GEMENGDE BERIGTEN, Tin gansch Nederland. Men kan orer den snellen voortgang Tin den landbouw onder eeno Terlichle regering oordeelen, als men denkt dat Zweden twintig jaren geleden nog Tele granen moest invoeren, cn thans belangrijke uitroeren Tan dit artikel oplevert. De Giornale van Napels deelt berigten mede omtrent de verwoestingen, die da aardbeving van den 14den aangerigt heelt. Op vele plaatsen heeft deze gebeurtenis groole scha de veroorzaakt. Te Canosa werden 376 huizen en de kerk met het daaraangrenzende klooster veel beschadigd. To Vul- lure duurde de sehok ongeveer eeno minuut; vele huizen vielen en verscheidene mcnschen kwamen om. De stad Ve- nosa is bijna half vernield. Rapolla, eene gemeente van 3500 zielen, betreurt ook het verlies van vele huizen en van de hoofdkerk. Te Rionero zijn ook vele gebouwen ingestort en den 16den had men reeds 52 lijken opgegraven, terwijl omstreeks 100 personen waren gekwetst. Melfi is in een puinhoop veranderd; de inwoners, ongeveer 10,000 in getal bewcenen 700 dooden en 200 gewonden. In Engeland wordt thans een ijzeren stoomschip van buitengewone afmetingen gebouwd. Het heeft ecne lengte van 325 voeten, eene breedto van 43 en eeno diepte van 32 voeten. Da inhoud zal zijn van 3000 tonnen, en het nal worden voortgestuwd door vier stoomwerktuigen, te za- men van 1200 paardenkrachten. Het is bestemd voor de vaart op Alexandrie en zal den weg van Southampton der waarts, lo welen 3100 mijlen, binnen negen dagen moeten afleggen. Het zal de grootste der lot dus Ter gebouwde stoomboolen in lengte 40 voeten overtreffen. Sedert eenige dagen ziel men agenten van policie, onder hevel van een brigadier, in hel Estaminet de Parisop de boulevard Monlmarlre. Deze lieden zijn daar geplaatst, ten einde paal en perk te stellen aan de politieke diacussien welke in dat koffijhuis plaats hebben. Men Terzekert, dat onderscheidene etablissementen van dien aard, door de poli tie op eene dergelijke wijze in het oog zullen worden gehouden. Burgerlijke stamel van 18 S® September SS5I. GEHUWD: P. Klop en M. de Vroome. BEVALLEN: G. D. Bosch geb. Huijge D. A. Teerink geb. Krul D. J. J. M. Barneveld geb. Bolt, D. J. Wessel geb. Veel, Z. T. Kooijt). OVERLEDEN: J. L. Sliokert, 2 ra. P. Smit, 10 m. C. Raar, 5 ra. D. Daalder 59 j. J. Tibbert AG j. F. Vo6 3 m. AMBTSHALVE INGESCHREVEN: 1. Een jongman met een half bestaan vraagt eene Schoone met contanten. (Opr. 218.) Scheiding van tafel en bed tusschen IJ de Verwer en Lysje Kuijk lo Zaandam. Te Zwolle hebben do wclgezinden getriumfeerd over de aristo cratie en do groene kwezelaars. Te Londen hebben in één nacht 4 zware branden plaats gehad. In den Elzas is de aardappelenoogst mislukt; de bevolking schrijft dit toe aan do spoorwegen en dreigt die te vernielen. Een Franschman heeft bij do Doodo Zee een basreliëf gevonden, voorstellende een Moabitischen koning, met eene lans cenen vijand yerslaande. De berigten uit Rome spreken van eene gisting in sommige wijken dier stad. 26 Scpt. hoo- ge watervloed. Z. M. wordt op het Loo verwacht. Een arilhmolicus heeft berekend dat iemand, die zich slechts 3 rnin. voor ieder voorwerp van de wereldtentoonstelling ophield, 26 jaren zou noodig hebben om alles te zien. De mij nen in Californie leveren jaarlijks ƒ180,000,000 aan goud op. Te Orleans is het standbeeld van Jeanne d'Arc ont huld. Op de Amst. kermis is een heerdie een wagen mot 18 personen opligt. Op het Queens Theatre te Londen heeft een acteur, in de drift van zijn speleene