's lands belang alleen aan die meer dan menschelijke geestendie zelve boven alle partijschappen verheven, de magtige weegschaal houden, waarin alle magten worden gewogen, en het schild dragen, ondoordringbaar voor de vurige pijlen van de opgewonden driften. Arme pairskamer van Frankrijk! die evenmin inlS30, als na uwe wijziging in 1848, aan de driften weerstand kondet bieden en uwen Koning bewaren! Zoudt gij die hoog opgevijzelde roeping niet voor eene persiflage houden Maar gij werdt ook niet door Provinciale Staten uit de hoogst aangeslagenen verkozen Laat ons eerbiedig en geloovig in het Mysterie berusten en be- scheidenlijk onderzoeken in hoe verre onze Eerste Kamer aan hare hooge roeping heeft beantwoord. Vervolg in een volgend nummer.) HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Februarij 1851. Jl. Donderdag was voor deze gemeente eon ware feestdag. Nadat de blijde tijding was bekend geworden dal Z. ffl. deze gemeente lot eene los- en ladingsplaats voor zee schepen zal verklaren, zoodra ecnige schikkingen, welke vooraf in het belang van do administratie der belastingen noodig zijn, zullen zijn tot stand gebragtwas de bevolking er op uit, hare vreugde over dit, voor deze gemeente zoo hoogst belangrijk besluit, openlijk aan den dag te leggen. Allerwego zag men dan ook op dien dag vlaggen van de huizen wapperen en in den middag verzamelden zich de le den der verecniging uit de ingezetenen, welke hunne pogin gen nu weldra zullen bekroond zien, aan een luisterrijk gastmaal, dat in eene smaakvol versierde zaal in het Hotel den Burg was aangerecht, en door den Burgemeester der ge meente en den Inspecteur der Rijksbelastingen als genoodigden werd bijgewoond. Aan dezen disch zat gulle feestvreugde voor en met geestdrift werden feestdronken ingesteld op den Koning, den Minister van Financien, de Tweede Kamer der Stalen-Gene- raal, den Commissaris des Konings in de Provincie Noord- Holland, cn voorts op die leden der Statcri-Generaal en andere personenwelke de belangen der Gemeente in deze bijzon der hebben helpen bevorderen. Hel feest werd opgeluis terd door eene serenade, welke door eene alhier bestaande Muzijkverecniging aan do feestvierende dischgenootcn werd gebragtterwijl op vele plaatsen vuurwerken werden afge stoken. Alles getuigde, dat de ingezetenen het gewigl ge voelden van het nieuwe tijdperk, dat deze Gemeente slaat intetreden dat zij dankbaar zijn voor de krachtigo hulp, welke zij van zoo vele vermogende personen in het bevor deren hunner belangen hebben mogen ondervinden, en van de zucht om het geschonken voordeel niet oubenuttigd to laten voorbijgaan, maar verder krachtig werkzaam te zijn lot vermeerdering van de welvaart der gemeente. Schoon gedurende den ganschen avond, een groot aantal mcnschen op de heen was, is het feest zonder ecnige sloor nis ofgeloopen. Z,. M. heeft den Schout-hij-Nacht K. G. van der Plaat directeur en kommandant der marine alhier, met 30 April a. s. eervol uit dio belsekking ontslagen, onder dankzeg ging voor zijne in genoemde betrekking bewezenc goede diensten en is de Schout-bij-Nacht J. Enslie met 1 Moi a. s, tot directeur en kommandant der marine alhier benoemd. Mon verneemt, dat de heer Duymaer van Twist in Maart e. k. met den overlandposl naar Oosl-Indie zal vertrekken, en door den heer van Nes, vicc-president van den Raad van InJie zal worden vergezeld. Dio heeren zul len alzoo in- de eerste helft van Moi op Java aankomen. Z,. M. heeft het voornemen te kennen gegeven om de landbouwkundigen in Nederland, uiltenoodigen lot eene za- menkomst to 's Ilage ten einde onder Hds. voorzitting, over alles wal tot bevordering van den landbouw strekken kan, te beraadslagen. Op den groolen schouwburg to Florence heeft onlangs het volgende tragisch-komische voorval plaats gehad. De baszanger Fortini werd uitgefloten en daardoor zoodanig in woede ontstoken, dat hij zijn tooneelzwaard losmaakte en naar zjjno tegenstanders in bet parterre wierp. Twee per sonen werden gekwetst, waarop de polieie zich van den woes- len zanger meester maakte en hel stuk verder werd afge speeld. Men schrijft uil Pcslhdd. 15 Jan., het volgende: Bij den heer Peutschbankier te dezer stede, kwam gis teren morgen, omstreeks 10 ure, een commissaris van poli tie vergezeld van tien agenten, welke verklaarde in lust te hebben, om een onderzoek in Ie stellen naar de bankbil- letlenwelke zich in zijne kist bevonden, omdat hel, naar hij zeide, verscheidene malen gebleken was, dut dezelve valsch waren. Do heer Peutsch was hierover zeer verwon derd, want niemand had zich ooit over het papierengeld dat hij in betaling gaf, beklaagd; hij bragt den commissa ris en de agenten dadelijk bij zijn kassier, die de kist open de en elf billelten liet ziendio daarin waren. Nadat de commissaris dezelve gezien had, nam hij er drie, elk van 1000 fl.welke hij verklaarde, dal Talsch waren. De h«er Peutsch hield te vergeefs slaande, dal zij echt waren; de commissaris wikkelde dezelve in een omslag, welke hij met zijn cachet en met dal van het bankiershuis verzegelde er. stak ze vervolgens in zijn zak; daarna zeide hij lot den bankier, dut hij hem, ten gevolge dezer ontdekking, arres teerde en naar den directeur van politie moest brengen. Do heer Peutsch verzette zich hiertegen, en de commissa ris antwoorddudal het eenige middel om zijne gevangenne ming to ontgaan, daarin bostondom, bij geschrifte de verpligting op zich te nemen, zich denzelfden dag des na middags ten drie ure, hij den directeur van polilio te ver voegen en aan hem (commissaris) onmiddelijk de som van 1000 fl. in specie ter hand te stellen, a's een waarborg van do vervulling dezer belofte. Do heer Peutsch gaf, uil vrees voor eene arrestatieaan dezen eisch toe, en ging op hel bepaalde uur naar den directeur van politie; maar hoe groot was zijne verbazing, toen hij van dezen overheidspersoon vernam dal er geen commissaris van politie naar zijne woning gezonden was, dal men nooit de minste achterdocht gevoed had omtrent de bankbiljetten, die hij uitgaf, cn dal hij, door aan hoven- genoemden eisch toe Ie geven, hel slagtoffer was geworden van bedriegers, die zich als handhavers der veiligheid had den voorgedaan. Er zijn tiaar alle rigtingen met den telegraaf bevelen ge-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2