STATE XT-OEXTEHAAXs. n a ss v w s *r aj id i n is ïi» eene reminiscence van de tijden van Willem, Itoen de ministers zich niet meer dan secretarissen des Konings rekenden. Nog gekker wordt de redenering, wanneer de heer Donker Curtius tot staving van zijne verouderde politiek aanvoert, dat zoomenden minister eenigen invloed had willen geven, de keuze aan den Ko ning onder de ministeriële verantwoordelijkheid geheel vrij zou hebben gelaten. Omdat de Koning niet vrijelijk uit het gansche volk kan kiezen, maar slechts uit een vijftal door de Tweede Kamer gemaakt; daarom zoude nu de ministeriële verantwoordelijkheid niet te pas komen. De verdere soep, waarmede de president zijne hoorders heeft ver gast, zullen wij maar onaangeroerd laten staan. Zij is zoo flaauw en naar, dat het weinig genoegen geeft, om er van te proeven. De bittere klagten over het weinig voegzame van het lokaal, waarin de Hooge Kaad vergadert en waarbij ministers en volksver tegenwoordiging niet alleen van onverschilligheid, maar zelfs van zekeren wrevel tegen den Iloogen Kaad, worden beschuldigd, komen in alle toespraken van ZEHAchtb. Yoor, en doen minder tot ons onderwerp. Wij betreuren het zeer, dat de president zich tot zoodanig pleidooi voor de benoeming van Mr. G. IJsselsteijn heeft laten verleiden. Wij hebben hooge achting voor ons hoogste regterlijko collegie, wij achten het een zegen voor ons land, dat de eerbied voor dat collegie algemeen is; maar wil het dien eerbied blijven inboezemen, dan boude het zich zuiver op het terrein der regtspraak. Gewis niemand zal Mr. W. B. DonJcer Curtius van TienJioven het regt betwisten, om in zijn privé allerhande politieke gevoelens te uiten en zijne aanmerkingen op de ministers en de Kamers me- detedeelen; maar als president van den Hoogen Kaad, uit naam van dat collegie de welkomsgroete brengende, aan een nieuw be noemde, onthoude hij zich van dergelijke onbeleefdheden en be schouwingen, die het hoogste regterlijk collegie aan aanvallen zou den blootstellen, waarboven het verheven moet staan. Junij 28. De volgende wets-ontwerpen worden in de E. K. zon derberaadslagingen met algemeene stemmen aangenomen: lo Het ontwerp van wet tot onderhandschen ver koop van een stuk domeingrond te Maastricht; 2o der tien ontwerpen tot het verleenen van hoedanigheid van Nederlander aan even zoovele personen; 3o de ontwer pen van wet tot wijziging der hoofdstukken II en IX B der staatsbegrooting voor 1850. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Julij 1. Ingekomen bij de T. K. een ontwerp van wet tot rege ling der zaak van de voormalige wees- en momboirka- mers en een tot regeling der gevolgen van door den militairen strafregter uitgesproken veroordeelingen, bij later gepleegde misdrijven. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Julij 1851. jl. Dingsdag is alhier, op den Kgnaalweg, een knaapjo van nog geen vier jaren door eene vigilante overredenter wijl hij zich op de straat had hegeven om te spelen. Ondanks alle geneeskundige hulp is het kind aan de be- komeno wonden bezweken. f Den ln dezer was het voor de Kerkelijke Gemeente te Huisduinen een zeer verblijdende dag. De eerste steen werd gelegd van het reeds zoolang en vurig begeerde nieuwe Kerkgebouw. Onze Leeraar hield bij deze gelegenheid eene korte toepasselijke rede, en besloot met de werkzaamheden aan den Allerhoogste aan te bevelen. In de Luthersche Gemeente alhier is onlangs gevestigd eene jongelings-vereeniging ter bevordering der Zending in do Heidenwereld." Op zondag den 6 Julij des avond» ten zes ure zal zij, in do Luthersche kerk, eene openbare bij eenkomst, Meetinghouden. Alle vrienden der zending nor den minzaam uitgenoodigd die bij te wonen. Uit het verslag van Ged. Statenin de vergadering van de Staten van Noord-Holland ingebragt, blijkt onder an deren, dat in 1850, in de Noord-Hollandsche sleden aan do pakhuizen zijn afgeleverd, of ter markt zijn gebragl ruim 11,200,000 Ned. ponden kaas, en dal do voor- en najaars veemarkten te Alkmaar en Hoorn steeds in een bloeijenden toestand verkecren. Op die te Alkmaar zijn aangobragt 3723 runderen boneden en 4000 boven do twee jarente weten 400 meer dan in 1849. Ook de maandagsche markt te Hoorn, sedert 1848 daargesteld, is toenemend. Daarop zijn gebragt 289 koeijen, 1845 kaheren, 13,781 schapen en 516 varkens. Bovendien zijn op do yrijdagsche markt, die alleen in hel najaar wordt gehouden aangebragl 909 varkens en 3978 biggen, die alle gereedelijk zijn verkocht. Te Amsterdam zijn aangekomen 2326 schepen dat is 52 meer dan in 1849, doch met 18,523 tonnen minder inhoud, en van daar zijn vertrokken 2217 schepen, dat is 44 meer dan in 1849, doch met 12261 tonnen minder inhoud. Dit verschil moet daaraan worden toegeschreven, dat in 1849 nog is opgegeven do ruimte der werkluigkamers voor de stoom- boolcn, welke in 1850 daarvan zijn afgetrokken. Door de koopvaarders-sluis alhier zijn in 1850 geschut 1399 schepen in lading en 272 in ballast, benevens 121 liglere schepen, 1802 vaartuigen a 2\ cents per ton en 1098 kleinere vaartuigen. Door do Willemsluis, tegenover Am sterdam, zijn geschut 1213 zeeschepen en 10094 binnen vaartuigen. Eerlang zullen eindelijk de Nederlandsche spoorwegen met het Duilscho spoorweg-nel in verbinding worden gebragt. Do Keulen-Mindener spoorwegmaatschappij neemt op zich eeno linie aan te leggen en te exploiteren van het station Obcrhausen tot aan de grenzen bij Arnhemde deswege met do regering gevoerde onderhandelingen naderen haar einde. In Massachusettswaar do wetgevers hun versland en genie hebben uitgeput om eeno wet zoo to omschrijvendat ze niet to ontduiken zoude zijn, had een Yankee tot het volgende middel zijno toevlugt genomen. De wet van sterke dranken verbiedt namelijk derzelver verkoop bij het glasj pint, kwart of ecnigo andere maat voor natte waren. Nu liet de Yankee zich eeno blikken pijp, groot genoeg voor eene ordentelijke dosis, ter lengte eener yard maken, en verkoopt thans slerko dranken bij de yard (el.) Ingevolgo hel thans bij do Twee Kamers der Slalen- Generaal aangenomen ontwerp der "gemeente-wetzal naar luid van art. 286, de eerste opmaking der in art. 6 dier wet, regelendo het kiesregt, bedoelde ljjst der kiezers voor

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2