actrice een dolksteek in den arm loegebragt. To Grevy is eene vrouw van 96 j. overleden, achterlatende 122 kinderen en kleinkinderen, waarvan ruim 100 bij de begrafenis tegen woordig waren. In Frankrijk sterven vele paarden aan de griep. Het aantal Pleitbezorgers in do Ver. Stalen bedraagt 21,979. Keizer Nicolaas is necrslagtig wegens do nederlagen door zijn leger in den Kaukasus geleden. De H. Vader beeft 22 Bisschoppen en Aartsbisschoppen benoemd. Prins Hendrik zal den 5 Oct. koning Leopold te Arlon begroeten. Te Velp is een witte muilezel lo koop. L. Napoleon heeft jl. dingsdag 300 Dames de la Halle bij zich ten eten gehad. Te Calcutta is eene zamenzwering ontdekt. In Holslein zullen de zaken spoedig geregeld worden. De Turksche vloot heeft den voorgenomen logt naar den Archipel achterwege gelalen, uit gebrek aan contanten. In Parijs is per telegraaf de tijding ontvangen, dat Lopez en zijne logtgenooten eeno nederlaag geleden hadden en gesneuveld waren. IJ45 bloeddorstige Iiortlen vair Forasosa. Het Amerikaansch barkschip Antilope, bestemd naar Shanghae bevond lich in den nacht van 1 Mei met bijna volslagen windstilte op de hoogte van de zuidelijke punt van Formosa toen men het naderen van eene boot van strand gewaar werd. Kapitein Rounder eenen aanval van zee- roovers vreezende, liet een zijner stukken Iaden en in de rigting der boot losbranden. De roeijers hielden een oogenblik op, doch spoedig daarna riepen zij het scheepsvolk van de brik in de Engelsclie taal toe, hen aan boord tc nemen. Kapitein Roimder bewilligde in die bede en nam drie personen bij zich aan boord op, als Aiex Bcrrismatroos J}li~ k?, timmerman en J. Hillligt-matroos van negentienjarigen ouderdom, de eenig overgeblevenen van de ekwipaadje der bark Larpenl van Liver- pool. De Larp vt614 ton groot, en gevoerd door kapitein Gisonhad den 18den Mei 1850 koers gesel van Liverpool naar Shanghae. Op den 12den September sliet het schip bij onstuimig en donker weder, ten rui den van Formosa, op eene klip, en de ekwipaadje, 31 man sterk redde lich d«n volgenden dag in twee booten op het strand van genoemd ei land. Daar zij echter door de inboorlingen beroofd werden »an alles wat zij bezaten, staken zij weder in zee, ten einde zoo mogelijk Hongkong, 400 Engelsche mijlen verwijderdie bereiken. Eene der beide booten verloor men spoedig uil het gezigt, en later werd niets meer vin haar vernomen: mogelijk zuchten die mannen nog in slavernij op een der Chi- nesche eilanden. De andere boot welke zwaar lekt» zocht den llden wederom een toevluglsoord aan het strand van het eiland waar de ekwi paadje trachtte het vaartuig zoo goed mogelijk te herstellen. Flotseling wetd zij echter door een moorddadig musketvuur omringd,' wie zwemmen kon stortte onmiddelijk in zee, doch do meesten werden door de wilden gegrepen, met lange messen onthoofd en hunne ligehamen teu getale van negentien, lot eene afzigtelijke hoop opeengestapeld. Blahe de timmer man, ofschoon door een kogel getroffen, zwom verscheidene Engelsche mijlen ver eenen breeden zeeboezem over, en landde onder eene groote kegelvormige rots, in de vaste overtuiging de eenige geredde te zijn toen hij, zich omkeeiendeden jongen Hill in het water gewaar werd, door eene ontzettend groote haai vervolgd wordende. De jongen scheen geheel uitgeput en stond op bet punt van te zinken, doch door de stem vau Blahe aangemoedigd spande hij nog eenmaal zijue krachten in en be-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3