uit 's Gravenhageomtrent het lot Tan het ontwerp der reg» terlijko organisatie, dat men in hel Toornaamsle orgaan on» ter dagbladpers heeft weten in te schuiven, niets anders is dan eeno spruit van ïelfzucht, wier afkomst kwalijk tover loochenen is. Maar juist daarom moet men er ook. volstrekt geene waarde aan hechten." Volgens beriglen van Poutianakloopende tot 31 Do- cemher 1850, vraren aldaar, op den 29sten aangekomen vijf behoorlijk gequalificcerde afgevaardigden van do vijandelijke Chinezen. Alvorens zij het gouverncmenls-huis binnentraden, bonden zij een stuk roode zijde aan onzen vlaggestokplantten kaar sen aan deszells voet, ontstaken een reukoffer, knielden en baden. Daarmede, zeggen zij, hebben de drie vijandelijke kong sies in het openbaar cn onder aanroeping van het Opperwe zen, getuigenis willen afleggen van hunnen wilom zich met goed en bloed te verbinden aan de mogendheid, wier vlag dit is en welko zij erkennen beleedigd te hebben, hopende dat hun berouw hen weder in genade zal doen aannemen. Over de voorwaarden op welke hunne onderwerping kan worden aangenomen, zijn de onderhandelingen geopendzoo lang de zaak niet is beëedigd, zal het ziglbaar teeken van hunne onderwerping gelaten worden, waar zij hetzelve ge plaatst hebben. Voor de bovenbedoelde onderhandeling over de hierboven bedoelde voorwaarden, is do dag bepaald op 20 Jan., of zoo veel eerder, als do besturende leden der kongsies in per soon te Ponlianak kunnen zijn. Doch de afgevaardigden zei den, dat deze leden Montrado niet kunnen verlaten, vóór dat hunne strijdhonden ingerukt zijn, en de banier door den bevelhebber der krijgsmagt overgegeven is aan het burger lijk bestuur. De kongsie wil dus, volgens beweren van de afgevaardigden, onverwijld last naar Pamangkat en eenigo andere punten zenden, om al de strijders terug te doen trek ken naar Montrado, en de sterkten te verbranden, welko zij op den heuvel van Pamangkat opgeworpen hebben. De afgevaardigden verzochten den resident van de Wesler- afdecling van Borneo daarenboven, om te te bewerken, dat de aftrekkende krijgsmagt niet door onze troepen werd ver volgddat hunne rivier mondingen niet zouden worden aan getast; en dal van onze zijde geene vijandelijkheden zouden worden gepleegd, lol dal de kongsie te Ponlianak zoude zijn geweest, en eindelijk, dat, na aftrek van de Chinezengee ne geïsoleerde militairen zich van hel fort Sorg zouden ver wijderen, dewijl eenig onheil door kwaadwilligen verwekt, ligt op rekening van Taykong zou worden gesteld. Hun was geantwoord, dat de kongsie verzekerd kon zijn, dat tot den llden Januarij geene vijandelijkheden door onze troepen zouden worden aangevangen, en dat do militaire kommandant zou worden verzocht den termijn te verlengen van 11 tol 20 Jan., of zoo veel later, als op dien dag zou de worden overeengekomenmaar dat inmiddels de blokka de der kusten zoude worden volgehouden. De luitenant-kolonel, kommandant der troepen, op den 31sten to Ponlianak aangekomen, verzekerde intusschen, dal op 29 Dec. zijne spionnen zich hadden overtuigd, dat de geheele vijandelijke magt der Chinezen hare stellingen op den heuvel van Pamangkat verlaten had; waaruit men te Sambos opmaakte, dat de kongsies reeds den last tot terugtrekking gegeven hadden, voor dat zij afgevaardigden naar Ponlianak zonden, of wel dat er iets voorgevallen is, waarop zij niet hadden gerekend. Dit laatste kwam het meest waarschyn- lijk voor daar, volgens geruchten gebrek aan actie aan voeding, aan betaling en aan opium dien eigenduukelijken aftogt veroorzaakt heeft. Ook lo Sambas was op 21 Dec. aangekomen radhen Se- nopatie met afgevaardigden, die verder andere afgevaardig den aankondigden. De luitenant-kolonel kommandant der troepen had hen onder overgifle van eenen brief van vrij geleide overgewezen lot den resident. Men was aldaar ech ter te weten gekomendat de vijandelijke kongsies reeds plan hadden naar Ponlianak te gaan omdat de oorlog hun lastig wordt, door al do gewapende henden, die werkeloos aan de stranden wacht houden en er gebrek ontstaat aan zout hetwelk te Montrado tol f1\ en te Larah tot 4 voor een tiende gedeelte van den pikol gestegen was. Ook zoude do kongsie Taykony wel genegen zijndo voorwaarden der on derwerping aan te nemen; doch er op staan, haar eigon bestuur te behouden met al de veroverde landen ondor ver- pligting om het hoofdgeld door de voormalige bezitters (Sam-tou-kie) opgebragtvoor hare rekening te nemen. Feitelijk bestaat er dus een wapenstilstand met de vijan delijke Chinezen in de Weslerafdeeling van Borneobehou dens de blokkade welke zooveel do marilime en lijdelijk aangeschafte middelen dit loelatcn sirengoiijk gehandhaafd wordt. In den morgen van den 19den is derwaarts vertrokken Zr. Ms. stoomschip Phoenix, overbrengende 's gouvernements-be- vclen en een zestigtal manschappen bestemd tot aanvulling en versterking van de gewone bezettingen van Sambas en Pontianak, Volgens particuliere brieven uit Oldenburg, houdt do regering zich onledig met bel plan van eenen spoorweg van Brcmen naar Oldenburg, om jan daar over Varel, Jeveren Emdeneeno verbinding met den Hanoversch-Ooslfrieschen spoorweg daar te stellen. Eene deputatie van Amsterdam- scho kooplieden, vergezeld van den Nederlandschen consul te Varel, is dezer dagen te Oldenburg aangekomen, en heeft der regering aangeboden, om op hunne kosten het aanleg gen van dezen spoorweg te bewerkstellingenmits hun 5 pCt. interest van het kapitaal gewaarborgd wordt. Van de zijde der regering werd der deputatie lo kennen gegeven, dat zijonder de nadere sanctie dor Kamerhet aanbod aannam. Deze spoorweg zoude binnen den tijd van twee ja ren voltooid worden. Een Engelsch ondernemer laat te Parijs, in de werk plaats van den Heer Gandilloteen beweegbaar hotel ver vaardigen dat naar Londen zal overgebragl worden. Dit hotel bevat niet minder dan 190 gemeubeleerde kamers en eene eetzaal voor 200 gastenen verder alle noodige ver trekken en lokalen. Dit hotel zal digi hij het gebouw der tentoonstelling geplaatst en voor vreemdelingen te huur zijn. Ten bewijze der republikeinscho gezindheid der Noord- Amerikaansche regering jegens de Hongaren, verdient mei-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2