band gewezen. Bij kon. besluit zullen 2 schorpreglers en 4 adsislenlen voortaan in het geheele rijk de dienst verrig- ten. Te San Franciüco en te Haaksbergen hebben herige branden gewoed. Drie Britiche studenten hebben met een letterkundigo den top ran den Monlblanc beklommen en aldaar 20 minuten kunnen verloeren. Te Belfast hebben zich 3 dames in Turksch cosluum vertoond. 11 Oct. sluiting van de Londensche tentoonstelling voor het publiek. China wordt door eene landing vau avonturiers uit Ca- lifornie bedreigd. Ecu liefhebber uit Europa heeft aan- goboden van Dover naar Calais te zwemmen. In Belgie hebben 2 redacteurs geduelleerd. Edammer kermis 20 tot 27 Sept. De begrafenisplcgtigheid van den Anna-Pau- lowna-polder is den 20sten dezer te Alkmaar in de beste orde afgeloopen. By eene matige- berekening is er in dien polder 25 tonnen gouds verwerkt, welke thans voor 2| ton verkocht zijn, derhalvo is cr 22^ ton van het nationale vermogen ten grave gebragt. Eere den uitvinders van zulke plannen 11 IMGUZOSDEfi. Mijnheer de Redacteur! Bij het naderen van den tijd der verkiezing van leden voor den ge meenteraad acht ik het niet onnoodig, mijne medekiezers, welke zich de kies- en gemeentewetten niet hebben aangeschaft, het een en ander ter kennis of in herinnering te brengen dat hun bij liet uitbrengen hunner stemmen van nut kan zijn. Terpligt mij met daarvoor eenige ruimte in uw weekblad aflestaan. Er moeten vijfden leden voor den gemeenteraad gekozen worden. Voor heen waren er Degen en door het ontstaan van twee vacaturen, zijn er thans slechts zeven in bediening. Dit zijn de Ileeren 31r. S. H. Lette, A BoomsmaM. BoltJ. T. Zurmuhlen, II. J. van Es P. A. Beets en C. Bakker Br.. Wil men dal deze Heeren weder leden van den raad worden, dan moeten hunne namen op de stembriefjes onder het vijf tiental gevonden worden. Ook de Burgemeester is hiervan niet uitgezon derd. Wordt hij door de kiezers niet lot Lid van den Raad benoemd dan blijft hij wel voorzitter van den Raad kan daarin woord voeren en raad geven, maar geene stem uitbrengen. De stembriefjes, die tle kiezers zullen ontvangen dienen met zorghetsij door den kiezer zelf, hetzij door een ander te worden ingevuld, liet zal noodig zijn ook op hel goed schrijven van de voornamen Ie letten opdat bij het gelijk luiden veler familienamen geene onzekerheid ontsta, waardoor de stem verloren gaat. De kiezers moeten hun slembriefje met onderteekeoenwant dan is het van onwaarde. Zij moeten het zelf in de bus steken en het is niet noodig dat het alvorens met lak of ouwel worde gesloten. Dit is zelfs niet wensehelijk, omdat het de opneming der stemmen noodeloos vertraagt. Leden van den Raad kunnen alleen zijn de meerderjarige ingezetenen der gemeente, die Nederlanders en in het volle genot der burgerlijke en burgerscliapsregten zijn. Bloed verwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad mag niet beslaan tusschea den Burgemeester en de leden van den Raad noch tusschen de leden onderling. Bloedverwantschap bestaat, zoover het hier te pas komt, in den eersten graad tusschen vader en zoon in den tweeden tusschen broeders. Zwagerschap bestaat in den eersten graad tusschen schoonvader en schoon zoon in den tweeden tusschen schoonbroeders, dat is tusschen een' man en den echtgenoot zijner zusier, of den broeder zijner vrouw. Zwager schap is de betrekking, welke door aanhuvrelijkiDggeboren wordt tusschen eenen der echlgenooten en de bloedverwanten vaD den anderen. Tusschen twee mannen wier vrouwen zusters zijn, beslaat elzoo geene zwagerschap, hoewel zij veelal gewoon zijn elkander zwager te noemen; zij kunnen bei de in den zelfden Raad zitting nemen, zoo zij tot leden gekosen lijn. liet lidmaatschap van den Raad is onder anderen onycreenigbaar met de betrekking van 1. Ambtenaar van wege het Gemeente-bestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt, met uilzondering van de leden van liefdadige instellingen cn van geneesheeren met de armenpractijk belast. 2. Geestelijke of bedienaar der godsdienst. 3. Onderwijzer voor hel lager of middelbaar onderwijs. 