vervoer van (luizende naar Californie vertrokken arbeiders in bet bijzonder. Ook heeft men de opmerking gemaakt, dal de walvisschen, sedert zij do gewone plaatsen van verblijf bobben verlaten, eene mindere male van gezondheid genieten en hunne voortteling moeijelijker is geworden. Niet, gelijk vroeger, van zeestreek kunnende veranderen en naar het zuiden gaan om hunne jongen ter wereld te brengenschrijdt du wasdom der jongo vvalvisschen langzaam voort en sterven zij dikwijls aan longziekte, hetgeen de Amerikaanscho na tuurkundigen hebben bewezen. De moeders zeiven lijden veel van het voortdurend verblijf in de koude hemelstreek; zij krijgen niet ieder jaar jongen en dan nog slechts een te gelijk. Al deze daadzaken welke de ondervinding eerst sinls weinige jaren heeft leercn kennenen die betrekking heb- hen lot hoogst belangwekkende voorwerpen der schepping, zijn der overpeizing iu ruime mate waardig. Burgerlijke Staml van ï.5 SSaart 1851. GEHUWD: N. Been en S. P.inns. BEVALLEN: 91. van der Hoeven geb. Moot. Z. I. de Wijn geb. van der Meer. Z. A. J. de Graaf geb. Allebrandi. D. H. Keijzer geb. Dumont. Z. T. Mens geb. Keijzer. D. G. Christoflels geb. Vos. D. T. Bier geb. Kooij. D. M. Spigt geb. Rijkers. D. A. Bienhoff geb. Kok. D. A. Mens geb. Hoek. b. Levenloos aange geven 1. OVERLEDEN: C. Kloppers 23 m. H. Elsinga 16 j. M. Korff 31'j- (Bcmcttgbc 5Êcrtgfc«. Do Amslerdamsche lurfdragcrs beginnen zich afkeerig te be- toonen 'van -den jenever. De Min. van Oorlog wil gee- ne vreemde deseiteuis bij de legers in onze oterzce- sche bezittingen toelaten. De Franscho wetgevers hebben o o op nieuw een belangrijk crcdiel toegestaan voor hel occu- patieleger in Italië. De staatsschuld van Frankrijk be draagt 6,139,405,485 fr. De Turkschc wateren worden door zeeroovers onveilig gemaakt. Te zien bij Klaas Stapel, te Hem, een welgevormd kalf, met 2 natuurlijke koppen, 4 oogen en 2 hekken met long en tanden. (Opr. 57) In Parijs heerschl do griep zoo slerk, dal er ge- neesheeren te kort komen. Do maarschalk Radelzky zal zijn hoofdkwartier naar Monza verleggen. De Koning van Denemarken wordt in Holstein verwacht met verzoenende oogmerken. In Jeruzalem is een Wonderman, die in een schuitje in alle riglingcn heenvliegt, zoowel met als legen den stroom. In Frankrijk is vijandschap tnsschen de Uit voerende) en Wetgevende Magl. De Koning heeft zich naar hel Loo begeven en de Koningin is naar Stulgart ver trokken. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode zal om de 14 (lagen 10 namen van personen plaatsen, die zijn of worden opgeroepen als reglhcbbenden op cenige nalatenschap. In Keur-Hessen zijn de kasteleins verantwoordelijk gesteld voor hol gedrag hunner gasten. Hel krijgsgcregt te Weenen heeft verscheidene personen tol hel ontvangen van stokslagen veroordeeld. Te Amsterdam is een Franschman afgestapt, die a contant exteroogen radicaal geneest, zonder pijn. EENE GOEDE DAAD BLIJET NIMMEli ONBELOOND. Voor ecne der correctionele regtbanken van Parijs had voor eenigen tijd het volgend treffend tooneel plaats, hetwelk tevens tot een nieuw bewijs verstrekt van den ouden grondregel, dat eene goede daad nimmer onbeloond blijft. De deurwaarder kondigde de zaak aan van zekeren Palgois. Een zwakke afgeleefde grijs aard rigtte zich met moeite op en antwoordde dat hij 71 jaren telde daarna zeeg hij weder op zijne bank neder. De President. Zijt gij ziek, beschuldigde? Helaas, ja, mijnheer! hij is aan eene zijde lam," antwoordde eene zachte wel luidende stem, en men zag tot voor de balie een jong meisje na deren, eenvoudig doch netjes en met smaak gekleed. De President. Wie zijt gij, mejuffer? Mijnheer, deze is mijn vader, en ik kom hein van u terug vragen." Hij is we gens bedelarij gevat." Ja, mijnheer, in waarheid ik begrijp dat niet; geef hem mij terug; ik bid het u. Maar heeft hij mid delen van bestaan?" Mijnheer, hij heeft mijn arbeid." Hoe oud zijt gij Twintig jaren." Gij zult dus maar weinig verdienen." Vergeef mij, mijnheer, ik werk vlug en lang, en ten laatste loopt dit op: vraag het maar aan mijne moeder." Toen bespeurde men achter het meisje ecne arme oude vrouw, die met een teeken van toestemming het beroep op hare getuige nis beantwoordde. De President. Inderdaadwij hebben somwijlen behoefte zulke voorbeelden te zienten einde als tegenwigt te dienen van de treurige feiten, die het onze pligt is dagelijks te straffen. De regtbank stelt er zich- een vermaak in u uwen vader terug te ge ven en wenscht u door mijn' mond geluk over uw schoon gedrag. Het jonge meisje bloosde tot hare ooren toe onder haar sneeuw wit mutsje, neigde en vroeg den deurwaarder wanneer men haren vader zou wedergeven. Op het oogenblik dat zij de gcrcgtszaal zou verlatenriep dc heer Marie, substituut-procureur, haar terug. Hoe zijn de voor namen van uwen vader?" vroeg hij. Jcan Claude." Waar is hij geboren?" Tc Bcauine, departement Cóte d'or." "Heeft uw vader nog bloedverwanten in die gemeente?" Ja mijnheer." Hoe staan hunne zaken?" "Zij zijne rijke pachters, naar 't geen mijn vader zegt." De substituut sprak nu tot de regtbankHet gedrag van mejufv. de Palgois, 'twelk zoo even door mijnbeer den president naar waarde is geroemdmaakt het mij tot een' aangenamen pligt mijne heerenu de tijding te openbaren, die ik in last heb aan deze arme familie mede te deulen. Zie hier een brief aan den prefect van policie, geschreven door den maire van Beaume, en waarin de tijding staat, dat eene zeer rijke vrouw onlangs aldaar gestorven is en haar vermogen heeft nagelaten aan den man, die zoo even voor u is verschenen, beschuldigd van bedelarij. (Tot mej. Palgois:) Zie hier den brief, mejuffer." De President. Gij ziet het, braaf meisje, zóó beloont de He mel in u en in hen die u dierbaar zijn, de ouderliefde, waarvan gij ons een zoo treffend bewijs geleverd hebt. Q b u c t' t e tt t i c ti. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOONG. de GROOT, echtgenooto van A. BURGERS. Helder, 12 Maart 1851. sl Igem een e Kenni sge ving. Een SMIDSKNECHT, het Boerenwerk kundig, vast werk begeerendogelieve zich Ie adresse ren bij A. wis der KLOOI', te Eijerland op Texel. Men is voornemens op Dingsdag den 25 Maart 1851, (les avonds len 7 ure in hel Nieuwe Hee ren- Logement aan hel Nieuwedieppubliek te verkoopen EeiHkapitaul, hecht en sterk IILIS en ERF, hebben-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3