Morny, als minislor van Binnenlandsche Zaken, uitgevaar digd: De Wetgevende Vergadering is ontbonden. Het r* o o o onbeperkte slemregt is hersteld. De wet van 31 Mei is ingetrokken. Hel fransche volk wordt opgeroepen, om zich in de kiezers-comité's te vercenigcn van den 14n tot den 21n December. De geheele eerste militaire divisie is in staal van beleg verklaard. Do Staatsraad is ontbonden." Te gelijkertijd heett do voorzitter proclamaticn uitgevaar digd aan het volk en aau het leger. Verder heeft de voorzitter een nieuw ministerie zamen- gesteld en is heden herhaaldelijk uitgeredenom de troe pen in oogeuschouw te nemen. Do generaals CliangarnierBedeau LamoricièreCavaig- nac, de heeren Thicrs, Berryer, Baze, CrémiuuxMiotNa- daud in een woord bijkans al do erkende staalkundige te genstanders van den beer L. Napoleon, zijn gevangengeno men en naar Vincennis vervoerd. De generaal Changarnier is in zijne woning gevangen ge- nomen. Hij heeft de troepen toegesproken, doch geen ge hoor gevonden. Do bevolking is in eene groote spanning, doch tot heden avond zeven ure zeer rustig. De troepen zijn met een goe den geest bezield. Do uitgaaf van al de ultra-republikcin- sche, ultra-legitimistischo en ultra-orleanistische dagbladen is geschorst; en de boekdrukkerijen zijn door do soldaten be zet. De verklaring, waaromtrent de fransche burgers zullen hebben te beslissen, is door het hoofd der Republiek als volgt gesteld: Het fransche volk verlangt de handhaving van het gezag in handen van den lieer Lodewyk Napoleon Bonaparte, en verleent hem de noodige volmagl om eene Constitutie lo ontwerpen, volgens de door hem in zijne pro clamatie opgegevcne grondslagen." Nog heelt da voorzitter een besluit uitgevaardigd, bctret- fende de wijze, waarop de fransche burgers in de gelegen heid sresteld zullen worden om van den 1 4den tol den 21 sten December zich voor of tegen zijne handhaving in 't gezag to verklaren. Daartoe worden al de fransche burgers, oud 21 jaren en in het bezit hunner staalkundige reglenopge roepen. In al do gemeenten zullen de maires twee registers openen, het eene voor diegenen, welke de verklaring goed keuren, het andero voor die, welke daartegen mogten wil len stemmen. Uit alles blijkt, dat men hier ter slede algemeen verrast is geworden door do krachtige maatregelen, welke de voor zitter heeft genomen. Maandag avond was er eene 1 uister— iijke receptie op het Elysée-Nalionaaldie lot Iaat in den nacht heeft geduurd. De heer L. Napoleon was oogcnschijn- lijk zeer opgeruimd en onbezorgd, en niemand kon iels aan hem of aan zijno vertrouwde raadslieden bespeuren. Daarna des nuchls te half 2 ure, heeft hij zijne bewindslieden bij eengeroepen, en verkondigd, dal hij besloten had om een einde aan den legenwoordigen toestand te maken. Men begroot het aantal troepen, 't welk hier Ier slede thans is vereenigdop 80,000 a 90,000 man. Uit de na burige sledon zijn verscheidene regimenten aangekomen lol versterking der bezetting. Het vooruitzigt op het behoud der rust is niet ongunstig. De lagere volksklassen schijnen vrij onverschillig te zijn omtrent het lol, 't welk de afge vaardigden heeft getroffen. Niemand heeft zich nog beklaagd over de ontbinding van do zoo magtelooze Wetg. Vergade ring. Do werklieden beklagen zich echterdat do voorzitter juist thans, nu uit allo plaatsen bestellingen moeten komen, en bij 't naderen van den winter, is overgegaan tot het ne men van afdoende maatregelen. 3 December. Heden ochtend werd reeds vroegtijdig eene vrij verontrustende spanning waargenomen onder do lagere volksklassen. Men verzekerde, dat do hoofden der Demago gie huuno ondergeschikten hadden opgeroepenen dat de onlusten lo 7 ure des ochtends in de voorstad Sl. Anloine een begin zouden nemen. Omstreeks 10 ure bespeurde men dal er inderdaad maatregelen werden te werk gesteld om tot gewapenden tegenstand over te gaan, en werden allerwegen in die voorstad en da uabijgelcgene straten oproepingen aan geplakt, waarhij hel volk door do bekende democraten, le den der onlbondene Kamer, Michel, van Bourges; Madicr de Monljan, A. Arago, Schoelchcr, Baudin, de Flolle, Es- quirot en andere gewezen volksvertegenwoordigers van dien stempel, werden aangespoord om de wapenen op te vatten. Te gelijkertijd werden de Boulevards Saint-Martin Sainl- Dénis, Bonne-Nouvelle en Monlmarlre verontrust door gewa pende en in kielen geklcede lieden, die oproerige kreelen aanhieven en voornamelijk op den geest der volksmenigte zochten te werkeu door hel voorlezen van het bekende pro test en de proclamatie der anti-bonapartische afgevaardigden, welke gisteren, in de mairie van hel 10de arrondissement, L. Napoleon van het hoog gezag vervallen bebben verklaard. Omstreeks elf ure is, onder aanvoering van den gewezen afgevaardigde Baudin, eene barricade opgeworpen op den hoek van de straal Sainle-Margucrile. Onverwijld is een ba- taillon linie-troepen derwaarts opgerukt; van weerskanten is met scherp gevuurd, en na een kort doch zeer levendig ge vecht, in 't welk de genoemde Baudin hot leven heeft ver loren is dc barricade vermeesterd. Gedurig zijn steeds op onderscheidene punten der voorstad Saint-Antoine en eldors pogingen aangewend om gewapen den tegenstand te bieden, doch overal schijnt de poiilio, on dersteund door de troepen, zonder moeite do orde te bobben kunnen bewaren. De generaal Suint-Arnaud heeft eene proclamatie doen af kondigenwaarin verklaard wordt, dal al degenen, welko barricadon aanleggen en met de wapenen in de hand gevan gen genomen worden, uithoofde van den slaat van beleg, gestreng gestraft zullen worden. Brieven uil Kopenhagen verzekeren, dat daar eene krisis beerscht, die ligtolijk tol straaldemonstralien en mis schien tot eene kleine omwenteling aanleiding kan geven. Bijzondere herigten uit Mexico, van eene geachte zijdo afkomstig, hangen een zeer ongunstig tafereel op van den toestand dier Republiek. Zoowel wat den iuwendigen staat van zaken betreft als wegens de moeijelijkhedendie met het buitenland bestaanschijnt die Slaat met groote schok ken bedreigd te worden. Als do voornaamste oorzaken daar van worden opgegeven: in de eerste plaats, de beslaande federale regeringsvorm, voor welk stelsel het land niet op-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2