4. Krijgsman in werkelijke dienst. De overige bij de wet aangewezene onvereenigbare betrekkingen wor den in deze gemeente niet bekleed. H. 21 Augustus 1851. S. VERKIEZINGEN AAN DEN HELDER. De tijd van de verkiezing van leden voor den raad dezer ge meente nadert met rassche schreden. Nog eenige dagen, en het oogenblik is daar, waarop ieder kiezer zijn stem zal kunnen (en wanneer hij pligtmatig handelt) zal moeten uitbrengentot het be noemen van vijftien raadsleden, die zijne belangen en die van de plaats zijner inwoning, naar luid van de nieuwe gemeentewet, zullen moeten voorstaan. Deze gebeurtenis is van diep ingrijpend belang, en vereisclit nadrukkelijk dat ieder kiezer zich daaraan laat gelegen liggen, en er ernstig over nadenkt wie de personen moeten zijn, die daarvoor het geschikst zijn. Van die keuze toch zal veel af hangen voor het goed en verstandig beheer van de middelen on zer gemeente. Hierbij komt dat die keuze geschieden moet in een tijdperk waarin wij ontslagen zullen worden van den druk van het onvrij territoir, waardoor de vrije ontwikkeling dezer gemeente is belemmerd geworden, en ten gevolge waarvan zij misschien in de toekomst eene belangrijke vlugt kan nemen. Zal die ontwikkeling welks eerste tijdvak wij eerlang staan in te treden van belang voor deze gemeente worden? Zullen de te benoemen raadsleden in de gelegenheid worden gesteld en geroepen worden om daaraan bevor derlijk te zijn? Wij wagen het die vragen bevestigend te beant woorden, maar wij schroomcn niet er bij te voegen, dat, wanneer er in vervolg van tijd iets goeds tot stand komt en zal kunnen ko men in dezen veel zal afhangen van de te doene keuze onzer raads leden. Gezond verstand, bij vasthoudendheid aan eerlijke beginse len kennis van administratieeen juist begrip van de gemeentewet, gepaard aan lust, ijver, cn belangstelling in den bloei onze gemeen te, ziet daar vereischtendie zoo veel mogelijk aanwezig cn vcr- eenigd moeten zijn in hen die geroepen zullen worden om de vele vraagstukkendie met het belang onzer gemeente in naauw verband zullen staante behandelente beoordeelen en te beantwoorden Bij wie zullen wij die zoo noodzakelijke vereischten vinden? Voor waar eene moeijelijke vraag! Onze gemeente bestaat uit zoo veel uiteenloopende bestanddeelenen de voorraad van geschikte man nen, die hunnen tijd begrijpen, en daarmede willen medegaan, die het standpunt onzer gemeente juist inzien, en zoo veel mogelijk on afhankelijk van karakter zijn, is niet groot, en toch, zij moeten er zijn die vijftien raadsledenNiet één mag er aan -dat cijfer ontbreken, en te dezer plaatse den burgemeester tot lid van den gemeenteraad te benoemenachten wij vooralsnog niet wensehelijk. Niet gekozen uit het midden der ingezetenenvroeger geheel onbe kend met ons, en wij met hem, achten wij den tijd van zijn verblijf te kort, om hem als ingezeten onzer gemeente te beschouwen; veel eer moeten wij hem vooralsnog aanmerken als een tijdelijk geplaatst ambtenaar, die, wanneer bij na verloop van jaren, het bewijs zal hebben gegeven, dat hem liet belang en de bloei onzer gemeente ernstig ter liarto gaat, eerst aanspraak kan maken op het hoogst mandaat van vertrouwen der ingezetenen. De benoeming van den pas in ons midden gekomen burgemeester tot lid van den gemeen teraad, zou naar eene vleijcrij rieken, die den man van karakter (en voor zoodanig iemand houden wij onzen burgemeester) niet aan genaam kan zijn en die vooralsnog van onze zijde niet te pas komt. Pligtmatig is het daarom, dat wij over onze te doene keuze naden ken, dat wij met elkander raadplegen, cn dat wij onze stemmen trachten te vereenigen op zulke mannen, van wie wij ten minste weten, dat zij de ontwikkeling van onze gemeente, en liet hand haven van onze regtcn zullen voorstaan; die, wat dienstbaar kan worden gemaakt, voor onze belangen niet zullen tegenwerken, of daaraan door verouderde begrippen en kleingeestige vooroordeclen, die niet tot den tegeuwoordigen tijd bclioorenzullen hinderlijk zijn. Voorwaar! kiesgeregtigden, onze taak is niet gemakkelijk, maar, zij kan verligt worden door ons te bepalen bij een paar beginse.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3