GEMENGDE BERIGTEN, mm ss&ïiB mm A d v e r tent i n. middel van gemeenschap, xich welligt op ccne meer ernstige vtijzo moeten doen gelden. Zoo men verzekert, worden er dan ook reeds toebereidselen gemaakt om in elk geval met do werkzaamheden aan dien weg te kunnen beginnen. Uit Livorno wordt gemeld dat de krijgsraad van de al daar in bezetting liggende Oostenrijkseho troepen drie werk lieden van het Tolhuis tot eene gevangenisstraf van eene maand om den anderen dag geboeid en op water on brood heelt verwezen, wegens het verbreiden van regeringloosheid bevorderende gevoelens onder hunne makkers. Van de kust van Afrika verneemt men, dat de Moo- renna het gevecht met de Britsche oorlogsstoomboot, nog een Engelsch koopvaardijschip hebben bemagtigd. Yoor den heer Dupin, president der Wetg. Verg. wordt eene eikenhouten talel vervaardigd van 150 couverts, bestemd om te dienen voor officiële diners. Ook is men reeds bezig met do vervaardiging van een ontzaggelijk groot tafellaken voor deze tafel hetwelk 2000 fr. zal kosten. Het dagblad V Avénement verhaalt hel volgende geval. Een jong menschbehoorende tot de Joodsche godsdienst, wilde in bet huwelijk treden met een Katholijk meisje. Men deed lol dit doel aanzoek bij een pastoor om dit huwelijk in to zegenen, welke dit noglans niet op zich wilde nemen zonder magtiging van Rome. De Paus weigerde evonwel hiertoe magtiging te verleenen. Hierop wendde men zich lot den opperrabbijn, welke echter evenmin wilde toeslaan zulk een huwelijk in to zegenen. In deze vcrlegonheid wenddo zich het echtpaar tot den Protestantschen leeraar Coquereldie verklaardo geene zwarigheid te zien om aan beider verlangen Ie voldoen, zoodal het huwelijk van een Jood en het Katholijk meisje door een Protestant ingeze gend is. Burgerlijke üiamï van 1 8 Kovezisber 1851. GEHUWD: K. Mossel en J. Bakker. BEVALLEN: M. J. van Dok geb. Overvest, Z. H. Ousst geb* Roodt, D. M. Verberne geb. Zits,Z. N. W. Ruigentuin geb. van der Wiel, D. A. M. Will.ms geb. van Es,Z. P. de Beurs geb. Kuiper, Z. J. Rijkers, D. Leveloos aangegeven 1. OVERLEDEN: P. J. van Vleulen6 m. W. Ox2 ra. A. Schraa41 j. H. Sehagen3G j. C. Andreasen 30 j. Een onbekende dienkeling. Lamarline sukkelt aan rhumatismus. 8 walvischvaarders zijn in hot ijs vergaan. In de nabijheid van hel Zout meer zijn verscheidene goudzoekers door de Indianen ver moord. Ook de weg over de landengte van Panama wordt meer en meer onveilig. To Florence hebben 2 dronken Ooslenrijksche soldaten 2 Toscaansche prinsessen op de straat beleedigd. In Mexico maakt de opstand legen bet Bestuur vorderingen. Bij eene weduwe op het platte land wordt een heel- en vroedmeesler gevraagd. (Opr. 260). Aan geboden: reis van eene kakketoe naar de nijverheidslenloon- stelling te Londen, a 30 ct. Radelzkv vierde jl. maan dag zijn 86n geboortedag. De keizer van Rusland heef! 6000 spoorwegrijluigen besteld voor het Iransporl zijner troe pen. In het sterrenbeeld de Jagthonden is een nieuwe komeet ontdekt. De Arnhemsche ct. 222 zegt, dat de historische grond van het grondwettig koningschap tan het huis van Oranje echt constitutioneel is. Te Blcwficld is een gewone zwarte met eene prinsos getrouwd. De kunst om te beminnen en gelukkig te zijn is thans door de druk pers geopenbaard. De groote tentoonstelling te A'cw-York zal 15 April 1852 worden geopend. Do koning van Ha- nover blijft ziekelijk. Te Amsterdam heeft eene ba- taille van vrouwen plaats gehad. Te Koedroehy zijn 78 huizen en 22 schuren