3bt>erUntitn. in de Tuintjes, te Huisduinen HARMONIE-MÜZIJK in den TUIN. Contrarie, mij dunkt en me vrouw dunkt, dat ik nog gaand* weg ma. gerder word. Haar lieve hemel! u moet ook geduld nemen. De middelen dienen tocli tijd te hebben om te werken. Zal het dan nog lang duren Een maand misschien nog of op rijn hoogst twee. Wacht kijk over- »teriet u dien dikken sinjeur, daar aan de ovenij van de straal Ja is 7t niet de slager? llij riet er kostelijk uil Welnu, u kunt in hem een wandelend voorbeeld van de kracht van de hollowaysche middelen zien. Toen hij de eerste dosis pillen bij mij kocht, wa» hij haast nog magerder dan u tegenwoordig. Is 't waar? Wat ik u zeg. Dus zou ik liet dan nog eens tot roo'n respectable dikte kunnen brengen Ais u nog maar twee maanden trouw zalf en pi 11 eb gebruikt. Weel je wat, vrind? dan wil ik ze liefst vooreerst nog maar één maand gebruiken. Zoo als u verkiest. Ja, waarachtig, met de helft van de dikte van dien slager ral ik het best stellen. Die ééne maand is weer om en onre goede overste nog derelfde, die hij was. Zijn depothouder eens weder oproekende, vindt hij deren niet thuis, doch, daar de mau ieder oogenblik terug moet komen, blijft hij in 't voorkamertje, dat met een raam in Jen winkel uitzietop rijne komst wachten. Na vijf minuten treedt de verwachte werkelijk rijn voor huis bin nen en wel in geselschap van den dikken slager. Maar leg nro dan toch, vrind, regt de laatste met vettelijmerige stem, ral ik dan eeuwig moeten slikken en smeren? Wat ik je reg'k heb me van morgen nog op mijn eigen schaal gewogen en word geen krui meltje ligter. Geduld dan toch, geduld dan toch! Je weet wel, Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Geloof je dan waarlijk, dat het cp den duur toch helpen zalen mij van men lastige dikte verlossen? Daar kun je vast en stellig op aan man. De kuur is nog nooit mislukt. Maar 't is nu al wekeD en maanden, dat je me dat selfde voorpraat. Hoor ik wil je wat zeggen. Zie je niet wel reis een vreemd heer over de straat gaan, lang opgeschoten, geel in 't gesigt en mager. mager als je legen hein aanblaast valt hij om. Neen, maar wat zou dat? Nu, die heer die tegenwoordig roo dun is, datje hem doorlichten kunt is in de Oost officier geweestinaar heeft zijn ontslag moeten vra gen omdat hij te dik en te zwaar werd voor de dienst. Er was in de Iteele Oost geen paard dat hem langer dragen kon en dus reed hij op een olifant; want hij is overste, motje welen. Welnu, toen die heer in de stad kwam is hij dadelijk bij mij gekomen en heeft van de zalf en de pillen gebruikt, en tegenwoordig kun je hem niet meer onderschei den van een geraamte. Maar je wilt toch geen geraamte van mij maken, vroeg de slsger ver schrikt. Neen, neen, vriend, dat heeft geen nood/ maar die overste wist geen maal Ie houden en heeft de dosis wat al te forsch genomen. Overigens is hij zelf kostelijk met den afloop in zijn schik en hij is mij zoo dank baar dal Dat hij je met zijn bamboes op je tabernakel zal spelen, weergasche waterchinees 1 verhief zieh eene stem uit her kantoorlje, en.... doch hoe de brave overste zijne dankbaarheid betoonde, laten wij aan de verbeel ding onrer lezers over. De booze wereld regt, dat de gehavende depot houder zieh dien eigen avond door zijne wederhelft liet insmeren niet met dure Ilollowayzalfmaar eenvoudig met blaauwe defensief. NAPOLEON EN ZIJN SEC HET AKI S. Keizer Napoleon had een geheimschrijver, een man van uitste kende talentendie begaafd was met zulk een bedaard karakter en een inborst, zoo