Zwaan geb. BoritD. A. E. Heeres geb. Schenkel», D. M. Snoek geb. Keesie, D. O. P. de Waard geb. Bui», Z. A. E. Corel geb. Bangering D. II. S. Leijnsen geb. van der Vecht, Z. A. Slot geb. Slot, D. N. Rensmaag geb. Bödt, D. G. Rörik geb. de Jonge, D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDEN: G. Oooijn, 2 d. J. Drent, 7 j. A. J. Smit17j. AMBTSHALVE INGESCHREVEN: 5. GEMENGDE BERZGTEN. De Hollentoltcn en Kaffers bedienen zich van bijlende honden bij hunne aanvallen legen de Engelschen. Te Bergen in Henegouwen is eene echtscheiding gevraagd door een man van 84 en zijne wederhelft van 80 jaren. Te Groningen hebben in den loop van ééno week 4 echtparen hunne gouden bruiloft gevierd. Do kroonprinses van Zweden (dochter van prins Frederik) is tu Slokholin van een kraamkindjo verlost; alles wel. Aangeboden: de kunst om een Echtgenoot lo krijgen, onmisbaar voor Meis jes en bejaarde Dames, die verlangen. In Croatio en Slavonie vermeerderen de huwelijken zoo zeer, dat de regering hel altevroeg Irouwen heeft verboden: do bruid mag niet jonger zijn dan 16, do bruidegom niet jonger dan 18 jaren. Een vrijer te Gorkum met zijn meisje pra lende, werd door een onbekenden vijand onverwachts een kom met vitriool in den nek geworpen, waardoor hij aller- deerlijkst op den rug gebrand is. In Frankrijk sterven jaarlijks 8700 a 9000 personen door ongelukkige toevallen. Te Marseillo is een glasfabriekant overleden, dio in 1747 was geboren. Generaal Bosas heeft 6000 ruiters verloren, zondor te vechten. De avonturiers uit tle Ver. Staten slaan een begeerig oog op Mexico. Do beriglcn uit Italië nopens de overstroomingen luiden treurig. Hel stadje Vallona in Albani is door eene aardbeving vernield: 2000 dooden. Een Brit heelt 2 nieuwe salelliten van Uranus ontdekt. De veldmaarschalk Radcizky bezit thans 36 ridderorden. De koning van Hanovcr kan niet tot zijn varhaal komen. -Z. M. heelt een kapt. der Belgische armee tol ridder van den Ncd. leeuw benoemd Te Brussel is eene schaakvereenigingonder den naam van: Club der komugmoorders. De heer J. L. v. d. Yhet (Boudewijn) is in den Haag overleden, een gtoct verlies voor de letter kunde. J2E3 TSUJ :EÏ: SSC. ISE: s jl m m a - k s m :o a a Onlangs is er in het Soho-Théntre te Londen eene druk bezochte mee ting gehouden, nm eene Amerikaanscbe dame te hooien, die uit New- York was gekomen om de verdiensten van de Bloomer-kleeding uileen te zeiten en resolutien te doen nemen daartoe betrekkelijk. Maatregelen waren genomen opdat de orde niet zou verstoord worden. De directeur van het théatre, leidde de dames, ten getale van 8, w#lke met de nieu we kleeding getooid waren binnen die vervolgens plaats namen op het tooneel. Onder haar bevonden zich een vieitai meisjes, van zeven tol veertien jaren, een van zeventien jaren, en twee dames, naar gissing tusschen vijf-en-twintig en vijftig jaren. De dame, die het woord zou voeren, was omstreeks zeven-en-twintig jaren oud, scheen minder be deesd en meer in geestdrift dan hare medezusters, die nog niet aan de nieuwe kleeding gewoon waren. »Sedert langen tijd," zeide zij, eischten de Engelsche en Amerikaan scbe vrouwen eene nuttige en noodzakelijke hervorming in haar toilet. Zij, die in Amerika ten dezen opzigte het initiatief namen, maakten zich verdienstelijk en roemrijk door de afschaffing van de slavernij levendig ter harte te nemen." Op dien oogenblik traden acht vrij bespottelijk opgeschikte dames de zaal binnen en namen plaats op het tooneelterwijl er een algemeen gelach ontstond. Eene Engelsche dame, die eene kleeding droeg, welke gedeeltelijk naar de nieuwe gevolgd was, trad toen voor op het tooneel en verzocht het publiek op een ernstigen toon om de Amerikaanscbe dame, die de zuiverste bedoelingen had, welwillend aan te hooren. (Toejuichingen.) Deze dame hernam: De Amerikaansche dames meenden, dat er eene andere slavernij moest afgeschaft worden; eene slavernij, waartegen de godsdienst, de