Natuurkundige Opmerking. lu de Tuintjes, te Huisduinen JIUZ1JKvoor den HARMONIE-MUZIJK in den TUIN. MEN VERLANGT; MlfZIJK voor den DANS. tenant ter zee der lite klasse Uinlopen bragt het stoomschip zoo digt mo gelijk in de baai, maar was, wegens de tele reven en ondiepten, tei- pligt op eenen aanmerkelijken afstand van den wal te ankeren, liet ee- nige middel om de toovers te naderen was dus in de kruisbooten en sloe pen. Eene expeditie, bestaande uit de twee kruisbooten de barkas en de sloep versterkt door een detachement mariniers en matrozen van hei stoomschip, werd tegen hen afgezonden, liet bevel over deze magt was opgedragen aan den luitenant ter zee der 2de klasse, ls.e ollicier iJ. M. Collatdy en onder hem stonden de vaartuigen onder de orders van de luitenants ter zee der 2de klasse J. IJ. G. Jordent Klcrck en Koning. l)e ollicier van gezondheid der 2de klasse L. Ascherbergwas der expe ditie toegevoegd. Deze magt hield nu regt op de roovers aan. Men had veel moeite om de kleine flotille tusscheu de klippen en reven door te loodsen eo den vijand tot op een afstand van 250 ii 300 elleu te naderen; verder koude men met da vaartuigen niet komen. De roovers-praauvven waren 14 in getal; zij schenen zwaar bemand en goed gewapend en hadden hare sterke bentings naar de zijde van onze sloepen gekeerd. De praauwen werden in deze voordeelige stelling gehouden door middel van dwars uil- staande boomen, waardoor het onmogelijk was om hen anders das» regt te gen hare batterij in te naderen. Het vuur aan onze zijde, bestaande uit den vierponder der kruisbootvooiop en twee draaibassen en een een ponder achterop, den twaalfponder de*" barkas en vier iillas a een pond van de Samarangsche boot, werd nu geopend en onmiddelijk door een hevig vuur met kogels, sleenen en sctnoot van den vijand beantwoord. Gelukkig was men de roovers digi genaderd, zoodat hunne scholen, te hoog gerigi zijnde over de hoofden der schepelingen henen vlogen. Een paar der onzen, zoomede de luitenant ter zee Jordtnswerden ligt ge kwetst, teiwijl onze vaartuigen verscheidene scholen in den lomp ontvin gen. De roovers-praauwen hadden veel van het welgerigt vuur der llo- lille t« Jijden. Yeie vijanden sneuvelden en hunne praauwen bekwamen zware averij. Meu was thans bedachtom de roovers-praauwen te enteren doch zag van dit voornemen al, omdat zulks algemeen voor eene ioekeiooze daad werd gehouden. De praauwen immers waren niet anders dan over de klippen loopende en ten halven lijve door het water badende te bereiken. Met slechts 42 Europeanen konde men de groote overmagl van n-ar gis sing 2 a 300 roovers niet met eenige kans van eeueu goeden uitslag be vechten te minder daar deze laaisten achter de borstweringen hunner praauwen gedekt stonden, en de onzen door huo buksen vuurzoowel van de praauwen als van deu wal, welligt geheel zouden kunnen vernielen. De voorvechters in bonte kleederen gedost, dansten of tandakten op de bentings der praauwen en spoorden de roovers tot het gevecht aan het geen tevens door eene woeste krijgs-muziek geschiedde. Toen alle ammunitie verscholen was en men aan de vaartuigen en het geschut viij wat averij had bekomen, liet de luitenant ter zee 2de klasse Collard aan zijnen koinmandant om nadere orders vragen en kreeg hij daarop bevel naar boord terug te keeren. Denzelfden avond kreeg men berigt, dat er 24 pradjoerits met geweren gewapend en 4 eenponders vooizien benevens een 300talhulptroepen van Ka tap.'in [de hoofdplaats van KaugeangJ in aantogt waren om de roovers- praauwen van de landzijde aan te vallen. Met den dag verplaatste de kom- mandant het stoomschip met de meeste oruzigiigheid meer naar binnen, digt bij den zoom van het ril, met het doel, om, wanneer de roovers door het vuur van den wal gediongen zouden worden naar buiten onder het bereik van het geschut van de 11 ekla te komen hen dan eens duch tig waar te nemen. Naauwelijks echter hadden de Kangeangers huu vuur ten 11-^ ure aangevangen of eenige schoten van de roovers waren vol doende om deze geheele magt in overijling op de vlugt te jagen. Een gedeelte der roovers zette hen aan den wal na en later heeft men verno men d it een viertal der Kangeangers zwaar gewond en twee stukken van hun geschut bij deze gelegenheid genomen zijn geworden. Vervolg hierna Men heeft opgemerkt, dat zich in het oog Tan den mensch zeke re kleuren vormen, die eigenlijk niet aanwezig zijn, maar die als in het vermoeide oog ontstaan. Wanneer men op een stuk zwart papier een zijden lint legt van eene eenvoudige, levendige kleur, b. v. helder blaauw en een en ander eenigen tijd onafgewend beziettermijl er de zon op schijnt dan zal men bij liet plotseling bedekken van het lint met een an der zwart papier op de plaats waar het lint lageen beeld van een ander lint ontwarenhetwelk oranje schijnt. Wanneer men in een door de zon beschenen vertrek de venster luiken digt sluit en slechts twee gaten openlaat, van welke het eene vrij blijft, terwijl men het andere met een gekleurd glas bedekt, dan schijnt door dit laatste een licht in de Kamer van dezelfde kleur als het glas. Door het andere zou men nu een straal van helder wit verwachten, doch dit is zoo niet; dat witte licht wordt door het oog gekleurd met eene andere kleur. Is ligt glas blaauw de andere straal zal schijnbaar oranje gekleurd worden; is het glas groen de andere rood; is het glas geel de andere zal violet zijn en omgekeerd. 3b0crteuticn. Ondertrouwd A. WALLIN en M. E. GROENEWOUDT. Amsterdam, 5 Junij 1851. op Maandag en Dingsdag, 9 en 10 Junij, op MAANDAG, 2den Pinkslerdag, den 9 Junij. Entree vrij. in een Burger-gezin, eene geschikle DIENSTBODE, niet beneden de 20 jaren oud, om lo. JuIy e.k. in dienst lo treden. Adres bij den Heer Liotartle Helder. Op Maandag 9 Junij (2n Pinkslerdag) ten huize van den Kaslelein H. BURGERS, des avonds Ook zal de zaal gedurende den dag voor een ieder ge opend zijn. Aan do H. Leden van het gezelschap lot verbetering van hel Kerkgezang wordt berigt dat de eerstkomende vergadering a. s. vrijdag avond ten uur in de Nieuwo Kerk zal worden gehouden. Namens Bestuurders S. KIKKERT, Helder 8 Junij 1851. Dir. Er is verloren aan het Nieuwediep, Zondag den ln Junijeene DAMES-DOEKSPELDzijnde oene Camee, wit Vrouwenkopje op bruinen grond; die dezelve leregl brengt bij den boekhand. C. J. HOOGVORST, Kanaalweg over Tiyolizal des verkiezende de helft der waarde genieten. Nieuwediep bij c. bakker bz, - gedrukt bij s, giltjb».

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 4