WEEKBLAD vaï ,»«v°lGjjL BEr Co, EN HET JfEGENDK JAAB6MG. N\ 34. Dit Weekblad woral eiken Miaudag-raorgea uilgegeren bij C. BAKKER Bi.te Kieuu-ediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en roor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zicli bij de Boekbandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. 1851. ADVERTEISTIEN geliere men ongezegeld aan den Uitgerer in te zenden, uiterlijk Zaturdag» de» middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegeiregt voor elke plaatsing. 18 AUGUSTUS. 1T X B TT 7?" 5 T S J D S 1T 3 B IT. HELDER cn NIEUWEDIEP, 16 Augustus 1851. Wij hebben het genoegen het kunstminnend Publiek te berigten, dat zich alhier bevindt de heer G. J. Dekker, van Amsterdam, Vlug-schoonschrijver van Z. M. den Koning, Professor in talen en Uilvinder van een nieuw mnemotech nisch leerstelsel voor alle taalstudiën, medegebragt hebbende een calligraphisch kabinet, beslaande in de rijkste verzame ling van vele honderde schryfkunst-voorlbrengselen en dui- zonde gegraveerde schoomchriflen, welke, lot heden toe, zoo hier te lande als elders, door de Meesters in die kunst zijn voorlgebragt. Do heer Dekker is èn als Schoonschrij ver én als Professor in talen te zeer beroemd, dan dat wij iets tot zyne aanbeveling zouden behoeven te vermelden: wij willen alleen de aandacht van de Beminnaren der Schoon- schrijfkunst op zijn kabinet vestigen, dat inderdaad de be wondering opwekt, en onze verwachting, reeds bij de eerste beschouwing, verro heeft overtroffen. Kort geleden van Londen gerepatrieerd, heeft de kunstverzameling van den heer Dekker ook daar do belangstellende aandacht geboeid en de Engelsche Calligraphen en Lithographen zwaaijen aan dezelve den welverdienden lof toe. Er is twijfel ontstaan over de uitlegging, die aar. art. 291 der gemeentewei moet worden gegeten, dat is, of do voorschriften en regelen, in die wel vervat, nopens «le plaat selijke belastingen, reeds nu, na de afkondiging dier wet, van toepassing zijn; dan wel of zij, ingevolge art. 291, binnen vijf jaren in werking' moeten worden gebragt? Om trent die vraag heelt do minister van Binnenlandscho Zaken bij de behandeling der wet, in de Kamers het volgende gezegd In de Tweede Kamer: Bijblad II blz. 961) Wat staat in het art. 291? Dat alle plaatselijke belastingen bikken vijf jaren worden herzien en aan 's Konings goed keuring onderworpen. Welnu, de belastingen dus, die na de invoering van deze wet zullen worden onderworpen aan de goedkeuring des Koningszullen beoordeeld nor» den volgens de grondregelen van deze wet en de gekeele hervorming moet zijn afgeloopen binnen vijf jaren. Dit is de bedoeling van het art. Hel zal kunnen gebeuren, dat de hervorming uitblijft tot het einde der vijf jaren, wan neer zoo lang gewacht wordt met het voordragen van nieuwe plaatselijke belastingen. Maar de gemeenten, die tot het uiterste tijdstip wachten, zouden zich zeiven zeer groots schade berokkenenen de Regering zalals dit ontwerp wet wordt, doen wat zy kan, om de gemeente-besturen to waarschuwen tegen een dergelijk uitstel." In de Eerste Kamer Bijblad I blz. 159): Art. 291. Volgens dit artikel zullen alle bestaande plaatselijke be~ lastingengedurende nog vijf jaren na de invoering der wetop den tegenwoordigen voet, ingevorderd kun- nen worden en de gemeente-besturen riet verpligt zijn daarin verandering te brengen. Maar wenschen zij dit laatste vóór dien tijd te doen, dak zullen de regelen der wet moeten worden betracht. 's Rijks fregat der 2o klasse Prins Frederik der Neder landen, liggende le Vlissingen wordt met 1 Sepl. ek. in dienst gesteld en bet bevel daarover opgedragen aan den kapt. ter zee F. W. Freudenberg. De harddraverij, den l3n dezer te Alkmaar gehouden werd door heerlijk weder begunstigd en door eene over- groole menigte bezocht. Achttien paarden dongen naar den uitgeloofden prijs, die eindelijk behaald werd door het paard Snel van den heer J. D. Laaermanvan Driesumterwijl het paard Vlieger, van den heer C. Feddesvan Leeuwar den de premie verkreeg. De keurige bewerking der zilve ren koffijvaas cn sigaren- en lucifers-standaard trok ieders bewondering. Eenigo dagen geleden zou do bekende mad. Gar- neron to Londen met eene luchtballon opslygen; doch do logt is mislukt, cn zij is op het punt gsweest van daarhy omtckomen. Het schuitje, waarin zij gezeten was, ishij het loslaten Tan den toesteldoor den wind tegen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1