afgebrand. De Belgische profeten voorspellen een strengen winter. De Sacra Consulta heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak der beruchte sekte der Arnmazarellidie voor twee jaren te Sicigaglia eene soort van veemgerigt vormde en de grootste wreedheden pleegde. De stuk ken tot dit proces behoorende beslaan niet minder dan 121 vellen drukf, van welke evenwel slechts 12 exemplaren aan hooggeplaatste personen werden gezonden. Ieder blad van dit werk is een bewijs voor den ver- schrikkeiijken haat welke de bevolking dier plaats tegen het bestaande regeringstelsel koesterde; een haat, die wel voor eenigen tijd door maat regelen van geweld kan onderdrukt worden, maar die welligt eenmaal met des te grootere hevigheid kan losbarsten. In dit proces figureren 81 beschuldigden welke zich te Sinigaglia aan 58 moorden schuldig maak ten. Een groot aantal leden van dit genootschap, die zich uit de voeten hebben gemaakt, zija bij verstek veroordeeld. Iemand, die in de gele genheid is geweesi, een gedeelte dezer bladen vlugtig in te zien, deelt een paar staaltjes van de regtspleging van dit genootschap mede. Een lid der sekte gaf zijn leedwezen te kennen, dat zijn oom op de lijst der ver oordeelden stond doch schoot hem desniettemin met een karabijn neder. Een jong mensch ziet in een kolfijhuis een bekende op hem afkomen en hoort van hem, dat hij last heeft, hem uit den weg te ruimen, met wel ke aankondiging het verzoek gepaard ging, daarom maar geene omstan digheden te maken. In zijn schrik vliegt de eerste naar de deur, doch op datzelfde oogenblik treft hem de doodelijke kogel. Over het proces betredende de bloedige gebeurtenissen van San Calisto, worden mede verschrikkelijke bijzonderheden medegedeeld. De aclcnin welke 157 beschuldigden voorkomen, beslaan ongeveer 71 vellen druks. De geschie denis van deze zaak yalt in dat bloedige tijd Tak der republiek, toen ee- nige priesters, bij den eersten aanval der Franschen op Rome, eene po ging deden om binnen de stad, bijzonder in Translevere, eene contra-re volutie lot stand te brengen. Deze poging mislukte en naauwelijks waren de Franschen, tegen alle verwachting door Garribahü teruggeslagen, of men maakte zich meester van 7 priesters en 3 wereldlijke personen die daarop naar het klooster San Calisto gezonden en door de soldatan van den kapitein Zambianchi gefusilleerd werden. Alle overige geestelijken dia, beschuldigd van tot die partij van reactie te behoorenin de volgende dagen werden opgespoord, werden naar het gebouw der inquisitie gesleept waar sommigen werden ter dood gebragtterwijl de anderen door de Franschen, die drie maanden daarna de stad binnenrukten, werden be vrijd. Overigens blijkt uit deze stukken dat dt'ie priesterslngting niet van het driemanschap, maar van sommigen, op hunne overwinning zich beroemende hoofden der republikeinsche soldaten uitging. Van de 175 soldaten van Zambianchizijn 120 in vrijheid gesteld, daar men oordeelt, dat ze door eene gevangenis van 2 jaren genoegzaam gestraft zijn, aan gezien zij bij de priester vervolging slechts als blinde werktuigen hebben gediend. De overige 37 die met zekere zelfstandigheid gehandeld heb benzijn deels ter dood, deels tot levenslange gevangenis veroordeeld. Ten verzoeke van CHRISTIAAN ROMIJN, gepasporteerd Sergeant bij bet corps Mariniers, laatst gewoond hebbende aan den Helder, thans verblijf houdende lo 's Gravenhngeis bij vonnis der Arrondisse-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3