oordeelt!: 2 tot levenslange galei-straf; 7 tot levenslangen vesting-arbeid; 6 lot dertig jaren dwang-arbeid in een tucht huis, en 12 lot twintig jaren gevangenis-straf, op water en brood om den anderen dag. Burgerlijke Stand van 1 8 Fcbruarij 1851. GEHUWD: R. R. Molenaar en J. M. Ran. C.Ran enL.de Waard. B. van Beek en A. de Graaf. J. de Jong en J. de Yries. B. de Jong en L. M.inheirn. BEVALLEN N. Boot geb. noetjes. D. E. Ruiler geb. Schenk. Z. J. van Waarden geb. Schager. Z. M. Gauw geb. Korff. D. M. L. Sonneville geb. van der Meer. Z. C. L. Bakker geb. Schumaker. 0. OVERLEDEN: B. Boli 3 in. J. Kamper 3 m. D. Klooster 46 j. N. Sloepman 10 m. C. Stoutenbeek 16 d. (Bcmcttgbc 23cetgtcu. De Koning van Pruissen heelt in het vorige jaar 1152 ridderorden verleend. Do Onder - Koning van Egypte, Abbas Pacha, is totaal krankzinnig. üe Spaanscho Min. van Financien zal den 15 dezer zijn plan van schuldrege ling aan de Cortes voorleggen. In Parijs wordt het ïoili- um als een remedie legen de longtering aan do lijders in dc gasthuizen toegediend. De zelfmoorden aldaar beloopen gemiddeld 300 per jaar. Te Momignios (Belgie) is ecne 35jarige vrouw van haar 25ste kind bevallen zij huwde in 1832. Eene jonge Jutvrouw te Middelharnas heeft haren Minnaar, op wien zij verstoord was, des nachts den neus afgesneden! Eene Weduwe van 105 jaren, wonendo te Bennekomdoor een noodlolliger. val bedlegerig gewordeu kan zelve niet meer in baar onderhoud voorzienzij wordt aan de liefdadigheid aanbevolen. De diners en leesten van L. Napoleon kosten maandelijks 50,000 fr. L. M. is uit de residentie naar het Loo vertrokken. Keizer Ni- colaas heeft 10,000 Russen permissie gegeten lot het bij wonen der a. s. tentoonstelling te Londen. De aanvoer ders der radikale partij in het Ecriische Bovenland zijn in verzekerde bewaring genomen. Dc Tweede Kamer zal tegen het laatst dezer maand weder bijeenkomen. Ver wacht eene geregelde stoomboolvaart tusschen Liverpool en Calcutta. De Fransche Pretendent is ernstig ongesteld. De Maire te Boulogne heeft de koflijhuis- en kroeghouders verboden, jongelieden, beneden de 16 jaren, in hunne lo kalen toetelaten. In Luxemburg wordt eene Ooslenrijk- sclie bezetting verwacht. Ten gevolge van het zachte winterweder, hebben reeds verscheidene Drenlsche turfschip pers hunne werkzaamheden hervat. FEUXZjhJETOJV. Onder de industrie-riddersdie in Engelands hoofdstad het achtste ge bod vrijpostig versmadenbekleedt de dieven-aristocratie de voornaamste plaats. Zij bestaat uit nagenoeg twee-honderd personen en yormt een cercle op zich zelve, waarin de bloem, de geraffinecrdslen der kunst, de baronnen en vorsten der dievenkunst toegang hebben. Dit edele gezel schap staat aan de bijzondere oplettendheid der onldekkings-policie ten doel. Deze meesters der vrije kunst beijveren zich bovenal om buiten bereik der wetten te blijven. Zij zijn meest allen bekend met de wet boeken en sommigen hunner kunnen den bekwaamsten advocaat een lesje geven. Deze laatsten zijn dus moeijelijk in den val te krijgen. Een hun ner Clark genaamd, heeft zijue kunst langer dan twintig jaren uitge oefend, zonder dat men hem heeft kunnen betrappen. Toen de brave man te oud was geworden, zeide hij het handwerk vaarwel en vestigde zich te Boulogne, waar hij va* r.iin^ bespaarde gelden leefde, eeüe fat soenlijke huishouding had en behalve zijne woning in de stau k ccö smaakvol ingerigt buitenverblijf bezat. Een andere veteraan met name Jf^hiteheeft nagenoeg den ouderdom van tachtig jaren bereikt, zonder ooit in handen der policie geweest te zijn. Iiij was niet zoo spaarzaam geweest als Clark y t n leefde van eene jaarwedde, welke de broederschap hem uitkeerde. Nadat echter zijne oude vrienden de een na den andt»r van het wereldrond aftraden, of naar "Australië werden gezondenverklaar de het nieuwere geslacht, dal IVhitc verder geen pensioen meer toude bekomen. Hij werd bedelaar en stierf in een armengeslicht. Yolgens ee ne gemiddelde berekening drijven deze fatsoenlijke dieven hun handwerk echter niet langer dan vier of vijf jaren; bijna zonder exceptie geraken zij in handen van het geregt. Dikwijls ondernemen zij groote waagstukken; waar het noodig wordt