gedwee, dat bet bijna onmogelijk wa3 hemteont. roeren of buiten zijne gewone plooi te brengen. De drift van zijn keizerlijken meester, gevoegd bij de ontijdige en ongewisse urenop welke deze hem dikwijls tot zijne bezigheden riep, en de kalme stemming, waarin deze hem altoos vond, om dezelve te volbrengen strekken tot genoegzame bewijzen om deze karakterschets te staven. Zelden nam Napoleon zelf eene pen in de hand; zijne doorgaande gewoonte was aan anderen te dicterenhetwelk hij deed met de snelheid der gedachte; en wanneer hem in het midden van den nacht een denkbeeld voor den geest kwam, werd de secretaris, die de dienst had, terstond opgeroepen om het op papier te brengen. De gemelde beambte had bij eene dezer haastige gelegenheden on gelukkiglijk eene uitdrukking, welke hem voorgezegd wasverkeerd opgeschreven, en uithoofde van dit toevallig vergrijp werd hijmet uitdrukkingen van het hoogste ongenoegen, uit des Keizer» tegen woordigheid verbannen. Den volgenden morgen zond de Keizer om zijn* geheimschrijver, en toen deze met zijne gewone bedaarde en kalme houding de zaal binnen trad, vroeg de Keizer hem met een toornigen blikof bij den vorigen nacht wel geslapen haden teil antwoord krijgende, dat hij zijne gewone uren van verkwikkende rust genoten had, hernam Napoleon: Dan zijt gij gelukkiger geweest dan ik; neem uwe pen op!" en terstond liet hij den ge wezen secretaris een zeer ruim pensioen voor zich zeiven schrijven. Meermalen wordt gezegd, dat aan het cigaren en pijpenrooken jaarlijks aanzienlijke sommen worden besteed. Een liefhebber dei statistiek heeft daaromtrent het volgende aangeteekend. Eengewoon- niet eens een heel sterk rooker gebruikt dagelijks voor 1} cent tabak, hetwelk ƒ2.25 in de maand uitmaakt; hij gebruikt maande lijks 4 doosjes lucifers, hetwelk tegen 2-| cent gerekend, 10 cent uitmaakt, waarbij nu nog minstens drie pijpen 'smaands, dus 7^ cent gevoegd moeten worden, makende zulks te zamen 2.42^ in de maand of ƒ29.10 in bet jaar, zonder daarbij nog te rekenen het tijdverlies en het verbranden van kleederen als anderzins. Wan neer nu in een huisgezin een rookende vader en twee rookende zo nen gevonden worden, maakt zulks eene jaarlijksche uitgave van ƒ87.30 aan rook uit! Yoor deze som zou genoeg brood aange kocht kunnen worden, om vier kleine kinderen het noodige voed sel te verschaffen. AH BEID. De beroemde Franklin, Amerika's groote burger, was in vroegere jaren zelf werkman en daardoor met de behoeften van dien stand naauwkeurig bekend. Toen velen uit die nuttige klasse der maat schappij eens door verkeerde raadslieden werden opgehitst, dat zij hunne regten moesten laten gelden, sprak Franklin kort en bon dig: Vienden en medeburgers! als deze of gene u voorpraat, dat gij op eene andere wijze tot fortuin kunt geraken dan door noes te vlijt en verstandig overleggelooft hem dan nietwant hij is een grove leugenaar en bedrieger, en legt het aan op uwen onder gang. Bij het vertrek van mij en mijn gezin naar Haarlem, nemen wij bij deze afscheid van onze Vrienden en Kennissen, in deze gemeente; terwijl het mij lot bijzonder genoegen verstrektde door mij gebouwde Weslerkcrk, als een blyvend aandenken achter te lalen. Verder zij bcrigt, dat de heer L. van Berkals Rent meester of Zaakwaarnemer, heiast is met de administra tie mijner goederen, binnen deze gemeente gelegen. Helder den 17 Junij 1851. P. QUANT, op Zondag 22 Junij, Entree vrij, NlEUWF.DlEF BIJ G. BAKKER BZ. GEDRl'KT BIJ 3. GII.TJE8,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 4