L. voor rekening van bijzondere personen 3,157,272 rijks daalders ƒ7,893,180. Dus is geslagen voor een gezamen lijk bedrag van ƒ13,972,761,80, benevens eenige proefstuk ken van den dubbelen, enkelen en halven gouden Willem, den gulden en den halven gulden met de beeldlonis van Z. M. Willem III. Door een Fransch ingenieur zal naar de Londensche tentoonstelling eena niouvve machine worden gezondenwaar door hel een letterzetter mogelijk wordt 10,000 letters in het uur lo distribuéren, te zetten, to verbeteren en van in- terliniën te voorzien. Het werktuig beslaat uit twee gedeel ten, wolke ieder 74 duim lengte bij 1 el hoogte en 20 duim diepte hebben; in deze beperkte ruimte zijn de 64,000 let ters vervat, welke do zetter, volgens de berekening van den ingenieur, dagelijks noodig heeft; het gehocl is in dier voege ingerigt, dat één man vier verschillende letters, romein en cursief, kan zetten, zonder de letterkasten te verplaatsen en zonder zijne plaats te verlaten. Men is zeer verlangend zich met eigen oogen van de waarheid dezer nieuwe uilvinding to overtuigen, waaraan door den ingenieur vgfticn jaren gewerkt is. Volgens den bekenden Franschen stalislicuï Moreau de Jonnes zou de sterfte in de verschillends landen in de vol gende verhouding tot elkander staan. In Italië, Griekon land en Turkije sterft jaarlijks 1 persoon van do 30; in de Nederlanden, Frankrijk en Pruissen 1 van 39; in Zwitser land, Oostenrijk, Portugal en Spanje 1 van 40; in Euro- peesch Rusland en in Polen 1 van 45; in Noorwegen 1 van 48; in IJsland 1 van 53; in Engeland 1 van 58; in Schot land 1 van 60. Hieruit blijkt, dat onder het koude kli maat en in landen dio aan zee gelegen zijn, het menschelijk loven gewoonlijk langer duurt dan in do zuidelijke gewesten. To Liverpool heeft onlangs het volgend zonderling voorval plaats gehad: Eenigo gaauwdieven waren bezig in een magazijn van goud en zilver in te breken en daarloo een gat in een winkelluik te zagen, om zoo do binnengren- dels lo bereiken. Dit hoorde de winkelbediende, die alleen in huis was; hij stond stil op, voorzag zich van een touw met een strik en bleef op de wacht staan. Het gat in hel luik was weldra groot genoeg om aan eeno hand en voorts aan een' arm van een' der gaauwdieven doorgang te ver- leenen: doch zoodra de bediende dien arm door het gat zag steken, sloeg hij er de strik om en hield het eind ste vig vast. Nu maakte hij gerucht; maar de buren hoorden hel niet, doch do dieven werden er door verschrikt; de ge vangene riep zijne makkers too, dal deze hem den arm zouden afkappen, doch het schijnt dal zij dit niet raadzaam oordeelden, uit vrees voor ontdekking en verraad; althans de winkelbediende hoorde allengs een doodsgcroulelen alles werd stil. Tegen den morgen zagen de voorbijgangers het vreemde schouwspel. Do gaauwdief was door zijne makkers gedood met een' dolk, dio Hog in do wonde des ongclukkigen stak. Do bediendo hield in huis den arm van hot lijk nog ferm vast; hij maakte nu op nieuw gerucht en do zaak werd van beide zijden opgehelderd. Die trouwe jongeling heeft al- zoo door zijne slimheid en tegenwoordigheid van geest zijn' meester voor eeno groote schade behoed en zich zeiven van een' gewisson dood gevrgwaard. Do heer Harriste Alexandria, heeft weder papy rusrollen ontdekt, dio gedeelten der boeken, van de Ilias van Homerus en van de spraakkunst van Tryphon van Alexandria behelzen. Ook is hij in het bezit van een men- schenarm, dien hij voor een der armen van dien taalkundi ge houdt, en, naar zijn gevoclon, van do mummie afge scheurd zou zijn, om in het bezit der papyrusrollen te go- raken, welke men in Egypte gewoon was aan do mummies vast to hechten, Dr. Berncastle verhaalt in zijne reisbeschrijving over China onder anderen het volgende. Do bevolking der provin cie Kwantung beloopt 29 millioen en al do ter dood veroor deelde misdadigors moeten in do hoofdstad worden geëxecu teerd. Hun getal bedraagt 3- a 500 'sjaars, het grootste getal was in 1848, toen het 800 beliep, waarschijnlijk ten gevolge van hot toenemen der zcerooverij. Het grootste ge tal der goëxecuteerden op een enkelen dag was 39. Gewoon lijk worden 20 a 25 op eenmaal ter dood gebragt. Bijna al de manspersonen worden met een breed zwaard onthoofd; men bindt hun de handen op den rug, doet hen nederknie- len met het aangezigt naar Peking gekeerd, de residentie des Keizers; het hootd van den schuldige valt na den eer sten houw. Vrouwen worden gewurgd, doch van deze niel meer dan 1 of 2 per jaar. Eene vrouw werd wegens vader moord in 48 stukken gesneden; het getal stukken hangt af van de zwaarte der misdaad. Voor de strafoefening bezwij.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2