aböcfteuliën. LET WEL. \mm VEBKOOPliXGEN VAN BOEKEN, SCHOUWBURG NATIONAAL, ^555225^' waar scYitptn aan kunnen leggen, etc. etc. Hoewel het grootste gedeelte der huizeu nog van hout »ijn, wordende- ze langzamerhand vervangen door steënen gebouwen; de eerste waren ui terlijk zeer mooi, doch ligt en digt, dus kort van duur. In twee dagen bouwt men hier zulk een huis Tan drie étages kont en klaar, zoodat de winkelier den Tierden dog cr zijn beroep in uit kan oefenen. De straten zijn zeer lang en breed en de huizen digt opeen gebouwd meest winkels en dobbelhuizen. In deze laatste liet men zalen Tan 200 Toet lengte en 50 Toet breedte, allerprachtigst gedecoreerd, en Toorzien Tan een orchest, bezet door zes a acht muzikanten, welke Tan 's morgens vroeg tot 'sazonds laat niets doen dan strijken en toeteren, om zoodoen de de Toorbijgangers en liefhebbers te lokken om hun geluk te beproe ven door een paar of meer onsjes goud op eene der tien alwiutig speel tafels te setten. Daar Tal je teregt (soo als van Zeggelen zegt) OTer klom pen goud. Faro, Tiogl et ur.roulet, enfin alle mogelijke dobbelspelen, tot wie weet harten negen, (waar is harten negen) toe. Ik zag gister avond iemand nog twaalf oneen goud, ƒ500, op zetten, bij legt de kaart en helaas! het was schoppen Trouw, rrrrt al weer, waar is harten negen etc. Yan de tien huizen welke men pas seert, lijn er zeker drie dusdanig. Publieke vermakelijkheden lijn hier ook abondanl en ofschoon hel paardenspel uiet met dat van Franconi of IFollschlageren de comedie niet met de Zuid-Hollandsche troep kan vergeleken worden, schikt dit echter voor San-Frauciico vrij wel. Kerken moet men daaientegen met lantaarnen zoeken, en men vindt cr dan nog slechts vijf, van elke religie eene, en dan zijn het nog houten lootsen inet eenige banken geruid. De winkels lijn alle even colotsaal en opgepropt met al wal men van Europeesche overzeesche voortbrengselen verzinnen kan niets uitgezonderd. "Wat er niet in kan ligt er buiten of op straat en blijft des naehls ook liggen. Yoor stelen is men niet bevreesd, daar er gemakkelijk en ge noeg geld te verdienen is, en de steler in zijne ziel overtuigd is, dat wanneer hij door den eigenaar betrapt wordt, zijn hoofd kennis maakt met een stukje lood of met een paar liagelljes. In alles is hier de concurieutie zeer groot, en slaat men verstomd van de vreesselijke drukte of, zoo als Yankie zegtde hurry welke hier da gelijks heerscht, en zoo ik geloof nergens anders kan heerschen. Loopt men langs de straat en ziet men even om, of ergens naom!.. Lijk voor je!., liaij!.. denk om je schoenen, etc., en heeft men wezenlijk werk om door de foule van wagens en menschen Ie komen zoodat men te vreden mag zijn, wanneer men er heelhuids afkomt. De aanvoer van goederen blijft dagelijks groot, soo wel uit Europa als uit de Yereenigde Stalen eu overtreft het getal der inkomende schepen telken dage dat der uitgaande. Den 25 Sept. kwamen er onder anderen 28 en den 26 dito 29 groote koopvaardijschepen in. Ofschoon dit getal zeldzaam is, arriveren er door elkaar gerekend, G tot 18 schepen per dag, vertrekken er slechts 7 a 9. De aanvoer van goud uit de mijnen van Sacramenla-CitvSlocktou of andere plaatsen, beloopt dagelijks dui- zende piasters, en is het getal passagiers van en naar die plaatsen dage lijks onnoemelijk. Het Amerikaansch gouvernement gaf dezer dagen opgaaf in de New- York Courant, van het