ernsligen wil om aan den handel die vrije beweging te geren die sijn levensbeginsel is: ik hoop in de verwachte belastings-ontwerpen de ver wezenlijking daarvan te zullen ontmoeten. Het is geen bijzonder, het is een algemeen belang, dat ik hitr voorsta de bloei van den handel, de bloei van het Vaderland, gelijk de bloei der hoofdstad aan dien van Nederland innig verbonden is. 53 S ig g W 8 2 M 1D tt a 12 g» HELDER en NIEUWEDIEP, lSJanuarij 1851. Do Noordhollandsche Tooneelislen zullen as. dingsdag-avond alhier, in het lokaal Tivolieone voorstelling geven van: Deugd en Misdaadontleend uil do geschiedenis van En geland, in hel jaar 1651. Do hoofdpersonen zijn John Kokelid van het parlement en opperregler van het cri mineel gercgtshof, berucht om zijn bloeddorstig en laag karakter, en de zachtmoedige en edele Jenny Laudeen slagtoffer van minnenijd en wraaklust. Deze beide gcwigli- ge rollen zullen vervuld worden door den heer Vink en mejufvrouw Oosterhoffde uitvoering daarvan zal voorzeker aan de gespannen verwachting van hot kunstminnend Pu bliek beantwoorden. Na hetzelve: De Verstrooide een blijspel van den beroemden Kotzebue. Ten slotte zal mej. Oosterhoff eon welkomsgroet zingendie zonder twij fel welkom zal zijn. Aan den opper-strandvonder A. Swaante Terschel ling, dio zich ten opzigle der ekwipaadje van de gestrande Frauscho brik le Jeune Augustein den nacht van 27 op 28 September 11., zeer verdienstelijk heeft gemaakt, is eene gouden eeremedaille der 2de klasse, van wege do Fransche Republiek geschonkennadat hij bereids door Z. M. onzen Koning lot Broeder der Orde van den Nederl. Leouvv was benoemd. Bij kon. besluit van den 19 Jan. is benoemd lot Procu reur bij de arr.-reglbank te Alkmaar; de heer C. C. van Oostveen Koentze. - Door hel afsterven van den benoemden Gouverneur- generaal van Ned. Indiehebben 's lauds^finantien een zeer nadeelig verlies geleden, namelijk dat r/in eene gratificatie van ƒ25,000 en een Iraktemcnls-voorschol van ƒ90,000, tezamen bedragende eene som van ƒ115,000. Sedert cenige dagen worden onderhandelingen ge voerd over do vervulling der open gevallen betrekking van Gou verneur-Generaal van Ned. Indie. Merf brengt daarmede in verband het voortdurend verblijf le 's Hag'e van den Heer van Nes, vico-president van den Raad van Ned.-Indie, de komst van den Heer Duymaer van Twist, enz. Er moeten onderscheidene conferenlien over het bedoelde on derwerp hebben plaats gehad, zoowel met' die als met ando re Heeren. Tot hiertoe moet er echter nog gecne benoe ming geschied zijn. Men verzekert ook. dat er ernstig sprake is van de benoeming van cenen Commissaris-Generaal naar Ned.-Indien. Doch iets stelligs is daaromtrent nog niet bepaald. Naar wij van gocderhand vernemenhoeft Z. M. dc Koning, uil eigene beweging, de groole zaal in H. D. pa leis te Amsterdam beschikbaar gesteld lol do tentoonstel ling der voortbrengselen van Nederlandschc -nijverheid, die, 1 na te Londen op de wereld-tentoonstelling te zijn geweest in het land zullen zijn teruggebragt. Op de groole tentoonstelling wordt een muzikaal bed verwacht, hetwelk door een fabrikant le Praag is vervaar digd; dit kunststuk is zoodanig ingerigl, dat zelfs de minst gemakkelijk slaapvaltende persoon door zoete melodijcn in slaap wordt gobragtde muzijk onslaat alleen door de druk king van het ligchaam op een verborgen mcchanismus. Wil men daarentegen des morgens gewekt worden, alsdan zet men don wijzer van eene aan het hoofdeind geplaatste wij zerplaat, op het bepaalde uur en men wordt gewekt door eene finale van Verdi met pauken on trompetten. - Twee inwoners van eene plaats, nabij Manchester, ontmoet ten elkander eenige weken geleden, in de straten van Liver- pool. Do een, die ongehuwd was, wandelde alleende an der hield een jong meisje onder den arm in wier bijzijn hij zijne wettige vrouw geheel scheen te vergeten. De na buren schudden elkander in het voorbijgaan do hand on ie der ging zgnen weg; maar op eens viel het den ongehuwde in, het paartje op den voet te volgenen weldra vernam hij dat zijn buurman twee plaatsen op een naar Amorika be stemd schip had gehuurd. Te huis gekomenwaarschuwt hij de verlatene vrouw: deze spoedt zich naar Liverpool en geeft den kapitein van het zeilreê liggend vaartuig hare treurige omstandigheden le kennen. Verlies geen tijd antwoordt de brave man ga naar huis om uwe reisba- gaadje te halen, kom hier terug en ik belast mij met het overige." De vrouw deed zoo en werd in stilto aan boord genomen, terwijl de kapitein gelegenheid vond om do me dedingster even stil te ontschepen het anker ligtle en vertrok. Men kan zich de gewaarwordingen des ontrouwen cchtge- noots voorstellen, toen hij, in zijne kajuit gekomen, zijne wettige vrouw daar ontmoette. De Londensche dagbladen drijven den spot met dc de zer. dagen in Parijs bekend gemaakte processen-verbaal der permanente commissie van de Wclg. Vergadering, waarvan men zooveel gerucht maakt, en welke zouden moeten die nen om den President en zijne bewindslieden in 't naauw le brengen. De Timet noemt dezelve de zotste staatsstukken, die ooit aan 't licht gebragt zyn." Het oordeel van het ministerieel avondblad is niet gunstiger. Dat blad betreurt het levens, dat de Fransche staatslieden, welke tot dus ver een groolen naam van bekwaamheid hadden zich thans zoo kleingeestig gedragen, en daardoor niet alleen hun eigen roem den bodem inslaan, maar ook het heilzame parlemen taire regeringsstelsel groolelijks benadeelen, ja dit voor eerst in Frankrijk bijna onmogelijk maken. De Moniteur beval de dagorder van den nieuwen mi nister van oorlogden generaal Regnault de St. Jean d'Angclv, aan het leger. Als eene bijzonderheid in dit stuk doet men opmerken, dal liet begint met du bijna in onbruik goraakle formule: Fransche Republiek, VrijheidGelijkheid Broederschap. Dit zal den republikeinen bevallen! Burgerlijke Stand van II 18 oïanuarij 1851. GEnUWD Geene. BEYALLEN: M. Zwier geb. Leen. D. A. E. M. Zeeuw geb. Hei-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3