WEEKBLAD van den Staten-Generaal. Dit Weekblad wordl eiken Maandag-morgen uitgegeten bij C. BAKKER Bz.te Nieuwtdiep De prijs is 80 cents in de drie maanden en toor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich by de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regois is 60 cenlen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. MAANBAG 10 NOVEMBER. WEGENBE JAARGANG* «er Nor. 5. Ingekomen bij de T. K. een wets-ontwerp ter uitgifte van muntbilletten, onder verband van schatkistbilletten. Het voorstel van den lieer van Hek, houdende dat de T. K. in het belang der openbaarheid wensoht, dat de bijlagenzoo als die steeds in het bijblad der Staats courant zijn geplaatstdaarin le.houden zullen worden is met 32 tegen 19 stemmen aangenomen. ÜT IE TT W S T U D 111 S 1T. HELDER cn NIEUWEDIEP, 8 November 1851. Besluurderessen der Maatschappij van Moederlijke Liefda digheid in dezo gemeenteontvingen gisteren wederom van Haro Majesteit de Koningin-moeder, de voor dal fonds be stemde jaarlijksche gift Tan 100. Naar men verneemt, zal op aanstaanden woensdag den 12 November des avonds ten half zeven ure, in de Nieuwe Kerk der Hervormde Gemeente alhier, de rede toot het Bij belgenootschap gehouden worden en daarbij verslag worden gegeven van den staal des genootschaps in het algemeen en van do afdeeling den Helder in het bijzonder. Hel bestuur zal daarna met de leden in de consistorie-kamer van hel kerkgebouw vergaderen, om over bijzondere belangen van de afdeeling lo raadplegen. Op zondag den 16n dezer, zal in de Nieuwe Kerk lo Huisduinende eerste Godsdienstoefening gehouden wor den. Naar men ons mededeelt, is hel Kerkbestuur door de beperkte ruimte van het Kerkgebouw, verhinderd om alle edele Gevers tot bet bijwonen dezer plegtigheid uillenoodi- gen. Do raad der gemeente Lonneker, heeft den 3dcn dezer een zeer opmerkelijk voorbeeld van bezuinigingsgeest gegeven, zoo als men slechts zelden in staat zal zijn op te merken. Terwijl yolen in hunne onnoozelheid denken, dal het verpachten en aanbesteden van betrekkingen tol de his- torie behoort en wel nooit zal lerugkceren is dio nieuwe gemeenteraad van een geheel ander stelsel en heeft do be trekking van gemeente-ontvanger aanbesteed aan den minsten inschrijver. De minste inschrijving was van den tot nu toe gefungeerd hebbenden ontvanger en bedroeg do som van vijf-en-twintig cents Ned. courant jaarlijks. Men is zeer benieuwd of de GedepuUerdu Staten en de Hooge Regering met deze nieuwe uitvinding, om comptabele betrekkingen aan den minsten inschrijver op te dragen, zullen genoegen nemen en wezenllijk de jaarlijksche belooning van den ge- moente-ontvanger op 25 cents bepalen. Do dagbladen deelcn in exlenso KossutKs proclamatie aan de Vereenigde Staten mede; dit stuk is reeds achttien maanden oud, maar was bestemd om tot na zijne in-vry* heid-slelling te blijven liggen. De grieven die Hongarije tegen het Habsburgscho Huis heeft, en bij de opgave van KossutKs aanspraken in Londenreeds zijn medegedeeld worden daarin herhaald. Hij zegt in de bedoelde proclama tiedat de keizer van Oostenrijk slechts drie zaken vroeg: lo dat de onkreukbare reglen, gesanctionneerd door eeuwen, en de Hongaarsche constitutie, door eene nationale en ver antwoordelijke regering moglen worden gewaarborgd 2o dat alle Hongaren, zonder onderscheid van taal ol godsdienst, vrij en gelijk voor de wet waren, daar alle klassen door de wet gelijkelijk beschermd moeten worden3o dat alle in woners van het Ooslenryksche keizerrijk, die denzclfden vorst als keizer erkenden, door de Hongaren erkend als ko ning, volgens dezelfde orde van opvolging, hunne oude con- stitutionnele regtcn herkregen, waarvan zij slinksch waren beroofd geworden, en dat men daarbij dc behoeften en den geest der eeuw zou in aanmerking nemen. Kotst/ih eindigt de proclamatie met dc aankondiging, dal bij Ladisias Ujhazi als zijn vertegenwoordiger en dien van hel Hon gaarsche Tolk bij het gouvernement der Vereenigde Stalen aanstelt. Het stuk is gcdaglcekend BroussaKlein Azië, 27 Maart 1850. Men leest in de Sloompost: Do aëllopodische wagen yan fY, Miaffefhfijjtm

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1