goud, hetwelk van hier, daar ontvangen was en gebruikte daartoe n. b. de lonneninaat, zijnde 23 Eogelsche tonnen stuk ken stofgoud. \Yat verder de stad San-Francisco betreft, niettegenstaande men nu druk bezig is de stad te verfraaijende inconvenienten te veibeteren en <ie inwoners altijd maar aan blijven bouwen, is er geen grond, dan maar op een afgekeurd en aan de kaai gehaald schip, gelool ik echter niet, dat dezelve eens voltooid zal komen, daar, en de timmerlieden en de houlkoopers etc. ele. de loffelijke gewoonte hebben om wanueer de loonen der eerste, of de houtprijzen etc. der laatste eenigzins gedaald zijn, of riaar hun inzien te laag slaan alsdan een vuurtje te stoken en zoodoen de vele huizenzelfs geheele stralen in de asch te leggen. Aan brand is men hier gewoon en telt men niet. Den 17 beptember was ik tegenwoordig bij een brand welke ten 8 ure des avonds uitbrak en te 6 ure 's morgens reeds drie geheele straten en zeker 2- a 300 huizen in de asch legde en Ie half zeven ure was itien reeds weer bezig om planken aan te brengen en schoren Ie zetten, om nieuwe huizen daar te stellen, zoodat er den lOderr Sept. op dezelfde ruïne weder twee speelhuizen en acht winkels kant en klaar voor de lief hebbers open stonden, en men nu ;28 Oetober) niet n.eer zien kan waar de brand geweest is. Ükl Je h'tnd ie Loop: eene aanzienlijke pari ij EIKEN-, GREENEN-, TIMMER- en BRANDHOUT, afkomstig van hel gesloopt wordende Fregatschip de Zaan hetwelk is liggende in de Binnenhaven. Nadere informatien zijn te hekomen hij den Ileor A. WALLIN en aan boord van horengenoemd schip. NB. Het hout ligt lot vervoer zeer geschikt. 's Gravenhage is ongetwijfeld eene dier plaatsenwelke het beste geschikt is lot den voordeeligen verkoop van BIBLIOTHEKEN, en alles wat lot kuhst of liefhebberij betrekking heeft. De ondergetoekendedie zich sedert een aantal jaren op Publieke F erkoopingen van dien aard heeft toegelegd, en thans daartoe op nieuw is ingcrigt zal in den loop der maand Maart of April eene vrij aan zienlijke boee.yerkooping houden. Zij die van deze ge legenheid gebruik willen maken, om zich van eene Bi bliotheek te ontdoen, helzy dat dezelve van mindere of meerdere uitgebreidheid is, gelieven zich met franco brie ven aan den ondergeteekende te adresserenen zullen daar op onrniddelijk omtrent de voorwaarden, als anderzins, worden ingelicht. s GravenhageJanuarij 1851. K. FUHRI. AGENTEN en BODEN worden gevraagd, in alle steden en plaatsen, voor een gevestigd BE GRAFENISFONDS. De hiertoe inclinorenden kunnen zich, met franco brieven, Lelt. B. O., vervoegen aan den Heer C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. in Tivoli bij 11. PRINSaan den Helder Dim'sdag den 4 Fchruarij 1851 No. 4 in het abonnement. R I N A L D O of de STRUIKROOVERS in het REUZENGEBERGTE Tooneelspel Melodrama in 3 bedrijven. Na hetzelve: OORDEELT NIET VOOR DAT HET TIJD IS, Blijspel met zang in 1 bedrijf waarin door Mejufv. de BESTE OOS1ERHOFF tweo Aria's zal worden voorgedragen. Tot slot: Na hel volbrengen eener Tour d'adressezal de uitvoerder met de snelheid van een kanonschot, zich vogel vlug op meer dan 60 voeten afstand bevinden, onder verscheidene Nationale couleuren van Bengaalscho ver lichtingen. Man vang ten 6| ure, Eene B A K K E R IJte bevragen bij P. Peters, aan den Helder. Nieuwediep hj c. bakkee bz. gedeukt bij s. giltjes.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 4