BEKENDMAKING. Wij zouden voorstellen), (lat de onteiganende partij binnen vijf dagtn na bet vonnis, een request aan den regter-commissaris pre- senlere, tot benoeming van plaats en tijd. Dat binnen vijf dagen daarna bet vonnis en de beschikking van den regter-commissaris aan de wederpartij ter gekozen domicilie en aan de deskundigen wordt beteekend, met oproeping, om ten bestemde tijde en -plaatse te verschijnen, en dat tevens bij advertentie in een dagblad, alle derde belanghebbenden worden opgeroepen, om er bij tegenwoordig te zijn. De overige bepalingenom tot eene spoedige waardering door de deskundigen te geraken, komen ons juist gekozen voor. De regter-commissaris neemt op de plaats zelve den deskundigen den eed af, en beslist over voorgestelde wrakingen, zonder beroep of cassatie; benoemt andere deskundigen voor hen, die gewraakt, of niet verschenen zijn. Indien dit een uitstel van het onderzoek ten gevolge moet hebben, bepaalt hij een ander tijdstip, waarvan echter geene beteekening behoeft gedaan te worden. Partijen deelen aan den regter-commissaris en aan de deskundigen alle stukken en gronden mede, die op de waardering van invloed kunnen zijn. De regter-commissaris kan voor zich en de deskundigen andere per sonen laten verschijnen om inlichtingen te geven. Do grillier maakt van alles een procesverbaal opdat door hem en den regter- commissaris wordt geteekend. Willen de deskundigen hunne ver klaring daarbij doen opnemendan teekenen zij ook liet verbaal. Zij kunnen echter afzonderlijk bij geschrift hun rapport uitbrengen dat dan bij het verbaal gevoegd wordt. Een cn ander wordt gedurende veertien dagen ter inzage op de griflie neergelegdwaarvan de griffier bij advertentie ir, een dagblad kennis geeft. Gedurende die 1-f dagen kunnen partijen hare bezwaren aan den regter-commissaris schriftelijk mededeelen. Op de eerste zitting daarna, brengt de regter-commissaris rapport uit en zonder verdere oproeping kunnen partijen en derde belanghebbenden couclusie nemen en nader bij pleidooi ontwikkelen. Uiterlijk bin nen veertien dagen daarna doet de regtbank uitspraak en geen hooger beroep wordt toegelaten. Wanneer men bedenkt, boevele voorloopige formaliteiten in acht zijn te nemen, voor dat men tot het onteigenings-proces geraakt, hoe lang te voren ieder zijne maatregelen heeft kunnen nemen om deskundigen en regter omtrent de waarde der te onteigene perceelen met juistheid intelichten, dan schijnen de voorgestelde vormen volkomen voldoende om eene billijke uitspraak te verwerven. Hooger beroep komt ons evenzeer doelloos voor. Niet alleen verecnigen wij ons met hetgeen de memorie van toelichting dien aangaande zegt, dat de vragen, tot wier verantwoording de regter wordt geroepen eenvoudig zijn, en noch lang, noch diep onder zoek vereischen; maar bovendien zou het een beroep zijn van den naauwkeurig ingelicliten regter, op den minder ingelichten. De regtbank ter eerste instantie, waarvan een der leden bij de opne ming tegenwoordig is geweest, die het terrein gezien en alle be denkingen gehoord heeft, die daardoor iedere uitdrukking in het procesverbaal op hare juiste waarde kan schatten; deze regtbank zal met meer grond uitspraak kunnen doen, dan de boogcre reg ter, die deze voorlichting ontbeert. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der gemeente Helder. Brengt Ier kennis tan de Ingezetenen, dut de lijsten der Kiezers toor leden tan de Tweede Kamer der Stalcn-Ge- neraal en voor de leden der Provinciale Staten in deze ge meente, zijn herzien, op heden vastgesteld, dadelijk aan geplakt en gedurende veertien dagen op do Secretarie dezer gemeente voor ieder ter inzage zijn nedcrgelegd. HELDER, den 15 Maait 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd S. 11. LETTE. Ter hunner ordonnantie J. SCHOON, Secret. ii w o n a s a ru HELDER cn NIEUWEDIEP, 15 Maart 1851. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, Kommandanl de kapitein- luitenant ter zee J. A. de Smit van de Broeckeis gis teren namiddag van hier naar llellevoelsluis vertrokken. Te Parijs had dezer dagen een zonderling geval plaats. Zekere vrouw, dio op het punt was van te bevallen, had begrepen, uit beginsel van bezuiniging, dat het best ware zich naar hare moeder Ie hegeten, die nog jong zijnde, zich in den zelfden toestand als hare dochter bevonden eene zelfde kraamkamer te gebruiken. Zij volbragt dit plan en in den zelfden nacht verlosten moeder en dochter te ge lijker lijd van twee gezonde jongens; maar de spoed, waar mede deze in de wereld kwamen, veroorzaakte dal slechts ééne vroedvrouw hij lijds aangekomen was om de beide kin dereu Ie onttangen, maar ook om do zelfde reden niet regt O O wist, welk kind aan de moeder, welk aan de dochter toe behoorde, zoodat zij zich in zeer moeijelijkcu toestand be vond, loen de moeders verlangden elk haar kind te zien. Te vergeefs poogden de beide vrouwen een middel uitte— denken orn te beslissen, wie van de beide kinderen aan elk toebehoorde; zelfs gaf dit aanleiding lot een vrij hevigen twist, lol dal men eindelijk besloot het aan het lot over ie laten. Men lootte en zij die hel hoogste nominer trok ver kreeg hel regt om te mogen kiezen. Hel is eene thans erkende en door ordangs verkregen bewijzen gestaafde daadzaak, dat de walvisschen op eene merkbare wijze verminderen. De voortteling dezer dieren staat niet in evenredigheid met hunno vernieling, en men kan, naar de regelen van Cuvieraannemen, dal zij binnen een korter of langer tijdsverloop geheel zullen zijn verdwe nen. Men moet ook in aanmerking nemen, dat zij, tenge volge van den oorlog, dien men sedert eene halve eeuw lo gen hen voert, al meer en meer den oceaan verlaten en do wijk nemen naar de meest ontoegankelijke gedeelten der Stdle Zuidzee, inzonderheid naar de zijde van de Bering-slraat. Het is aan deze omstandigheid, dal men voornamelijk de toenemende vermindering der uitrustingen voor do wahisch- vangsl in Frankrijk en Engeland moet toeschrijven. In 184.3 bezat Frankrijk 22 schepen; die lol deze vangst werden ge bezigd tegenwoordig heeft het nial meer dan 7. De En gelsehen hadden in 1830 nog 102 walvischvaurders en to- -"enwoordiff slechts 8. De Noord-Amerikanen alleen hebben O O hunne uitrustingen voor die vaart nagenoeg op dezelfde hoog te gehouden. Zij bezitten op dit oogenldik 750 voor de walvischvangst uilgeruslo schepen, bemand met 25,000 kop pen. Het is waar, vooral in de laatste jaren is de walvisch vangst bij hen gedeeltelijk, dienstbaar gemaakt aan de ont wikkeling van den koophandel in hel algemeen en aan hel

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2