uit middelpunt do geest en de zeden zeer zijn gewijzigd dal de ijdelheid en het klatergoud er minder plaats beslaan, en dat hel degelijke en hot nuttige or meer in cerekomen." Uit Bologua schrijft men, dat de rooverbende van Passatore eene geheelo stad heeft overvallen. In den avond van 25 Januarij namelijk waren de welgestelde in woners van Forlimpopolieeen klein stadje aan den weg in de Opper-Romagnain den schouwburg, toen tweo afdee- lingen roovers zich van de poorten meester maakten en die sloten. De gendarmes, die de wacht bij den schouwburg en op de hoofdwacht waarnamen, werden overrompeld en ontwapend. Daarop begaven zich do roovers op het too- neel lieten het gordijn ophalen en vertoonden zich ge wapend aan de toeschouwers, verklaarden, dat zij meester van de stad waren en toonden de sleutels der poorten. Zij gaven beveldat niemand den schouwburg mogt verlaten terwijl zij de plaats zouden plunderen. Daarop maakten zij zich meester van het hoofd van het gemeentebestuur, die de voorstelling bijgewoond had sleepten hem onder be dreigingen en mishandelingen naar zijne woning, welke zij geheel uitplunderden. Zij lieten zich ook den sleutel van do stadsbank van leening ter hand stellendoch daar zij gelukkiger wijze het mechanismus bij het ontsluiten niet kenden en er geen tijd was de deur met geweld to ope nen, bleef deze gespaard. Onderwijl nu het grootste ge deelte der bevolking gevangen in den schouwburg zat, verstrooiden do roovers wier sterkte men niet naauwkeurig genoeg kende, zich in do buizen der meest gegoede inge zetenen en plunderden dezelvo ledig. Ten slotte keerden zij met het hoold van het gemeentebestuur naar den schouwburg terug, verzochten hot publiek nog om do ho- rologien en verdere voorwerpen van waarde en verlieten daarop in allo stilte bet stadje. De bekende alhleet Charles Rappo, die thans te Ber lijn is, werd op zijne reis van Nischnei-Novogrod naar Sim- birsk door roovers aangevallen. Zijn gevolg bestond uit vier wagens, vargezeld van verscheiden koetsiers en bedienden; ook had hij vijf op den man afgcrigle honden bij zich waarvan hij er drie als geschenk van de monniken van den St. Bernard had ontvangen. Midden in het woud gekomen, werd Rappo door eene menigte gewapende roovers aange vallen, die een touw dwars over den weg spanden, om den doorlogt te beletten. De athleel sprong met twee geladen pistolen van zijn wagen, doch hoe hjj en zijne bedienden zich ook verweerdenzij zouden toch voor het groot aantal hunner belagers hebben moeien zwichten, zonder de hulp zijner honden, die de zege bevochten. Van de roovers wer den negen gedood en zeven gevangen genomen; de overigen sloegen op do vlugt. Rappo had het verlies van zijn jong ste kind, een meisje van drie kwart jaars, 10 betreurendat door een pistoolschol gedood werd, en dat van een aange nomen kind van vijf jaren, hetwelk door een slag met de kolf van een geweer werd nedergeveld. Behalve dezo wer den nog gedood een bediende en twee voerlieden, drie an dere personen werden zwaar gewond. Rappo zelf ontving vijftien wonden; drie honden, en verscheidene paarden wer den gedood. Hat gezelschap moest te Simbirsk gcruimen tijd vertoeven, alvorens de gewonden hersteld waren. Het leger, dat zich op dit oogenblik in Oostenrijksch Italië bevindt, bedraagt omstreeks 100,000 man. Op ver langen van dan maarschsalk Radetskyzal het eerlang met 30- a 40,000 man vermeerderd worden, voornamelijk op grond, dat do toestand van Frankrijk nog weinig hoop op bestendigheid oplevert. Aan dezelfde oorzaak schrijft men toe de oprigting van een mobiel Duitich Bondslcger in Zuid- Westelijk Duitschland, waarvoor reeds toebereidselen gemaakt worden. De bezwaren der Duitscho en andere mogendheden le gen de vrgheid welke aan de staatkundige uitgewekenen in Zwitserland wordt gelalen, om daar te lande zamenspannin- gen te smeden, ten einde het vuur van den opstand elders levendig to houden, zullen eerlang aanleiding geven lot zeer ernstige verloogcn. De betrekkingen van den Koning van Pruissen op Neufchalel, waarvan nimmer is afgezien en ook niet zal worden afgezien, zullen strekken om aan die verloogen eenige meerdere kracht bijtezetten. Het is bekend dat in Neufchalel eene sterke dusgenaamde koningsgezinde partij aanwezig is, en geene geringe spanning bestaat. Brieven uit Napels van den 3 Fcbr. melden, dat het vonnis der beschuldigden in het grooto proces delV Unitd ltalianauitgesproken is in c|e zitting van 1 Februarij. Drie der beschuldigden, TamitanoSettembrini en y/gres- ti zijn ter dood veroordeeld, en drie, N iscoPironta en de priester Barila zijn lol levenslangen dwangarbeid en Carlo Poerio tot 24 jaren dwangarbeid veroordeeld. Voor do ove rige beschuldigdigden is de uitspraak lot eene Tolgende zit ting uitgesteld. De stoomboot Castore heeft van Genua den 7den Fcbr. hot berigt aangebragt, dat de Koning van Na pels aan de dria ter dood veroordeelden gratie heeft ge schonken. In Corfu was een allertwijfelachligst gerucht inomioop, namelijk: dat Koning Otto besloten zou hebben van den troon van Giiekenland afstand te doen, en opgevolgd zou worden door een Engelschenden Prins van Cambridgedie alsdan in hel huwelijk zou treden met eene'nicht van Keizer Nicolaas. Het koningrijk Griekenland zou door de inlijving van Epirus, Cyprus, Chios en do Ionische eilanden worden ver groot. Een der voornaamste rijtuigmakers te Parijs, heeft van de Egyptische regering eene bestelling gekregen van 50 diligences bestemd tot het vervoeren van reizigers door de woestijn. Deze rijtuigen zijn volgens een nieuw model ver vaardigd en vereenigen hechtheid mei alle mogelijke ge makken. Onder de gematigde dagbladen in Frankrijk zijn er steeds, die terugkomen op de verwerping der dotalie-wet en bun leedwezen aan den dag leggen over de vijandige handelwijze der meerderheid van de Afgevaardigden jegens den Voorzitter. Tol die bladen behoort hel Journal des Débatsin hetwelk de navolgende belangrijke op merkingen gelezen worden: De dotatie-wet is verworpen do eigenliefde heeft do overwinning behaaldhet zij zoo. Dezo is de tweede zego van dien aard gedurende bot tijds verloop van slechts céne maand. De Voorzitter zal r in

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2