het verslag zoude worden opgenomen. In dio zelfde zitting is mede rapport uitgebragl over de provinciale begrooling, voor zoo ver die betreft het rijksbe stuur. Daarbij is gebleken, dat, naar het oordeel der com missie do bezoldiging der Gedeputeerde Staten moet worden gebragl op 2000 in plaats van ƒ1500, gelijk door Gede puteerde Staten, ingevolge het koninklijk besluit op dat stukwas voorgesteld. Bij het van regeringswege ingeloverde ontwerp van indeeling der prov. Noord Holland in kiesdistrictenworden voorgesteld: lo. de Holder met Texel, Vlieland en Ter schelling voor de benoeming van 3 leden der vergadering van de Staten; 2o. Schagenmet nog 23 gemeenten, voor 4 leden; 3o. Alkmaar, met nog 3 gem.voor 2 leden4o. Beverwijk, met nog 11 gem., voor 3 leden, 5o. Zaandam, met nog 4 gem., voor 3 leden, 6o. Medemblik met nog 12 gem,, voor 2 leden; 7o. Enkhuizen, met nog 12 gem., voor 3 leden; 8o. Hoorn, met nog 9 gem., voor 2 leden; 9o. Purmerende, met nog 13 gem., voor 3 leden; lOo. Edam, met nog 9 gem., voor 2 leden; llo, N.-Amstel, met nog 6 gem., voor 2 leden; 12o. Amsterdam, voor 34 leden; 13o. Weesp, met nog 14 gem., voor 4 leden, en 14o. Haarlem, met nog 10 gem., voor 5 leden. Tezamen 72 leden. Op den 23 Junij begaven zich vele visschers van de reede van Terschelling naar de Noordzee, ter visscherijon der welke zich ook bevond schipper Cornelis de Hoer, met zijn knecht Cornelis de Boeren een jongen genaamd Jan JYeerstrand. Na zich ecnigen tijd met hun bedrijf te hebben bezig gehoudenzagen zij zich door den opsleken- den wind en de hoogloopende zee genoodzaakt weder naar binnen te zeilen, doch op do hoogte van de buitengronden tusschen Torschelling en Vlielandgekomen zijndewerd hel vaartuig van Cornelis de Boer eensklaps door de zee omvergeworpen, waarop het onmiddelijk zonk, do zich daarin bevindende personen met zich slepende, die alzoo hunnen dood in de golven vonden. In den voormiddag van den 5 Julij werd te Nijmegen door de ambtenaren der stedelijke middelen Schipperheyn en JVolterheek, aan dezer stads Herlogsteegpoort op wacht zijnde, op vermoeden van fraude aangehouden een oogen- schijtdijk lcdigo kar, bespannon met een paard. Bij on derzoek bleek dit voertuig van een dubbelen bodem voorzien te zijn, waarin verborgen werd gevonden eene aanzienlijke partij zijden manufakluren en spiritus, begroot op ca. ƒ3000 ongedekt door hot gevorderde document. De voerman begaf zich ijlings op de vlugt, zonder dat men er in mogt slagen hem te achterhalen. Brieven uil Californië lo Londen ontvangen bevestigen de bijna algeheele verwoesting der stad San Francisco en voegen er bij, dat eene aardbeving, die zich deed gevoelen op het oogenblik waarop de ramp voorviel, de vernietiging voltooide van datgene wat door de vlammen gespaard was. Met uitzondering misschien van de branden te New-A'ork en te Hamburg, heeft in den tegenwoordigen leeftijd geen brand gewoed, waardoor zoo veel verwoesting is aangerigt, als die, welke nu te St.-Francisco heeft plaats gehad. In uitgebreidheid is dezelve gelijk nagenoeg geweest aan de twee eerstgenoemde branden; maar de schade is veel grooter geweest. In de nieuwsbladen wordt de schade begroot op 7 a 20 millioenin de bijzondere brieven van voorname kooplieden op 12 mihoen dollars. Wij meenen het verlies, hetwelk bijzondere personen geleden hebben, op zes mihoen te mogen stellen. De brand heeft tien uren geduurd. Door dien de meeste huizen ligt gebouwd en van hout waren, verspreidde het vuur zich in weinig lijd over eene groole uitgestrektheid der stad; er woei een sterke wind, zoodat alles vernield werd en aan geen stuiten van den brand te denken was. Op het nog rookende en zwarte terrein van den brand is men dadelijk begonnen met het opbouwen van nieuwe huizen. Tien dagen na do verwoesting waren 350 huizen geheel of gedeeltelijk weder opgerigt, en overal is men druk bezig met bouwen, zoodat binnen weinige maan den de sporen van den brand geheel uitgevvischt zullen zijn en de stad een nog beter aanzien zal hebben dan vroeger. De Chinezen komen in groole menigte te San Francisco aan. Men wil wetendat de groote mogendheden eano po ging hebben gedaan om de Deenscho erfopvolging zonder vreemde inmenging in den schoot der familie te regelen. Van den hertog van Auguslenburg en verdere agnaten zouden hunne regten legen aanzienlijke geldsommen worden afgekocht. Dezer dagen heeft te Madrid in het Padro een Barce- loneésch meisje, Juannita Perez genaamd, op eene hoogte van 200 ellen in do lucht gevlogen in eenen omtrek van 400 ellen; zij doorvloog meer dan de helft der lange wan deling van het Prado. De vleugels hadden vier a vijf ellen vlugts, en waren vastgemaakt met banden, zoo buigzaam dat zij zich met de grootst mogelijke gemakkelijkheid bewo gen en een geluid maakten, als dat van de wieken vaneen grooten windmolen. Btirgcrlljkc §tand van 5 12 Julij 1351. GEHUWD: J. L. Nierstrasx en C. Taijtor. J. Mooij en 3Y. Visser. C. van der Maal en 6. Sijmons. BEVALLENT. Muller geb. van Dalen Z. A.~ Verberne geb. Rot gans Z. J. M. Molenaar geb. Ran D. A. Kouseband geb. Hio Z. A. van Riel geb. Alt D. OVERLEDEN: J. But 58 j. S. Boven 53 j. (Bemcngbc Êtrtglcu- De toestand van Portugal blijft onzeker. Te Koraorn is eene hevige aardbeving gevoeld. In do omstreken van Galais was een jongeling reeds naar hel kerkhof gebragt om begraven te worden, toen hij ontwakende de kist opende en de dragers, dio do vlugt namen, nazette. De stand van het Haarlemmermeer was den 30n Junij 3,295 el beneden A. P. De H. Vader zal den zomer doorbrengen op zijn palcis Castel-Gondolfo14 mijlen van Rome. Een arith- melicus heeft berekend, dal Jenny Lind voor elke noot, die zij zingt, ƒ20 ontvangt. De Deensche ministers heb ben hun ontslag genomen. Overleden to Pullcrshock David Mozes Fonlijn, geboren anno 1747. De leden der afschaflingsgenootschappen in Engeland zijn voornemens den 5n Aug. een grooten optogt Ic houden naar hel glazen pa-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3