WEEKBLAD van den ö«r HELDE!! en üet NIEÜWEIMR 1852, NEGENDE JAAKUMU. r. ir. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen (Uigegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. fis Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. I A A I A G ADVERTENTIES gelieve n^en ongezegeld asi den Uilgever in te zenden uiterlijk Zaturdags d»« middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 ceDten behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 21 A P E I STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOOGEN enz. Onze beperkte ruimte gedoogt nietdat wij de belang rijke rapporten der verschillende autoriteiten over de schipsluis op 's Rijks Werf alhier, uit de bijbladen der Staats Courant in hun geheel overnemenwij bepalen ons tot het slot van een rapport van den Schout-bij-Nacht Van der Plaatkommandant der Marine alhier, als zijnde de daarin bevatte beschouwingen voor deze Gemeente van het hoogste belang. Redenen waarom ik, met ter-zijde-stelling van particuliere in- zigten, die door mij bij 's Lands belangen nimmer beoogd zijn, in het welbegrepen belang van de dienst, bij herhaling moet aandrin gen ommet ter-zijde-stelling van andere inrigtingenhet bestaan de dok te behoudenen waartoe dan ook bereids aan Uwe Excel lentie voorstellen, in overeenstemming met het gevoelen van den hoofd-ingenieur van den Waterstaat, dezerzijds zijn ingediend ten bedrage van ƒ145,550, waaronder nog het opruimen van den aar den dam begrepen is. Ten slotte moet ik Uwe Excellentie, zoo als ik reeds vroeger meermalen de eer had, als mijne gevoelens cn zienswijze mededee- len, dat aan dit schoone etablissement, bij de beste zeehaven van het geheeld Rijk gelegen, van waar de zwaarste schepen door het aanwezige stoomvermogen met alle gelegenheid van wind en getij naar zee kunnen komen, en daarenboven nabij de grootste werf van aanbouw gelegenhet bestaan van een droog dok een allernood zakelijkst iets isterwijl hetin plaats van het bestaande op te rui men of te dempen, eerder te bejammeren is dat men zich bij de oprigting van dit etablissement tot één dok bepaald heeft, daar ik het nog altijd wenschelijk acht de voornaamste uit- en in-dienst- stellingen van groote schepen, zooveel mogelijk, bij dit etablisse ment te concentreren, als hebbende men hier, in oorlog of in vre de altijd eene veilige ligplaatsen kunnen de schepen op het eerst komende bevel onmiddclijk naar zee vertrekken, en ook bij binnen komen uit zee met lekkagie onder water, dadelijk in de haven loo- penonmiddelijk in het dok worden gehaalden zonder iets te ont lossen in het drooge dok geplaatst, hetgeen in Vlissingcnen voor al bij winterdaghet geval toch wel niet iswaar men in de haven afhankelijk blijft van het tij, en alwaar de reede in den winter gee- ne veilige ligplaats aanbiedt, zoo als het Nieuwe Diep immer doet, tot voor de diepgaandste schepen cn bij ijsgang, terwijl dezelve nimmer te voren naar de reede behoeven te verzeilen." Ier aanvulling van de bemanning voor g a ars w s 'j aa ID ii si is a» HELDER en NIEUWEDIEP, 19 April 1851. Z. M. heeft den heer mr. S. II. Lette, Burgemeester de zer gemeente, tot Waterschout alhier benoemd. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant kapitein luitenant ter zee de Smit van den Broecke, is den I3den dezer van hier naar Vlissingen vertrokken, overbrengende ruim 80 matrozen Zr. Ms. fregat de Prins van Oranje. Den 12den dezer werd aan het Zand, gemeente Zijpe, de eer ste bijeenkomst gehouden van de zangvereenigingder onderwijzers in het 9de district van Noord-Holland. Ten einde de onderwijzers in de gelegenheid te stellen in persoon afscheid te nemen van hunnen zoo hoog geachten en beminden schoolopziener', den Heer J. J. A. Creyghton, was deze bijeenkomst 14 dagen vervroegd. Met de meeste belangstelling werd dan ook deze bijeenkomst, niet alleen door de leden der zangvereenigingmaar ook door andere onder wijzers, bijgewoond, zoodat een getal van 42 hunner tegenwoordig was. Na de repetitie, die als eene eerste proeve gelukkig geslaagd mag genoemd worden, verscheen de schoolopziener in de vergade ring. Met diep leedgevoel hoorden allen den hartelijken en tref- fenden afscheidsgroet van hem, die gedurende tien jaren hun ten raadsman en vriend en voor sommigen hunner zelfs meer was. JFel verdiend was dan ook de hulde, doof de onderwijzers aan den waar- digen man toegebragt in de aanbieding van een fraai bewerkt stuk zilverwerk met eene inscriptie, tot een aandenken van hun aller hoogachting en ten bewijze, hoe zeer zij zijne verdiensten als school opziener op prijs stellen en erkennen. Hunne beste wenscben ver gezellen hem en de zijnen in zijne nieuwe betrekking, terwijl zij hopen, dat zijne plaats op zoodanige wijze zal worden vervuld, dat het goede, door hem gesticht, niet verloren ga, maar zorgvuldig aangekweekt, al meerder en meerder vruchten voortbrengc. Het verslag over bel ontwerp der Gomcente-v.cl van de tegenwoordige regering opgemaakt, doel eene aanneming bij tie groole meerderheid van de Tweede Kamer van dit wets ontwerp te gemoel zien. Den meest inogelijken spoed hej»- ben do heeren rapporteurs daarmede gemaakt, ten cinde'^le regering in de gelegenheid te stellenten gepasten lijtte de ze wet in te voeren. Het laat zich verwachten, d<è bet - -• *- v hS'- -

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1