zedelijkheid eu de wet niets vermogen. Gij hebt die dwingelandij reeds genoemdhet is de mode. (Gelach.) Onze grieven tegen dezelve zijn: dat zij inderdaad alle natuurwetten geschonden heeft en zelfs het leven der vrouwen in gevaar bragt. Ten gevolge harcr ei- schen waren de vrouwen genoodzaakt gelden uit te geven die veel beter hadden kunnen worden besteed. De boeijenwaarin zij de vrouw gekluisterd hield, hebben haar verhinderd aan de maatschappij al die diensten te bewijzen welke zij van haar mogt verwachten." Hier trad de spreekster in bijzonderheden over de corsetten en derzeiver uitwerking op de gezondheid. Is het niet verfoeijelijk riep zij uit, dat de dames door de mode gedwongen worden zich xoo te laten martelen? Maar het uur van de vrij making van het schoone geslacht moet eindelijk slaan. (Toejuichingen.) Het tegenwoordig toilet oefent op haar eene phjsischegeestelijke en ze delijke pijniging uit. Het ontzenuwt geest en ligchaam. Daarom hebben de Auieiikaansche dames eindelijk besloten het wreede juk der mode af te schudden. En men merke vooral op, dat het hier geene gril van het schoone geslacht geldt. De verlangde hervorming is de vrucht eener in nige overtuiging en na dit alles tart ik u uit, niij in de kleedingwelke gij onder uwe oogen hebt iets aan te toonen dat onwelvoegclijk of zelfs onbetamelijk is.'* De spreekster vervolgde:" Iedere nieuwigheid vindt altijd tegenstand. Toen de dames jassen begonnen te dragen, zeide men toen niet, dat die mode niet zou opgaan? dat het scheen als hadden de dames de overjassen van hare echtgenoolen geleend-? (Gelach.) Ik herinner mij de volgende uitdrukking van eene mijner vriendinnen, toen wij in Amerika eene En gelsche modeplaat ontvingen, waarop deze darneskleeding was afgebeeld: vrelk eene heerlijke uitvinding! Wanneer ik mij moet haasten om uit te gaan, dan zal ik mij in den overjas van mijnen echtgenoot ste ken." (Toejuichingen en gelach.) Wanneer koningin Victoria hare blikken op dit nieuw gewaad vestigt en er de voordeelen van beseftdan zal zij dezelve aannemen zoo niet voor haar zelve, dan minstens voor hare kinderen en wij zuilen door de koningin onze zaak gewonnen hebben Ik zal niet eindigen alvorens u de uitvindster dezer nieuwigheid te hebben leeren kennen. Mevrouw Amélia Bloomer is eene zeer uitnemen de vrouw, echtgenoot van een uitstekend advokaat, die tc Seneccs Falls, in de Yereenigde Staten woont. Drie herhaalde toejuichingen zijn aan mevrouw Amclia Bloomer loege- bragt. Daarna is men gescheiden. STIERENGEVECHT. Een reiziger, ooggetuige van een stierengevecht op Maclagascar, besluit zijn verhaal aldus: Meer dan dertig stieren waren op deze wijze om bet leren ge- bragt, en dit bloedbad, dat wij als koude aanscliouwers bijwoon den, zonder aan de gevaren en bet vermaak van den strijd deel te nemen, had ons eindelijk met diepen afschuw vervuld, zoo dat wij de hoop voedden, dat de wedloopen hun einde waren genaderd, toen eensklaps een jong en schoon meisje, naauwelijks zestien ja ren oud, te voorschijn trad, om insgelijks een stier te bevechten. Een jong man, ongetwijfeld haar minnaar, vergezelde haar. Ket meisje, na haren vijand te hebben gekozen, wierp hem. onder een vrolijk lagchen, hare sagaai in de borst. Het dier gaf een schreeuw van woede en wierp zich op de fiere en jeugdige on- voorzigtige, die, zonder zich daardoor te laten afschrikken, met- ongemcene bevalligheid als bet ware rondom het brullende monster zweefde. De man, die haar vergezelde, volgde met de grootste op lettendheid al de bewegingen van het jonge meisje. Deze strijd welke ons in angstige spanning hield, bad reeds een geruimen tijd geduurd. Eindelijk wierp het meisje, door ccnigc woorden van aanmoediging of verwijt baars minnaars aangeprikkeld, zicb onder bet zwaaijen van bare bijl onverschrokken op den stier Hetzij dat de moed baar op dit uiterste oogenblik begaf, of wel

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3