geoordeeld beschikken zij over aanzienlijke geldsommen. De broederschap betaalt hunne reis- en verblijfkosten en andere uilgaven. Eenige jaren geleden kwamen vier gaauwdieven mar Liverpool omdat aldaar destijds eene groote tentoonstelling van vee plaats had. Een policie-agentdie van hun voornemen had kennis bekomen was hunne terugkomst te Londen gedurende vier dagen verbeidende. Eindelijk stapten zijzeer elegant gekleed, uit een der rijtuigen van de eerste klasse aan het station van deu spoorweg af. De beambte legde oogenblikkelfjk beslag op hunne ba- g tadje. In het eerst betoonden zij zich ten hoogste verbaasddat men gentlemen als zij aan eene zoo verachtelijke behandeling onderwierp. Doch weldra werden zij meer gedwee en boden den policie-agent 50 p. st. in dien hij zich stil wilde houden. Deze nam dit aanbod echter niet aan, maar onderzocht hunne valiezeu en vond eene menigte doekspelden, horoiogieu kettingen, ringen, doozen en zelfs eene belangrijke waaide aan bankbiiletten. Het is zeer goed dat misdaden bestraft worden maar het is nog veel beter misdaden te verhoeden. En juist daaruit maakt de geheime poli cie van Londen haar meeste werk dit is ook gedeeltelijk hare roepiug. Yan de agenten zijn altijd twee belast met het nagaan van verdachte kun stenaars. Deze weten dit zeer goed en wagen het niet eenigen arbeid te ondernemen, wanneer zij weten dat een beschermengel iu dc nabijheid is. Te Oxford werd een groot gedachtenisfeest der hoogeschool gevierd. Ik begeef ine daarheen en neem mijn intrek in een der logementen. Op het portaal ontmoet ik een lijn gekleed man. Zijne laarzen blinken als een spiegel, zijne glacé handschoenen sluiten glad om de vingers, zijn jas is van Parijsche makelij. De man schijnt een Franschman te zijn. Deze elegant wil vermoedelijk aan het te houden bal deelnemen. In het voorbijgaan werpt hij een blik op mij, slechts een, maar levendigdoor dringend veel beteekenend die zeker Diet voor mijn onbeduidend ge laat, maar voor mijn gouden horologie was bestemd, hetwelk ik had uil- gehaaid, om naar het etensuur te zieo ik maak hem plaats, eo hij roept mij vooi bijgaande op echt Franschen toon een pardon toe; tevens groet hij zoo beleefd, dat ik bijna wenschte met zulk een aardig heer in ge zelschap tc komen. Onder aan den trap wandelt een ander man op en neder. Hij schijnt in kleederdragt en voorkomen een gewoon burgermensch te zijn. Doch zoodra mijn beleefde Parijzenaar hem ontwaart, waggelt hij achteruit als of hem een kogel door het lijf gegaan ware. Ik zie, dal zijn gelaat ver bleekt zijne lippen krampachtig trekken en hij een naauwelijks hoorbaar woord uitspreekt. Gaarne zoude hij zich uit de voelen maken, maar de tegenwoordigheid van den burgerman houdl den Parijzenaar als aan den grond genageld. Vervolgens wordt tusschen hen een fluisterend gesprek gevoerd, waaruit ik zooveel begreep, dit de schijnbaar onnoozele maner op aandringt, dat monsieur met zijn gcheele schooi op slaanden voet Ox ford vei late. l)e eetzaal binnen getreden zijnde, zie ik niet ver van mij eene voor vier personen gedekte tafel; de vierde persoon is echter nog niet verscho nen de d;ie anderen schijnen gegoede burgermenschen ie zijn. W aar zou toch monsieur blijven, vraagt eindelijk een van drieën. Hij weet immers dat wij hem hier wachten?" Zouden wij nog langer met eten dralen?" vraagde een ander. »Mij dunkt wij konden wel beginnen; Jan brengt ons het eten ^'zei- de de derde. Deze drie burgerlieden gedragen zich als of zij nimmer in een groot logement waren geweest; men zoude denken, dat zij voor het eerst van hun leven zilveren lepels en vorken gebruiktenzoo averegts gaan zij daarmede om zoo betasten en bekijken zij het üf willeo zij misschien onderzoeken hoe zwaar hel tafelzilver wel zoude wegen Ook het verdere zilverwerk trekt hunne bijzondere aandacht. Na het middagmaal laten zij koude punch komen en weldra wordt hun gesprek zeer levendig. Maar wat is de rede, dat hun vrolijke kout eensklaps ophoudt. Misschien draagt de schuld daarvan de man die zoo even naar de lafel is toegetreden en met beide handen op dezelve steunt. De drie gasten xien verlegen voor

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3