geleid is, noch staatslieden van genoegzame bekwaamheid en geestkracht bezit; voorts het gemis van alle eerlijkheid in hst bestuur der geldmiddelen. Dit gemis aan eerlijkheid, ten minste aan kennis rail de meest algcmeeno beginselen van staathuishoudkunde, openbaart zich overal in do han dels- en finanliele wetgeving, bepaaldelijk ook in de ver ordeningen omtrent de binnen- en do buitcnlandsche schuld. Van daar zijn do openbare ontvangsten in dat rijke land alwaar do beschaving en particuliere welvaart, ondanks alle belemmeringen, dagelijks toenemen, thans lot 9 millioen doll. verminderd, na voor twintig en meer jaren ruim 20 mill. to hebben bedragen. Aan den anderen kant zijn de uitgaven steeds stijgende. Voor het loopende dienstjaar zijn de uitgaven vastgesteld op ruim 26 mill. doll., dal is ruim 17| hoven de te verwachten ontvangsten. De walvischvaarder Ann Alcxandro van New-Bedford is onlangs vernield geworden door een walvischdion de equipage op het punt was in haro magt te krijgen. Nadat twee dor booton door hot zeemonster onderst boven waren geworpen, begon het schip zelf hel dier te vervolgen en werd het door een harpoon aan hel hoofd getroffen. Als- toen rigtle de walvisch zijne woedo tegen het schip en trof het met zoodanige kracht op de hoogte van den bezaans mast, dat er een groot lek ontstond, hetwelk zooveel waler inliet, dat dc ka [vileinna vruchtelooze pogingen om hel vaartuig te houden, genoodzaakt was het to verlaten. Na gedurende twee dagen in hunno sloepen te hebben rond gezworven, werd de equipage door het schip Nanlucket opgenomen en naar Païta gebragt. De jongste dagbladen van Hongkong behelzen de vol gende proclamatie, welke gedurende den laatstcn oorlog to gen de Eugelschen aan het chineschc leger isgerigl: Let hier bijzonder op. Gij hebt te doen met mannendie zulke naauwe broeken dragen dat zij, eenmaal gevallen zijndo, niet weder kunnen opslaan. Uw eerste pligt is dus to trach ten hen omver te werpen. Schildert uwe gezigtcn met de afziglelijkste kleuren, cn wanneer gij nabij den vijand zijl, maakt dan de vreusselijkste geluiden en gebaren, tol dat zij van schrik omvallen. Eenmaal op den grond liggende, zijn zij aan uwe genade overgeleverd." Dc tijdingen van de Kaap de Goede Hoop dd. 4 Oct. brengen niets van gcwigl aan. De schermutselingen met de Kaffers hadden nog tot geen beslissend gevecht geleid; er was eenigo versterking hij het Engelscho leger aangekomen, docli te weinig om tot een aanval te kunnen overgaan, do opperbevelhebber zag met verlangen uil naar de verwachte logementen lanciers en scherpschutters. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de Prins Sledehou der naar 's Hage zal lerugkecren. Te Berg en Walford.m- ge worden vertrekken in gereedheid gebragt voor do Ko- fvingin-Mocder, die er in den volgenden zomer ecnigen lijd zal doorbrengen. H. M. zal in Luxemburg gunstig ontvan gen worden. De bekende bankier te Geracdsbergende heer P. Spitacls PFolfearius, is in hoogen ouderdom overleden. Van nederige afkomst heeft hij zich tot een aanzienlijken stand verheven. Hij laat aan zijne beide zonen een vermo gen van 4 a millioen fr. na. ISurgevlijke Stand van 29 Sovcmbcr 6 Elccemlvcr 1851. GEHUWD: geene. BEVALLEN: M. Run geb. Dijker, D. A. M. C. Snel geb. van Koningsbrugge Z. P. Bommel geb. Daalder, I). II. A. E. Levert geb. PosZ. OVERLEDEN: A. M. Rentmaag, 17 d. J. Manheim, 72 j. W. Wigman, 9 d. A. van der Veen, 22 j. II. Wessel, 2 m. J. Molenaar, 3 m. J. G. Gerritsen, 3 w. GEMENGDE BERïGTEN. Een frunsch architect heeft een plan ontworpen lot een onderzeeschen spoorweg van Calais naar Dover. Koningin Victoria heelt sir Ralph Abercromhij lot ambassadeur aan hel nederlundsche hof benoemd. De min. van financiën heeft vari een onbekende, onder hel postmerk Haarlem, f 500 ontvangen ten behoeve der schatkist. De spoor weg van Pelersburg naar Moskau is den 13 Nov. geopend; de overtogt wordt gedaan in 18 uren. Op Sicilië heb ben revolutionaire bewegingen plaats gehad. De min. van oorlog heelt aan de geschutgieterij to Luik besteld 11 ligte 20duims houwitsers, een lange GOponder, een mortier en 4 reglementaire globes. Dc dappere maarschalk Soult is in S2jrigen ouderdom overleden. In Pruissen neemt het aantal krankzinnigen op eene onrustbarende wijze toe; men wil dat de politiek niet vreemd is aan dit verschijn sel. De russische vloot in do Zwarte Zee telt 50 a 60 linieschepen. De grensvestingen in Belgie worden in slaat van vordodiging gesteld. 1XGEZ0VUE S. SCHAGEN den 2 December 1831. üijnheer de Redacteur In U.W.E. Weekblad van 1 December, vindt men een ingezonden stuk hetwelk blijken draagt, één enkel persoon te willen kwetsen; een waarlijk achtenswaardig, nuttig en werkzaam iid van den raad dexer gemeente, en daar het ons is voorgekomen als zoude eenige willeu be weren, dat wij of eenige onzer vrienden de schrijver van genoemd stuk zoude zijn, om reden een onzer een getrouw waarnemer is, van het regt om toehoorder der openbare vergadering te zijn, zoo vinden wij ons verpligt langs dezen weg te moeten verklaren van de geplaatste advertentie volstrekt getne kennis gehad te hebben, cn bovendien van meening zijn dat zulke zinspelingen op het vernuft of verlichte denkwij ze van Z.E.A. onverdiend, en voor alle weldenkende hoogst beleedigend zijn daar Z.E.A. tot heden op de onduhbelzinnigste wijze heeft laten blijken de belangen dtzcr gemeente te willen behartigen. Die steller gaat verder, en oppert wenschen die duidelijk zijne on kunde doen blijken. Heeft die schrijver wei berekend wat het zoude kosten, de verlichting op zijne wijze intevoeren? Ik geloof neen? want wij meeoen dat het plaatsen der lantaarns met palen en omkleedings- koker, kas, sluiting, katrollen, lijnen en verwen, niet de aankoop der lantaarns, de som op de begtooiing van 1852, voor de verlichting toege staan, reeds zoude overtreffenterwijl er dan wel lantaarns maar geenc verlichting zoude zijn; die schrijver bedoelt toch immers ook niet, zoo hij nog zegt lantaarns om mede te pronken, of weet hij de weg om ze bijna voor niet te krijgen dat hij dan voortrede cn zijn naam niet achter verdichte letters verborgen houde, of houdt vrees voor zijne betrekking, laster of bedilzucht, of de vrees van verachting van zijne medeburgeis voor een onedele daad hem terug. N. de LIG Til. T. FADDEGON Ti.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3